Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Obróbka CNC - dlaczego jest taka opłacalna?

  • Dodano: 2019-10-16 12:00

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest w dzisiejszym przemyśle bardzo istotna. Dlatego od wielu lat niebagatelną rolę odgrywają w nim obrabiarki CNC. Dlaczego są one tak chętnie stosowane?

Obróbka CNC – co to takiego?

Pod skrótem CNC kryje się komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To specjalny układ, który jest wyposażony w mikrokomputer. Możemy go dowolnie zaprogramować, dzięki czemu będziemy mogli sterować zdalnie maszyną. W ten sposób funkcjonują chociażby frezarki, tokarki, czy elektrodrążarki. Obróbka CNC zrewolucjonizowała dotychczasową produkcję. Automatyzacja tego procesu nie tylko przyspieszyła go, ale umożliwiła też bardziej precyzyjną obróbkę. Współczesną produkcję możemy podzielić na trzy etapy. Każdy z nich określa trzyliterowy skrót. CAD polega na wspomaganym komputerowo projektowaniu. Kolejnym krokiem jest CAM, czyli przetwarzanie stworzonego projektu na plan sterowania. Dopiero wówczas można przystąpić do obróbki CNC, czyli właściwego wykonania tego planu. Operator takiej maszyny może nią sterować za pomocą specjalnego interfejsu. Wyświetlają się na nim wszelkie informacje dostarczane przez maszynę za pomocą sterowników CNC. Jeśli coś będzie nie tak, to operator maszyny może niemal natychmiastowo naprawić usterkę i odpowiednio przeprogramować urządzenie. W ten sposób nie dojdzie do żadnych nieplanowanych przestojów. Stosowanie maszyn CNC pozwala więc zaoszczędzić dużo czasu przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości produkowanych elementów.

Obróbka CNC – jakie są zalety?

Rozwiązanie to pozwala efektywniej wykorzystać dostępny materiał. Obróbka CNC jest bardzo precyzyjna dzięki jednoczesnej analizie kilku czynników. Przede wszystkim zwraca uwagę na rodzaj materiału czy poziom jego chropowatości. Jednorazowe wprowadzenie danych do systemu gwarantuje oszczędność czasu  i przyspiesza proces masowej produkcji. Każdy z powstałych komponentów będzie także identyczny zarówno pod względem parametrów, jak i jakości wykonania. Jest to bardzo ważne w wielu branżach, np. automotive. Nie brakuje więc firm oferujących takie rozwiązania. Jedną z nich znajdziesz chociażby tutaj https://sbg.barosz.pl/. Obróbka CNC jest więc technologią, bez której ciężko wyobrazić sobie współczesny przemysł. Wiadomo przecież, że człowiek nie wykona takiej ilości części z taką samą starannością i dokładnością co maszyna. Jeśli więc klient zleci firmie wykonanie stu takich samych komponentów na zautomatyzowanej linii produkcyjnej, to ma pewność, że każda z nich będzie taka sama. Taki stan rzeczy odpowiada więc zarówno zlecającemu, jak i wykonawcy.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.