Budownictwo jest jedną z branż, które zaliczyły ostatnimi czasy olbrzymi skok jeżeli chodzi o korzystanie z nowoczesnych rozwiązań i technologii. Sprawiło to, że domy i budynki użyteczności publicznej wcale nie muszą powstawać długimi latami - można je postawić w zaledwie kilka miesięcy (a na upartego nawet w kilka tygodni). Jest to zresztą bardzo często praktykowane. Liderami jeżeli chodzi o to właśnie pole są domy powstające na bazie drewna klejonego warstwowo. Z czego tak właściwie wynika ich popularność i jak wygląda proces ich tworzenia? Na tych dwóch rzeczach skupimy się w dzisiejszym wpisie.
Zalety płynące z postawienia na dom z drewna klejonego warstwowo
Domy powstające na bazie klejonego warstwowo drewna nie bez powodu cieszą się współcześnie tak dużym zainteresowaniem. Wynika to z wielu ich zalet, u podstaw których leży solidność i stabilność. Pod oboma tymi kwestiami domy tego typu w żaden sposób nie odbiegają od tych tworzonych na bazie innego rodzaju technologii. Zapewniają więc należyty poziom bezpieczeństwa i gwarantują solidność oraz długowieczność.
Jedną z największych zalet tego typu domów jest czas, w jakim są one w stanie powstać. Proces budowy jest w stanie zamknąć się w obrębie zaledwie kilku dni - o ile oczywiście wcześniej dostarczy się producentowi projekt domu, by ten był w stanie przygotować wszystkie prefabrykowane elementy. Oznacza to, że jest to zdecydowanie najszybszy sposób na to, by przeprowadzić się na własne. Co ważne, domy tego typu mogą powstać o dowolnej porze roku - również zimą. Za nic mają sobie również słaby grunt - można je pobudować również tam, gdzie klasyczne budynki nie miałyby szans istnienia.
Domy z drewna klejonego https://konsbud.com/blog-eksperta/system-hbe-w-polsce są zatem opcją solidną, szybką, a zarazem bardzo opłacalną. Ich koszt jest znacznie mniejszy, a nerwów towarzyszących ich powstawaniu jest znacznie mniej (bo w większości powstają one w fabryce, gdzie ryzyko pomyłki jest naprawdę minimalne).
Dom z drewna klejonego - krok po kroku
Proces powstawania domu z drewna klejonego nie należy do najbardziej skomplikowanych (z perspektywy klienta docelowego, oczywiście) i, jak już zostało wspomniane wcześniej, jest w stanie zamknąć się w obrębie zaledwie kilku dni. Poniżej przedstawiamy, jak on wygląda, przeprowadzając przez każdy kolejny krok prowadzący do jego postawienia.
- Przygotowanie fundamentów oraz podłogi na gruncie - pierwszym krokiem, od którego należy rozpocząć budowę jest przygotowanie fundamentów - co ciekawe, domy HBE są w stanie stanąć nawet na słabych gruntach, na których tradycyjna budowla nie miałaby racji bytu. Po wykonaniu ław i ścian fundamentowych konieczne jest wykonanie podłogi na gruncie. Należy się do tego odpowiednio przyłożyć, gdyż ma to wpływ na wszystkie inne elementy prac nad budynkiem.
- Przywiezienie i montaż ścian - ściany i każdy inny element budowy domu z drewna klejonego warstwowo powstaje w fabryce, na bazie dostarczonego producentowi projektu. Najczęściej wszystko jest gotowe jeszcze zanim ruszy właściwa budowa. Wszystko jest zatem przywożone na miejsce i odpowiednio montowane. Najistotniejszym momentem tutaj jest posadowienie pierwszego narożnika - kolejne kroki to już kwestia zaledwie kilku minut pracy.
- Przygotowanie więźby dachowej - ostatnim krokiem prowadzącym do uzyskania ostatecznej konstrukcji jest przygotowanie więźby dachowej, co odbywa się w bardzo tradycyjny sposób.
- Powstanie elewacji - elewacja w domu z drewna klejonego w żaden sposób nie odstaje od tej powstającej w sposób tradycyjny. Z tym jednak, że zapewnia lepsze parametry izolacyjności termicznej (za sprawą przegród zastosowanych w technologii HBE).
- Prace wykończeniowe - ostatni krok to poprowadzenie odpowiednich instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Dzięki prawidłowemu zaprojektowaniu samego domu, nie sprawia to zwykle problemów i przebiega bardzo szybko. Rury centralnego ogrzewania, ale też wody użytkowej są najczęściej rozprowadzone w posadzce. To właśnie stąd są rozgałęziane do konkretnych urządzeń sanitarnych i do grzejników. Instalacja elektryczna trafia z kolei do specjalnego kanału znajdującego się w łączeniach poszczególnych paneli ściennych. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Montaż płyt G-K odbywa się przy użyciu specjalnych wkrętów do drewna, co sprawia, że jest on niesamowicie szybki. Same płyty z kolei nie pracują na stelażach, a bezpośrednio na ścianach - nie powstają dzięki temu żadne pęknięcia.
Podsumowanie
Domy z drewna klejonego https://www.santmat.pl/caloroczne-domy-drewniane/ warstwowo są ostatnim krzykiem mody budowlanej. Nie są jednak czymś, co przeminie, a raczej czymś, co dopiero nabiera na popularności. Takie ujmowanie sprawy nie powinno jednak przytaczać na myśl ich nietrwałości. Wręcz przeciwnie - domy tego typu są w stanie przetrwać pokolenia. Są przy tym bardzo przyjemne w stawianiu. Decydując się na nie warto jednak sięgnąć po usługi firmy, która zna się na ich tworzeniu, a która podejdzie do tego wszystkiego w sposób jak najbardziej profesjonalny. Taką firmą jest chociażby działający od wielu lat Konsbud. Wybór tego typu wykonawcy zagwarantuje ostateczną satysfakcję z powstałego budynku.