Wiadomości z Świętochłowic

Matura z języka polskiego - jak przyswoić niezbędną wiedzę?

  • Dodano: 2024-02-29 23:00

Pierwszy ważny egzamin, od którego zależy Twoja przyszłość - słysząc takie słowa, nikogo nie powinien dziwić fakt, że maturzystów na samą myśl o egzaminie ogrania paraliżujący stres. Czy jednak jest to uzasadnione?

W naszym dzisiejszym wpisie zdradzimy Ci kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów na przyswojenie i usystematyzowanie wiedzy z języka polskiego, który jest jednym z obowiązkowych egzaminów, do jakich musi przystąpić każdy maturzysta. 

Egzamin maturalny z języka polskiego: 3 sposoby na powtórzenie wiadomości z ostatnich lat 

Egzamin maturalny z języka polskiego spędza sen z powiek niejednemu uczniowi, który chciałby zdać go z zadowalającym wynikiem. Stres i wątpliwości ogarniają nie tylko maturzystów niezależnie od wybranego poziomu - w końcu przed nimi cały zestaw pytań zamkniętych, czytanie ze zrozumieniem, interpretacja tekstu, zadania otwarte, jak i również wypracowanie.

Czy mając w perspektywie tak ambitny zestaw, można przygotować się do matury z języka polskiego bez stresu? Jak najbardziej! Wystarczy odpowiednio wcześniej zacząć i skorzystać chociażby z jednego z przedstawionych niżej sposobów. 

1. Kursy maturalne

Maturzyści dzielą się na dwie grupy - tych, którzy preferują naukę solo oraz uczniów, którzy lepiej przyswajają wiedzę, gdy ktoś inny odpowiedzialny jest chociażby za przygotowywanie materiałów powtórzeniowych. Jeśli bliżej jest Ci do tego drugiego grona, to Twojej uwadze polecamy kursy maturalne z języka polskiego, a więc zajęcia odbywające się w grupach, podczas których realizowany materiał omawiany jest w kolejności chronologicznej, a powtórka wiadomości umożliwia utrwalenie oraz poszerzenie swojej własnej wiedzy pod okiem nauczycieli, a nierzadko również wykładowców akademickich. 

2. Dodatkowe pomoce naukowe

Fakt, że zapiszesz się na kurs maturalny, oczywiście nie zwalnia Cię z konieczności samodzielnej pracy. Jeżeli chcesz, aby efekty czasu poświęconego na przygotowania do matury mówiły same za siebie, to koniecznie do swojej listy zakupów dodaj pomoce naukowe, takie jak chociażby vademecum (np.  „NOWA Teraz matura. Język polski. Poziom podstawowy. Do matury 2024”), repetytoria czy ściągi z wypisanymi poszczególnymi epokami literackimi i ich najważniejszymi twórcami oraz dziełami. 

3. Próbne arkusze maturalne 

Jeżeli nie chcesz, aby forma pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego była dla Ciebie całkowitym zaskoczeniem (a wierzymy, że tak właśnie jest), to nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do repetytorium czy vademecum maturalnego z języka polskiego. W swoich przygotowaniach uwzględnij także nieco czasu na rozwiązywanie próbnych arkuszy maturalnych, a także czytanie dołączonych do nich kluczy. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać, ale także odkryjesz, za co możesz dostać dodatkowe punkty na maturze z polskiego. Sam przyznasz, że brzmi to bardzo zachęcająco, prawda? 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.