Wiadomości z Świętochłowic

Najlepsze węże strażackie

  • Dodano: 2021-08-02 06:30, aktualizacja: 2021-08-02 06:46

Od odpowiedniego wyposażenia strażaków zależy ich bezpieczeństwo, ale również nasze zdrowie, życie oraz dobytek. Sama odwaga i umiejętności nie wystarczą do ugaszenia pożaru, potrzebny jest najwyższej jakości sprzęt, który nie zawiedzie w żadnej sytuacji. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych elementów ekwipunku strażaka jest wąż strażacki, który pozwala kierować strumień wody tam, gdzie zagrożenie jest aktualnie największe.

Węże pożarnicze dzięki swojej budowie są odporne na spłaszczanie i odkształcanie. Te cechy łączą wszystkie profesjonalne i dobrze wykonane węże, ale są też między nimi różnice, które sprawiają, że różne są również ich zastosowania, a same węże to tylko część armatury wodnej wykorzystywanej w pożarnictwie.

Węże strażackie

Węże strażackie można podzielić na ssawne i tłoczne, inne podłączymy do hydrantów, a inne do motopomp. Duży wybór węży możemy znaleźć tutaj: https://strefa998.pl/220-weze-strazackie-i-akcesoria. Węże ssawne posiadają dodatkowy druciany oplot zapobiegający spłaszczaniu wody podczas pobierania jej ze zbiornika. Węże tłoczne są z kolei łatwiejsze do zwijania. Wszystkie węże łączy natomiast to, że muszą być wykonane z mocnego, odpornego na zniszczenia mechaniczne materiału. Najskuteczniejsze są wykonane z jedwabiu poliestrowego. Dobry wąż pożarniczy powinien charakteryzować się lekkością i elastycznością (również w bardzo niskich temperaturach), być odporny na starzenie, promieniowanie i ozon. Muszą też być dopuszczone do pracy przez CNBOP i być zdolne do pracy w temperaturach od -40 do 100 stopni. Duże znaczenie ma również wykonanie łączników oraz wewnętrznej wykładziny, która musi być odporna na wodę morską, wszelkiego rodzaju chemikalia oraz środki pianotwórcze.

Węże ssawne

Węże ssawne są podstawowym elementem armatury pożarniczej. Ich celem jest zasysanie wody ze zbiornika za pomocą motopompy. Ich średnice są różne i zależne od tego, jakiej wymaga właśnie motopompa, wynoszą od 52 do 150 milimetrów. Do motopomp są mocowane za pomocą łączników, a ich długość jest dużo mniejsza od węży strażackich i wynosi w zależności od potrzeb od 1,6 do 2,5 metra. Wykonuje się je głównie z gumy i PCV najwyższej jakości, ponieważ muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne i ścieranie. Węże ssawne nie mogą być poddawane długiej ekspozycji na słońce lub smary. Po każdym użyciu trzeba je dobrze wysuszyć.

Akcesoria do węży strażackich

Poza samymi wężami bardzo duże znaczenie ma również dodatkowy osprzęt, taki jak maszynka do taśmowania węży, trzymak do mocowania łączników, drut do taśmowania, siodełko wężowe, zwijadło i myjka do węży. Każdy z tych elementów ma wpływ na konserwację lub szybkość prowadzenia akcji, a jedno i drugie ma w sytuacji zagrożenia kluczowe znaczenia dla naszego życia i zdrowia oraz dla komfortu pracy strażaków. Zakup sprzętu w profesjonalnym, wyspecjalizowanym sklepie daje pewność, że zarówno węże, jak i akcesoria sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.