Wiadomości z Świętochłowic

Koszty OCP w stosunku do zakresu ubezpieczenia

  • Dodano: 2021-05-27 11:30, aktualizacja: 2021-08-06 12:22

OCP stanowi podstawowe ubezpieczenie przewoźnika i ochronę przed częścią sytuacji, które mogą zdarzyć się na trasie. Jest to ochrona choćby przed opóźnieniami w łańcuchu dostaw, kradzieżami, pożarami, a również częściowo przed uszkodzeniem przewożonego towaru. W praktyce każda umowa jest skonstruowana trochę inaczej. Różnice dotyczą choćby zakresu oferowanych usług czy ewentualnej pewnej maksymalnej kwoty wypłat. Występowanie wielu wariantów prowadzi ostatecznie do różnic występujących w cenach tych usług. Ponadto ważna jest wiarygodność danej firmy i również na tej podstawie dojdzie do występowania różnic w kosztach. Pomimo dużej ilości zmiennych w tym artykule zostaną przedstawione podstawowe informacje o cenach tej usługi. Przede wszystkim zostanie jednak opisane to, z czego wynikają rozbieżności w kosztach.

Dlaczego OCP jest tak istotne?

Na początek warto jednak w skrócie przedstawić, dlaczego jest to tak istotny temat. Po pierwsze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika stanowi zabezpieczenie przed wystąpieniem poważnych szkód finansowych. Zakres działania może być różny i konieczne jest udowodnienie, że uszkodzenie nie było spowodowane rażącym niedbalstwem przewoźnika. Podstawowe warianty zostały przedstawione wcześniej, ale występują również umowy, które swoim zakresem obejmują niektóre błędy pracowników niższej rangi. Ponadto sytuacje, gdy odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jest czynnikiem różnicującym ceny. Po drugie OCP wskazuje na wiarygodność danego przedsiębiorstwa. To z kolei sprawia, że łatwiej jest pozyskiwać klientów biznesowych.

Konkretnie o kosztach OCP

Przede wszystkim warto zauważyć, że koszt OCP zależy od zakresu oferowanych usług. Oczywiście jest to również zależne od ubezpieczyciela, ale to ten pierwszy czynnik jest najważniejszy. Dodatkowo indywidualna wycena każdego przypadku sprawia, że trudno o podawanie kwot, które zawsze okażą się prawdziwe. Można jednak pokusić się o pewne przybliżenia. W przypadku ruchu krajowego ceny mogą rozpoczynać się od kilkuset złotych. Istnieje tutaj jednak mocna zależność od sumy gwarancyjnej. Rozbieżności mogą doprowadzić do tego, że koszty OCP rozpoczną się nie od kilkuset, ale od kilku tysięcy złotych. To właśnie wskazuje na trudność określania konkretnych kwot. Wydaje się, że ważniejsze jest to, od czego te koszty zależą. Na koniec zawsze i tak pozostaje konkretna umowa i koszty w kontekście konkretnej sytuacji.

Od czego zależą koszty OCP?

Trudno wyobrazić sobie firmę przewozową bez tej formy ubezpieczenia. Jednocześnie najłatwiej o uzyskanie informacji o kosztach, jeśli skontaktujemy się z ubezpieczycielem i dokonamy indywidualnej wyceny. Od czego jednak zależą koszty OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/? Po pierwsze od tego, jaki teren będzie obejmowany przez ubezpieczenie tzn. czy będzie to transport krajowy, czy międzynarodowy. Po drugie koszty zależą od floty pojazdów, którymi dysponuje dana firma. Ponadto istotne są same jej przychody, ponieważ to one pozwalają na określenie wiarygodności przedsiębiorstwa. W kwestii floty pojazdów istotna jest nie tylko ich ilość, ale również sam rodzaj samochodów. Po trzecie analizowana jest historia przewoźnika względem poprzednich ubezpieczycieli. Dotyczy to choćby okresu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia. Po czwarte istotna jest sama suma gwarancyjna. Po piąte przewożone towary nie mogłyby pozostać obojętne. To oczywiste, że od nich zależy bezpieczeństwo transportu. Wreszcie po szóste istotny jest sam zakres, który obejmuje ubezpieczenie. Dotyczy to sytuacji, gdy odszkodowanie powinno zostać wypłacone bądź nie.

Czy najtańsze OCP jest najlepszym rozwiązaniem?

Najtańsze rozwiązanie rzadko okaże się optymalnym, ale podobnie sytuacja wygląda w przypadku najwyższych kosztów. Nie można lekceważyć ceny, ale najważniejsze jest dopasowanie usługi do potrzeb przedsiębiorstwa. Szerszy zakres klauzul daje jednak te podstawowe korzyści. Pierwsza z nich jest oczywista i dotyczy po prostu staranniejszego zabezpieczenia kapitału. Nieodpowiednie zabezpieczenie towaru przez nadawcę, błędy kierowców, kradzieże na ciemnych parkingach czy potrzebę utylizacji przedmiotów, które znalazły się na drodze, to sytuacje, które mogą się wydarzyć. Jednocześnie nie każda z nich będzie mieściła się w zakresie danego OCP. Druga kwestia jest mniej oczywista, a niezwykle istotna z punktu widzenia przedsiębiorcy. Szeroki zakres OCP przewoźnika https://www.bonitas.com.pl/ocp-przewoznika-zainwestowac-czy-zrezygnowac/ jest również gwarancją dla pozostałych podmiotów, które biorą udział w transporcie. Z tego powodu łatwiej o wygranie przetargu, gdy firma przewozowa jest skutecznie ubezpieczona. Podczas pertraktacji biznesowych często będzie pojawiała się potrzeba okazywania dokumentu odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.

Podsumowanie

Koszty, które firma poniesie z racji zakupu nieobowiązkowego OCP, nie są oczywiste. Są one determinowane przez wiele zmiennych, wśród których wyróżniają się takie czynniki jak: zakres terytorialny, flota pojazdów, historia względem poprzednich ubezpieczycieli, suma gwarancyjna, przewożone towary czy zakres klauzul. Zawsze należy dobierać ubezpieczenie pod indywidualny przypadek. Podobnie to zresztą wygląda w kwestii ceny. Chcąc dowiedzieć się, ile będzie nas kosztować OCP, powinniśmy skontaktować się z danym ubezpieczycielem. To pozwoli na dokładną analizę kosztów. Niezależnie jednak od konkretnych ubezpieczycieli warto zdawać sobie sprawę, że bez OCP nie ma bezpieczeństwa finansowego przewoźnika. Stanowi ono podstawę, która może uratować przedsiębiorstwo przed znaczącymi stratami, a nawet przed ogłoszeniem upadłości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.