Wiadomości z Świętochłowic

Kolekcja czterech kółek

  • Dodano: 2018-05-21 13:00

Zdaniem wielu osób stare samochody są bardzo piękne. Takich miłośników samochodowej klasyki z roku na rok w naszym kraju przybywa. Co za tym idzie, na ulicach możemy coraz częściej oglądać motoryzacyjne zabytki.

Czy każdy stary samochód zasługuje na miano zabytkowego? Oczywiście, że nie. Jeśli taki pojazd ma zostać wpisany do rejestru zabytków, powinien spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim musi mieć co najmniej 25 lat, a ostatni egzemplarz tego modelu nie mógł zjechać z taśmy montażowej później niż 15 lat temu. Wyjątki robi się tylko dla samochodów, które cechują się jakimiś unikalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi lub są w jakiś sposób związane z historią, np. należały do sławnej osoby lub brały dział w ważnych wydarzeniach historycznych. Kiedy taki zabytkowy samochód skończy 40 lat, przechodzi do wyższej kategorii – staje się „pojazdem historycznym”.

Historia na kołach

Zabytków motoryzacyjnych jest w tej chwili w Polsce już około 50 tysięcy, a można je poznać po charakterystycznych żółtych tablicach rejestracyjnych. Ta liczba może wydawać się duża, ale w rzeczywistości to raczej niewiele w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Od lat absolutnym liderem pod tym względem jest Wielka Brytania, gdzie kolekcjonowanie „zabytków na kołach” cieszy się wieloletnią tradycją, a starych pojazdów jeździ po tamtejszych ulicach już prawie milion. Jest ich tak dużo, że powstają nawet specjalne firmy, które zajmują się obsługą tego typu pojazdów. Ich właściciele mogą bez problemu kupić części do swoich samochodów, zlecić ich naprawę oraz wykupić classic car insurance UK, czyli ubezpieczenie zabytkowego wozu w specjalnej firmie ubezpieczeniowej. Taką firmą jest na przykład Lancaster Insurance.

Masz zabytek – masz prawo do…

Miejmy nadzieję, że firmy i warsztaty specjalizujące się w zabytkowych samochodach wkrótce pojawią się również w Polsce. Tymczasem właściciele motoryzacyjnych klasyków mogą korzystać z kilku udogodnień, jakie przewidział dla nich ustawodawca – na przykład wykupić polisę na miesiąc, a nie na rok, obowiązkową dla wszystkich innych pojazdów. Istnieje również opcja zakupu ubezpieczenia na określoną liczbę przejechanych kilometrów. To ma sens, bo czasami właściciele wyprowadzają swoje mercedesy, fordy czy jaguary na drogi raz lub kilka razy w roku, aby pojechać nimi na zlot zabytkowych aut i wrócić do domu.

Zabytkowe pojazdy są piękne – oczywiście pod warunkiem, że są zadbane. Wtedy też dużo zyskują na wartości. Dlatego warto je ubezpieczyć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.