Posadzka betonowa to tylko z pozoru prozaiczna rzecz. W praktycznie każdej hali przemysłowej i magazynie stanowi ona podstawę wszystkiego i to dosłownie. Nawierzchnia miejsca pracy to swoista wizytówka, dlatego też należy dbać o jej estetyczny wymiar i stan ogólny. To oczywiście tylko jeden z powodów. We wspomnianych halach, magazynach czy fabrykach bardzo często widuje się dość duże skupiska poruszających się ludzi w towarzystwie ciężkich maszyn. W tych zakładach pracy tarcie na betonową posadzkę jest szczególnie duże. To właśnie dlatego tak często w dużych firmach przeprowadza się konserwację nawierzchni. Jak dowiesz się z tego wpisu, szlifowanie i frezowanie betonu odgrywa w pracach renowacyjnych istotną rolę.
Czym jest frezowanie i szlifowanie posadzek betonowych?
Szlifowanie betonu polega na wyrównywaniu powierzchni, tak aby stały się gładkie i lśniące. Dzięki temu procesowi posadzka betonowa pozbawiona zostaje nietrwałych elementów oraz mleczka cementowego. Co ponadto istotne przy szlifowaniu – dzięki niemu otwierają się pory betonu. Szlifowanie posadzki betonowej umożliwia naprawę i wzmocnienie nawierzchni. Frezowanie betonu polega na wyrównywaniu, profilowaniu i usuwaniu wierzchniej warstwy posadzki. Szlifowanie odróżnisz od frezowania już na poziomie optycznym, ponieważ nawierzchnia przy pierwszej metodzie obróbki jest gładka, przy frezowaniu z kolei faktura odróżnia się licznymi, płytkimi pasmami, które przypominają małe rowy. Zarówno szlifowanie, jak i frezowanie to skuteczne sposoby na zapewnienie odpowiedniej ochrony posadzce betonowej. Dzięki nim bezpieczeństwo wzrasta. Frezowanie usuwa naddatek betonu, gwarantując jednocześnie świetną antypoślizgowość. Szlifowanie posadzki również wyrównuje powierzchnię, co zostało już wspomniane, jednakże sama metoda nie jest aż tak agresywna.
Szlifowanie metodą diamentową to rzetelny wybór. Czym różni się od frezowania?
Szlifowanie może być wykonywane przy użyciu różnych metod. Przykładowo niektórzy w tym celu stosują papier ścienny i szlifierkę kątową, a niektórzy szlifierki z kamieniami. To jednak mniej cenione obecnie techniki od szlifowania metodą diamentową. Zaletą tarcz diamentowych jest ich spora wszechstronność, łatwa wymienność segmentów i obsługiwanie wielu typów posadzek. Metoda diamentowa świetnie bowiem sprawdzi się zarówno przy miękkim, jak i twardym betonie. Choć szlifowanie diamentowe cechuje ostrzejsze rysowanie nawierzchni, to mimo to frezowanie dalej stanowi najagresywniejszą formę przygotowywania powierzchni. Żłobienie podłoża wykonuje się przy użyciu frezarki, co sprawia, że to całkiem dynamiczna metoda obróbki. Zastanawiasz się, która metoda lepiej pasuje do Twojej powierzchni betonowej? W takim razie warto odwiedzić stronę firmy VAWNIK, którą znajdziesz na stronie internetowej: vawnik.com/szlifowanie-frezowanie-betonu. Tam dowiesz się więcej o metodach obróbki posadzki betonowej, a w dziale „ekspert radzi” przeczytasz, dlaczego warto postawić na tę firmę.