Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Ekologiczne i oszczędne prowadzenie domu - o czym warto pamiętać?

  • Dodano: 2019-03-27 09:30

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o ekologicznym stylu życia, oszczędzaniu i dbaniu o środowisko. Jeśli i Ty chcesz się przyczynić do ochrony planety Ziemia, zacznij już we własnym domu! Poznaj proste sposoby, dzięki którym zadbasz o siebie, swoje otoczenie, ale i o przyszłość swoich potomków!

Zminimalizuj zużycie wody

Jednym z większych problemów Ziemi jest nadmierne zużycie wody - w wielu miejscach świata występują sezonowe susze, a zasoby planety nie są nieskończone. Dlatego też bardzo ważne jest, aby minimalizować czerpanie wody we własnym gospodarstwie domowym. Jak to zrobić? Przede wszystkim na wszystkich elementach armatury zamontuj w miarę możliwości perlatory - służą one do napowietrzania wody, dzięki czemu strumień pozostaje silny, ale przy przepływie mniejszej ilości wody. Po drugie zainwestuj w zmywarkę - umożliwia ona umycie naczyń i garnków przy o wiele mniejszym zużyciu wody niż w przypadku mycia ich w zlewozmywaku. Po trzecie staraj się wykorzystywać wodę wielokrotnie - np. jeśli myjesz posadzki i masz brudną wodę w wiadrze, nie wylewaj jej, a użyj ponownie podczas spłukiwania toalety. Zrezygnuj też z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkich kąpieli pod prysznicem.

Segreguj śmieci

Nielegalne wysypiska śmieci, wyspy śmieci na oceanach, niedozwolona utylizacja śmieci - to wszystko bardzo negatywnie wpływa na środowisko naturalne i prowadzi do jego degradacji. Dlatego też postaraj się, aby produkowane przez Ciebie śmieci w miarę możliwości trafiały do recyklingu! Zrób też wszystko, by odpadów było jak najmniej - w szczególności zwróć uwagę na plastik. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach wybieraj te w szklanych lub też pij wodę z kran -  jeśli masz opory, kup specjalny dzbanek do jej filtrowania. Przede wszystkim jednak wstaw do swojej kuchni kilkukomorowe pojemniki na śmieci i segreguj odpady zgodnie z zasadami.

Wyeliminuj środki chemiczne

Czy wiesz, że możesz przynajmniej w części zdecydować z chemicznych środków czystości? Zamiast nich możesz stosować do sprzątania bardzo skuteczną i pachnącą świeżością mieszankę cytryny i sody oczyszczonej. Do niektórych czynności przyda Ci się natomiast ocet. W wyeliminowaniu detergentów pomogą Ci również myjki i mopy parowe - dzięki pracy w wysokiej temperaturze skutecznie usuwają szkodliwe mikroorganizmy.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Możesz zastąpić baterie alkaliczne akumulatorkami, zrezygnować z akcesoriów jednorazowego użytku, jak ręczniki kuchenne czy maszynki do golenia czy też zawsze dbać, by bęben pralki był pełny przed uruchomieniem programu prania. Jeśli chcesz się jeszcze bardziej zaangażować w temat ekologii, zastanów się nad zainstalowaniem na dachu paneli fotowoltaicznych, które będą czerpały energię słoneczną i pozwolą Ci ją wykorzystać na co dzień w domu! Stosując się do naszych porad, na pewno przyczynisz się w znacznym stopniu do dbania o środowisko.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.