Wiadomości z Świętochłowic

Pizza - ciekawostki, o których nie mieliście pojęcia

  • Dodano: 2020-07-07 15:30, aktualizacja: 2020-07-10 12:13

Pizza to jedno z tych dań, które zna praktycznie każdy, ale czy to znaczy, że wiemy wszystko na jej temat? Jak się okazuje, ta potrawa kryje w sobie wiele ciekawostek. Chcesz poznać interesujące fakty na temat pizzy? Zapraszamy do lektury!

Pizza – skąd pochodzi?

Pizza to danie kojarzone przede wszystkim z Włochami. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stała się niemalże synonimem i symbolem włoskiej kuchni rozpoznawanym na całym świecie. I choć włosi są uznawani za oficjalnych twórców pizzy, to do jej powstania mogło dojść znacznie wcześniejąŚ na terenie starożytnej Grecji. Wielu badaczy wskazuje na fakt, że Grecy raczyli się płaskimi chlebkami, które z wierzchu smarowali oliwą, czosnkiem oraz suszonymi ziołami. I choć danie różni się od pizzy, którą znamy dziś, to sam pomysł mógł przemierzyć tysiące kilometrów, by w końcu rozkwitnąć pod okiem kucharzy z Italii. 

Co oznacza słowo „pizza”?

Mogłoby się wydawać, że „pizza” to słowo dość młode, w końcu sam produkt w ostatecznym, znanym nam kształcie powstał zaledwie sto lat temu. Okazuje się jednak, że jego historia sięga o wiele dalej niż sam przysmak. Oficjalnie, za datę powstania pierwszej pizzy uznaje się 1898 roku. Co ciekawe, pierwsze pisemne wzmianki na jej temat są datowane naąŚ rok 997. A co oznacza samo słowo „pizza”? To po prostu „ciasto” w języku włoskim.

Margherita – skąd wzięła swoją nazwę?       

Margherita to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych odmian pizzy. Aromatyczny placek z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią to klasyka gatunku i próbował jej z pewnością każdy miłośnik włoskiej potrawy. A komu margherita zawdzięcza swoją nazwę? Okazuje się, że samej królowej Małgorzacie Sabaudzkiej. Podczas jej wizyty w Neapolu, tamtejszy kucharz, Rafael Esposito, przygotował danie na jej cześć. Kolory składników miały nawiązywać do narodowych barw – zielona bazylia, biała mozzarella i czerwony sos pomidorowy. Jak się okazuje, Małgorzacie Sabaudzkiej zawdzięczamy jeszcze inny, niezwykle pożyteczny wynalazek, mianowicie dostawę jedzenia. W końcu potrawa musiała zostać dostarczona do królewskiego zamku, co oznacza, że margherita była też pierwszą pizzą na dowóz.

Więcej ciekawostek w Pizzerii Dominium

Powyższe ciekawostki rozbudziły w Tobie apetyt do odkrywania iąŚ jedzenia? Wpadnij do pizzerii Dominium w Bielsku-Białej (https://www.pizzadominium.pl/lokale/bielsko-biala-c-h-sfera) i poznaj jeszcze więcej ciekawostek związanych z tą wyjątkową i niesamowitą potrawą. W szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.    

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.