Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód?

  • Dodano: 2019-02-07 09:15

Wokół wypożyczania samochodów zdążyło się przez lata pojawić wiele mitów. Niektórzy sądzą, iż wypożyczalnie są na ogół nieuczciwe, próbując za wszelką cenę naciągnąć klientów na różnego rodzaju dodatkowe opłaty. Tymczasem jest to uogólnienie nieuczciwe i krzywdzące dla całej branży. Oczywiście - niekiedy zdarzają się czarne owce, jednak większość firm o ugruntowanej pozycji na rynku stara się dbać o zadowolenie klientów, zapewniając stały, wysoki poziom ich obsługi. Decydując się na wypożyczenie samochodu, warto mimo wszystko zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Warunki i opłaty

Każda wypożyczalnia posiada w swoim cenniku dodatkowe opłaty, przewidziane dla klientów niewywiązujących się z ustalonych zasad wypożyczenia pojazdu. Obecność niektórych z nich jest w pełni uzasadniona. Jeśli dana firma nie życzy sobie przewożenia zwierząt, to trudno się dziwić, że za pozostawioną w aucie sierść doliczy nam do rachunku dodatkowe 500zł.

Niektóre opłaty są jednak o wiele mniej oczywiste i wypożyczając samochód po raz pierwszy możemy nie być ich w pełni świadomi. Za przykład mogą posłużyć choćby kwestie związane z paliwem i jego uzupełnianiem. Często spotykaną praktyką jest udostępnianie klientowi pojazdu z pełnym bakiem i oczekiwanie, że przed jego zwróceniem odwiedzi on stację paliw i zatankuje do pełna. W przeciwnym razie doliczona zostanie stosowna opłata (zwykle wyraźnie większa niż koszt samego paliwa).

Chcąc uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych niespodzianek, starannie zapoznajmy się z podpisywaną umową. Jeśli korzystamy z usług popularnej wypożyczalni, wszystkie informacje o opłatach powinny być zawarte w czytelny i przystępny sposób.

Stan samochodu

Podczas odbioru samochodu z wypożyczalni przekazany zostaje nam protokół, w którym wyszczególniony jest przebieg pojazdu, a także wszystkie jego wady i uszkodzenia, takie jak zarysowania czy popularne "wgniotki parkingowe". Dlaczego powinno nas to interesować? Otóż podobny protokół sporządzany jest również już po zwróceniu samochodu. Jeśli dane uszkodzenie nie było odnotowane wcześniej, a zostało zauważone po naszym wypożyczeniu, to możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za jego usunięcie.

Stąd powinniśmy starannie obejrzeć samochód podczas odbioru, a jeśli tylko coś budzi nasze wątpliwości - poinformujmy o tym obsługę i dopilnujmy, aby odpowiednia adnotacja znalazła się w protokole.

Miejsce wypożyczenia i zwrotu

W najbardziej standardowym scenariuszu wypożyczenia auta odbierane jest ono z tego samego miejsca, w jakie musimy je później dostarczyć. Choć ten sposób z reguły unikamy dodatkowych opłat, znacznie wygodniejsze może okazać się dla nas oddanie samochodu w innym punkcie (o ile dana firma oferuje tego rodzaju opcję).

Szukając wypożyczalni samochodów - czy to za pomocą wyszukiwarki (fraza: wynajem aut Malaga zwróci dziesiątki wyników), czy też przy użyciu porównywarki internetowej, możemy natrafić na firmy akceptujące odbiór i zwrot pojazdu w dwóch różnych miastach. Stanowi to doskonałą propozycję dla osób wykorzystujących pożyczony samochód do podróżowania, choć oczywiście opcja ta wiąże się z wyraźnie wyższymi opłatami.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.