Wiadomości z Świętochłowic

Ogród japoński - 3 kroki do stworzenia oryginalnego miejsca odpoczynku i relaksu

  • Dodano: 2020-01-23 06:45, aktualizacja: 2020-01-23 06:54

Ogród japoński to próba przeniesienia uroków natury w jedno miejsce i urządzenie go tak, by jak najmniej była widoczna w tym dziele ręka człowieka. Dobrze zaprojektowane i wykonane ogrody wyglądają, jakby istniały już przez wiele lat, zapraszając gości do odpoczynku i relaksu w otoczeniu przyrody. Choć sprawiają wrażenie, zrobionych ot tak, od niechcenia, miejsca te są zaprojektowane w każdym najmniejszym szczególe, stanowiąc idealne połączenie harmonii i elegancji. Jakie są inne cechy ogrodów w stylu japońskim?

  1. Symbolika

  2. Roślinność

  3. Elementy dekoracyjne

Symbolika

Symbolika to bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać przy projekcie. Każdy element, który znajduje się w tym miejscu, ma swoje znaczenie. Jednym z ważniejszych składników to stanowiąca kwintesencję przemijania i życia, a jednocześnie wprowadzająca motyw ruchu i dynamiki woda. Wodospady i szybko płynące strumienie to mężczyźni, a spokojne strumyki – kobiety. Pierwiastek męski i żeński łączy się w jeziorkach, symbolu morza. Z kolei kamienie to substytut wieczności i niezmienności. Powinny być ułożone podobnie jak w warunkach naturalnych, mieć jasną barwę i podobną wielkość i fakturę. Ze względu na cechującą japońskie ogrody asymetrię, liczba przedmiotów powinna być nieparzysta.

Roślinność

Cechą typową dla japońskich ogrodów jest duża ilość roślin. Często stosowane są gatunki zachowujące zieloną barwę przez cały rok, takie jak na przykład bukszpan czy sosna, symbolizujące długowieczność. Przeważnie są one przycinane lub formowane, by uzyskać satysfakcjonujący kształt. Chętnie wykorzystywane są również drzewka bonsai. Zieleń to kolor dominujący w tego typu miejscach, można również w nich jednak spotkać rośliny o białych, różowych lub fioletowych kwiatach jak astry, dalie czy chryzantemy. Bujna roślinność to główny składnik zarówno ogrodów karesansui,będącą pozbawioną wody (zastępuje ją żwir) odmianą tych miejsc, jak i tsukiyama, czyli ogrodów japońskich z wodospadami, strumykami i stawami.

Elementy dekoracyjne

Elementy dekoracyjne to przedmioty nadające charakter i klimat ogródkowi, dlatego warto je rozważnie dobrać i stosować. Wybór jest naprawdę imponujący (zobacz tutaj) ale trzeba pamiętać, że w tym przypadku nie ilość stanowi o urodzie ogrodu. Azjatycki klimat nadają lampki i figurki w kształcie pagody, umieszczone przy ścieżkach lub strumykach, znajdująca się na małym wzgórzu figurka Buddy czy przerzucony przez rzekę mostek. Czasem można znaleźć w takich miejscach klimatyczną altankę, otoczoną przez drzewka bonsai, do której prowadzi ukryta wśród zieleni ścieżka. Efekt, jaki można uzyskać zależy nie tylko od ciekawego projektu, ale także dobrze dobranych dekoracji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.