Wiadomości z Świętochłowic

Dom parterowy - kiedy warto wybrać taki wariant?

  • Dodano: 2018-04-10 09:15

Rzędy sympatycznych parterówek, jakby kopiowanych i wklejanych jeden koło drugiego, to obrazek znany nam z amerykańskiego kina familijnego. Czy w naszych warunkach tego typu koncept architektoniczny jest strzałem w dziesiątkę, czy pomysłem zupełnie przestrzelonym?

Rzędy sympatycznych parterówek, jakby kopiowanych i wklejanych jeden koło drugiego, to obrazek znany nam z amerykańskiego kina familijnego. Czy w naszych warunkach tego typu koncept architektoniczny jest strzałem w dziesiątkę, czy pomysłem zupełnie przestrzelonym? Czy w otoczeniu sztampowej, od lat sprawdzonej i przyjętej w budownictwie jednorodzinnym bryły domy takie można uznać za dobrze komponowane w otoczenie? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi.

Jak wynika z relacji biur zajmujących się przygotowaniem i sprzedażą projektów budowlanych, zainteresowanie domami parterowymi jest spore. Do potencjalnych nabywców przemawia kilka argumentów. Pierwszym z nich jest prostota. Domy parterowe, pozbawione poddasza użytkowego, a co za tym idzie także schodów, są prostsze w konstrukcji i nie tworzą zbędnych przeszkód, w postaci klatek schodowych. Stanowią one duży procent przestrzeni użytkowej w domu, a służą wyłącznie w celach komunikacyjnych, w dodatku zwiększają sporo kubaturę jaką należy ogrzać w okresie zimowym.

Dodatkowe piętro to oczywiście dodatkowa przestrzeń użytkowa. Chcąc osiągnąć ten sam efekt dla domu parterowego jesteśmy zmuszeni wybudować go w wersji znacznie bardziej przestronnej. Do takich celów musimy przygotować odpowiedniej wielkości działkę budowlaną. Jest to utrudnione w warunkach miejskich, gdzie parcele są z reguły wąskie i podłużne. Możliwe zaś pod miastami oraz na wsiach, które dość powszechnie stają się sypialniami dużych polskich miast. Z reguły parterowa zabudowa dobrze prezentuje się z rozległa przestrzenią u frontu.

W domu parterowym kwestią kluczową jest odpowiednie podzielenie przestrzeni użytkowej wewnątrz domu. W domu dwukondygnacyjnym, piętro może być zaaranżowane jako miejsce, gdzie odpoczywamy, z dala od ciekawskich oczu. W domu parterowym umiejętne rozlokowanie pomieszczeń może sprawić, że jedna część domu będzie bardziej przystępna. Do takich pomieszczeń należy kuchnia, salon, czy jadalnia. Warto jednak wyznaczyć sobie miejsce, które będzie stanowić oazę spokoju i pozwoli nam na wypoczynek, relaks oraz zachowanie minimum intymności i prywatności.

Funkcjonalność domu parterowego wydaję się być nieoceniona w dwóch przypadkach. Brak schodów i proste ciągi komunikacyjne między pomieszczeniami to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. Rozwiązanie takie jest bezpieczniejsze także wówczas, kiedy domu są małe dzieci. Minimalizujemy wówczas ryzyko upadku z wysokości schodów. Są to mankamenty, które dobrze jest uwzględnić na etapie doboru projektu naszego przyszłego domu.

Zobacz również porównywarkę projektów domów parterowych Pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.