Wiadomości z Świętochłowic

Kalkulator grupy krwi – jak działa i co pokazuje?

  • Dodano: 2022-07-31 13:00

Hematologia to niesamowita dziedzina nauki. Dzięki kilku kroplom krwi lekarz może dowiedzieć się tak wielu rzeczy o pacjencie. Jednym z wielu odkryć tej profesji jest kalkulator grupy krwi. Jak działa i co możemy dzięki niemu sprawdzić? Odpowiedź w poniższym tekście.

Przez ostatnie kilkanaście lat ludzkość zrobiła milowy krok w przód na wielu polach. Jednym z nich jest oczywiście medycyna i wszystkie jej gałęzie. Hematologia to jedna z najkrótszych z nich, bowiem jej przyspieszony rozwój nastąpił wraz początkiem XX wieku. Choć erytrocyty zostały pierwszy raz zbadane już w 1642 roku, to grupy krwi odkrył austriacki lekarz Karl Landsteiner w 1901 roku. Ten sam człowiek 39 lat później wyodrębnił czynnik Rh. Dla nauki to był przełom, z wagi którego możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Odkrycie grup krwi przyczyniło się do zmianach w transfuzji. Do tamtego momentu w 70% kończyły się one śmiertelnymi powikłaniami, które wynikały z reakcji obronnej organizmu na inną grupę krwi u dawcy niż u biorcy.

Kalkulator grupy krwi – pomoc dla przyszłych rodziców

Nowo narodzone dziecko jest najlepszym przykładem tego, w jaki sposób działa biologia. Często możemy spotkać się ze stwierdzeniami w stylu „oczy po mamie”, „nos po tacie”. Jednak są one wypowiadane post factum. Niestety, nie można przewidzieć większości cech, jakie odziedziczy syn lub córka po jednym lub drugim rodzicu. Można natomiast wykonać szybki test, który pomoże w określeniu grupy krwi noworodka. Niezastąpiony w tej roli będzie kalkulator grupy krwi, o którym szerzej poniżej.

Działanie kalkulatora grupy krwi jest banalne i opiera się na podstawowej wiedzy na temat ojca i matki. Wystarczy zaznaczyć w nim jaką grupę krwi ma każdy z rodziców (A, B, AB lub 0) oraz odczyn Rh (dodatni bądź ujemny), a kalkulator grupy krwi w ułamku sekundy wyświetli nam, jaką grupę krwi będzie miało nasze dziecko.

Kalkulator grupy krwi – jaka jest jego skuteczność?

Korzystanie z kalkulatora grupy krwi jest zbędne tylko w jednym przypadku – gdy oboje rodziców ma krew, tzw. zerówkę. Wtedy każde ich wspólne dziecko będzie również miało identyczną grupę krwi. W każdym innym przypadku możliwych kombinacji jest kilka.

Jednak jak wspomnieliśmy wyżej, kalkulator grupy krwi opiera się na prostym i znanym nauce algorytmie. Jest to zwykły rachunek prawdopodobieństwa, który na postawie dostępnych danych określa szanse na wystąpienie danego zjawiska – w tym wypadku grupy krwi dziecka oraz odczynu Rh. Fakt istnienia kilku możliwych kombinacji, w większości przypadków wyklucza możliwość określenia dokładnego wyniku. 

Jak więc określić grupę krwi dziecka, by mieć 100% pewność? Tutaj niezbędne jest badanie krwi, które wykonywane jest po narodzinach syna lub córki. Próbka krwi przekazywana jest do laboratorium, gdzie wykonuje się standardowe badanie określające grupę krwi oraz odczyn Rh. Jego wynik znany jest z reguły po dwóch dniach. Znajomość grupy krwi dziecka, i rodziców, jest bardzo ważna, bowiem w przypadku niektórych chorób potrzebna może być transfuzja krwi. Ta zaś musi być zgodna u biorcy i dawcy (wyjątek stanowi grupa 0). 
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.