Wiadomości z Świętochłowic

Gdzie szukać informacji o zarobkach?

  • Dodano: 2020-08-22 15:45, aktualizacja: 2020-08-24 16:01

Kwestia wynagrodzenia nadal w naszym kraju pozostaje tematem tabu. Wielu pracodawców nie decyduje się ujawniać zarobków na wybranych stanowiskach w swoich firmach ze względu na konflikty, jakie mogą z tego powodu wyniknąć. Skąd więc czerpać wiedzę na temat zarobków?

Raporty

Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się zbieraniem danych na temat wynagrodzeń na rynku pracy. Analizują one informacje z wielu sektorów gospodarki, a następnie konwertują w przystępnej formie. Ponadto, istnieją instytucje np. Główny Urząd Statystyczny, które zajmują się tego typu zagadnieniami. Musimy jednak pamiętać, iż informacje o zarobkach pochodzących z tego typu źródeł są przeważnie uogólnione. Przedstawiają więc obraz ogólnokrajowy bądź regionalny, uśredniający wynagrodzenia osób badanych. Są jednak rzetelne i poparte danymi statystycznymi z konkretnych grup społecznych.

Ogłoszenia o pracę

Strony z ogłoszeniami o pracę mogą w pewnym stopniu posłużyć do zasięgnięcia informacji dotyczących wynagrodzenia w danej firmie. Oczywiście nie zawsze pracodawcy podają zarobki na danym stanowisku, a jeżeli już to robią są to informacje w postaci tzw. widełek. Oznacza to, że podają maksymalną i minimalną wartość dochodów. Dobrym pomysłem jest bezpośrednie pytanie o wysokość wynagrodzeń w danej firmie. Przeważnie jednak osoby odpowiedzialne za rekrutację, jak i sami właściciele nie chcą ujawniać tego typu informacji bądź odpowiadają w sposób wymijający.

Znajomi, rodzina, przyjaciele

Dobrym źródłem informacji na temat zarobków w wybranej firmie bądź branży może być rodzina i znajomi, którzy obracają się w środowisku, które nas interesuje. Mają oni dostęp do danych z pierwszej ręki i prawdopodobnie chętnie się nimi z nami podzielą. Szczególnie cenne będą informacje od osób na wyższych stanowiskach bądź właścicieli firm. Uważać jednak musimy na opinie oraz plotki oparte na domysłach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.