Wiadomości z Świętochłowic

Jak dobre jedzenie rozwiąże problem otyłości?

  • Dodano: 2019-10-25 14:45

Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to za dziesięć lat co czwarty człowiek na świecie będzie na nią cierpiał. Jedyną szansą dla ludzkości jest zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna.

Polska piątym krajem świata

Nie mamy powodów do dumy. Polska pod względem problemów z otyłością znajduje się na piątym miejscu na świecie. Cierpi na nią aż 64% mężczyzn oraz 49% kobiet. Wśród dzieci także nie jest najlepiej. Aż 22% w wieku szkolnym zmaga się z otyłością, co sprawia, że polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. Statystyki te są konsekwencją trybu życia współczesnych ludzi. Wieczny pośpiech, praca biurowa i szybkie, tanie i bezwartościowe jedzenie sprawia, że człowiek zapomina o podstawowych potrzebach. Aktywność fizyczna także nie ma już takiej wagi jak miało to jeszcze w poprzednim wieku. Efekty tych zmian są już nadto widoczne. Otyłość generuje wiele chorób, m.in. cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, czy zawał serca. Dlatego nie można jej ignorować i należy robić wszystko, by ograniczyć jej występowanie. Co więc należy robić?

Aktywność fizyczna poprawi krążenie

Walkę z otyłością można rozpocząć od częstszej i regularnej aktywności fizycznej. W ostatnich latach duża część polskiego społeczeństwa zapomniała o tym aspekcie. Dorośli spędzają godziny w biurach w pozycji siedzącej, dzieci natomiast wolny czas wykorzystują na granie w gry komputerowe. Efektem takiego życia jest kiepska forma fizyczna. Szybko się męczymy, brakuje nam sił na codzienne obowiązki. Dlatego warto małymi kroczkami wprowadzać regularne spacery, rowerowe przejażdżki, czy rekreacyjne granie w piłkę. Wystarczy miesiąc takiej aktywności, by już odczuć zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jeśli do tego dołożymy interesujące zajęcia z wychowania fizycznego w szkołach oraz lekcje uświadamiające konsekwencje biernego trybu życia, możemy znów wrócić na właściwą ścieżkę.

Dobre jedzenie poprawi samopoczucie

Kolejnym krokiem w walce z otyłością jest zmiana nawyków żywieniowych. Regularne spożywanie przynajmniej pięciu posiłków dziennie ustabilizuje pracę naszego organizmu oraz przyspieszy metabolizm. Zrezygnujemy całkowicie ze śmieciowego jedzenia. Fast foody i tanie półprodukty zawierają wiele konserwantów, spulchniaczy, czy wzmacniaczy smaku i zapachu. Postawmy lepiej na produkty zbożowe, ryby, nabiał, warzywa, owoce, i mięso. Jadając na mieście wybierajmy lokale serwujące dania z produktów regionalnych. Jeśli nie jesteśmy pewni ich składu, zapytajmy o niego pracownika. Dobre restauracje nie będą z tego robiły żadnych tajemnic. Jedną z nich znajdziesz w tym miejscu https://nabe.pl/pl/. Zmieniając nawyki żywieniowe nie zapomnijmy o odpowiednim nawadnianiu. Każdego dnia dorosła osoba powinna wypić około dwóch litrów płynów.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.