Kwestia wynagrodzenia nadal w naszym kraju pozostaje tematem tabu. Wielu pracodawców nie decyduje się ujawniać zarobków na wybranych stanowiskach w swoich firmach ze względu na konflikty, jakie mogą z tego powodu wyniknąć. Skąd więc czerpać wiedzę na temat zarobków?
Raporty
Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się zbieraniem danych na temat wynagrodzeń na rynku pracy. Analizują one informacje z wielu sektorów gospodarki, a następnie konwertują w przystępnej formie. Ponadto, istnieją instytucje np. Główny Urząd Statystyczny, które zajmują się tego typu zagadnieniami. Musimy jednak pamiętać, iż informacje o zarobkach pochodzących z tego typu źródeł są przeważnie uogólnione. Przedstawiają więc obraz ogólnokrajowy bądź regionalny, uśredniający wynagrodzenia osób badanych. Są jednak rzetelne i poparte danymi statystycznymi z konkretnych grup społecznych.
Ogłoszenia o pracę
Strony z ogłoszeniami o pracę mogą w pewnym stopniu posłużyć do zasięgnięcia informacji dotyczących wynagrodzenia w danej firmie. Oczywiście nie zawsze pracodawcy podają zarobki na danym stanowisku, a jeżeli już to robią są to informacje w postaci tzw. widełek. Oznacza to, że podają maksymalną i minimalną wartość dochodów. Dobrym pomysłem jest bezpośrednie pytanie o wysokość wynagrodzeń w danej firmie. Przeważnie jednak osoby odpowiedzialne za rekrutację, jak i sami właściciele nie chcą ujawniać tego typu informacji bądź odpowiadają w sposób wymijający.
Znajomi, rodzina, przyjaciele
Dobrym źródłem informacji na temat zarobków w wybranej firmie bądź branży może być rodzina i znajomi, którzy obracają się w środowisku, które nas interesuje. Mają oni dostęp do danych z pierwszej ręki i prawdopodobnie chętnie się nimi z nami podzielą. Szczególnie cenne będą informacje od osób na wyższych stanowiskach bądź właścicieli firm. Uważać jednak musimy na opinie oraz plotki oparte na domysłach.