Wiadomości z Świętochłowic

Niezbędny sprzęt na biwak

  • Dodano: 2018-09-13 11:00

Jeśli czeka nas pierwszy biwak w życiu, warto się do niego odpowiednio przygotować. Zastanawiamy się wtedy, co musimy ze sobą zabrać, żeby taka forma spędzania czasu była dla nas komfortowa. Jaki jest niezbędny sprzęt na biwak? Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę organizując taką wyprawę?

Czas biwakowania i rodzaj transportu

Przede wszystkim musimy ustalić, ile dni zamierzamy biwakować. W zależności od tego musimy wziąć ze sobą większą ilość ubrań czy jedzenia. Jeśli na miejsce biwaku jedziemy autem, nie musimy się przejmować wagą naszego plecaka. Do bagażnika możemy spakować więcej niż potrzebujemy. Natomiast jeśli chcemy zorganizować pieszą wędrówkę zakończoną biwakiem w spokojnym miejscu, powinniśmy zabrać tylko te rzeczy, które są niezbędne.

Wybór odpowiedniego miejsca

Dobierając wyposażenie, zastanówmy się nad miejscem, w którym chcemy nocować. Jeśli będzie to pole namiotowe z dostępem do kuchni, nie musimy myśleć o garnkach czy talerzach. Bardzo często takie miejsca posiadają minimalne kuchenne wyposażenie, takie jak lodówka, czajnik czy kuchenka, które w zupełności powinno nam wystarczyć. Nie będziemy musieli zabierać ze sobą turystycznych butli gazowych czy grzałek elektrycznych, które nie tylko zajmują sporo miejsca, ale są też ciężkie. Sprawdźmy też, czy wybrane przez nas miejsce ma dostęp do czystej wody (np. prysznic czy umywalka) oraz możliwość skorzystania z dostępu do prądu (np. aby podładować telefon komórkowy).

Niezbędny sprzęt

W zależności od czynników, które zostały już wymienione, każdy biwak będzie wymagał kilku podstawowych sprzętów. Czego nie możemy zapomnieć? Oto kilka propozycji:

  • Śpiwór i karimata – wodoodporny śpiwór, najlepiej wykonany z oddychających materiałów oraz karimata, która ochroni nas przed zimnem czy wilgocią z podłoża, to must have każdego biwakowania;
  • Latarka – przyda się zwłaszcza w tych miejscach, w których nie ma dostępu do elektryczności, nie zapomnijmy zabrać dodatkowych baterii;
  • Kurtka przeciwdeszczowa – najlepiej taka, która nie tylko chroni nas przed deszczem, ale również przed wiatrem;
  • Apteczka – powinna zawierać leki przeciwbólowe, różnej wielkości plastry, bandaże tradycyjne i elastyczne, nożyczki;
  • Woreczki foliowe – schowamy do nich nie tylko brudną bieliznę, ale również śmieci, które koniecznie powinniśmy po sobie posprzątać.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mając w planach biwakowanie, warto zaopatrzyć się również w nóż, saperkę i taśmę izolacyjna. Te przedmioty mogą się przydać, jeśli będziemy musieli coś naprawić. Możemy również zabrać ze sobą chusteczki nawilżane lub tradycyjne chusteczki higieniczne. Niezależnie od tego, czy planujemy wyprawę latem czy jesienią, deszcz może nas zaskoczyć w każdej sytuacji, wobec tego warto spakować ochraniacz wodoodporny, który montujemy na plecak. Dzięki temu unikniemy przemoczeniu jego zawartości.

Czas na wyprawę!

Bliski kontakt z naturą, cisza i spokój wpływają na komfort wypoczynku, jeśli tylko odpowiada nam taka forma spędzania wolnego czasu. Jeśli nie straszne są nam noce spędzone w lesie, w otoczeniu zwierząt, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć. Jeśli na dzień przed biwakiem okazało się, że nie posiadamy wystarczająco dużego plecaka, a nasze oszczędności nie pozwolą na kupno nowego, warto rozważyć pożyczki online(więcej informacji - https://proficredit.pl/pozyczki-online/). Może się to okazać dla nas dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim zastrzyku gotówki. Pożyczki online często można spłacić w dostosowanych do naszych możliwości ratach, dzięki czemu nie muszą być dla nas dużym obciążeniem. Pamiętajmy jednak, że pożyczki online to takie samo zobowiązanie jak każda inna pożyczka, dlatego przeanalizujmy, czy nie będziemy mieli problemów z terminową spłatą należności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.