Wiadomości z Świętochłowic

Płatności zagraniczne - jak korzystnie posługiwać się kartą w innych krajach?

  • Dodano: 2021-03-10 15:00, aktualizacja: 2021-03-17 13:42

Organizując wyjazd zagraniczny, warto poświęcić czas na przygotowanie środków finansowych. Nie oznacza to jednak, że należy wybierać gotówkę i wymieniać ją na konkretną walutę już przed podróżą. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem są transakcje bezgotówkowe. Jak można przeprowadzać je za granicą i jakie sposoby są najbardziej opłacalne? Zapraszamy do lektury artykułu.

Płatności kartą złotową

Karta złotowa to standardowa karta płatnicza, którą otrzymujemy w ramach podstawowego rachunku bankowego. Można nią sprawnie posługiwać się w kraju, ale i zagranicą, jednak w praktyce to rozwiązanie mało korzystne. Po pierwsze – każda transakcja jest obciążona kosztem przewalutowaniem, i to zazwyczaj według gorszego kursu niż w kantorze. W dodatku nie wszędzie poza granicami Polski uda się znaleźć miejsce, gdzie taka karta jest honorowana. Trudne jest to w mniejszych miasteczkach, a także na miejscowych targach czy w lokalnych sklepikach z pamiątkami. Dodatkowym minusem używania karty złotowej zagranicą są opłaty związane z wypłatą pieniędzy z bankomatu. Trzeba liczyć się wtedy z prowizją, choć nie zawsze, a ponadto z dodatkowymi opłatami za przewalutowanie transakcji.

Jak widać, podstawowa karta to dobry wybór tylko pod warunkiem, że jest wykorzystywana do transakcji krajowych. W celu wykonywania zagranicznych operacji bezgotówkowych warto zdecydować się na inne rozwiązanie.

Karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa umożliwia płatności zagranicą w walucie obowiązującej w danym kraju, a to metoda najbardziej opłacalna. Nie ponosi się wtedy kosztów związanych z przewalutowaniem, które, jeśli korzysta się z karty często, mogą stanowić spory, nadplanowy wydatek. Dodatkowo karta wielowalutowa daje możliwość przeprowadzania transakcji po bardziej atrakcyjnym kursie i najczęściej w wielu walutach. Aby móc jej używać, potrzebne jest otwarcie rachunku walutowego. W bankach znajduje się wiele tego rodzaju ofert. Najczęściej spotykane są dwa rozwiązania: założenie podstawowego konta a następnie otwarcie rachunku walutowego lub stworzenie całkowicie osobnego konta walutowego.

Wiele osób decyduje się na kartę wielowalutową, kiedy planuje dłuższą podróż za granicę. Aby obniżyć koszty wyjazdu i nie dać „złapać się” na dodatkowe obciążenia w postaci opłat za prowadzenie rachunku czy obsługę karty, warto zorientować się w aktualnych propozycjach kont walutowych. Narzędziem, które ułatwia nam analizę ofert, jest porównywarka Rankomat dostępna na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/. Dzięki niej zestawisz najbardziej porównasz i wybierzesz najlepsze konto. Analiza warunków przed otwarciem rachunku osobistego jest niezbędna, ponieważ może okazać się, że konto walutowe otwierane w ramach konta podstawowego jest bardzo opłacalne, ale za to większe koszty powiązano z obsługą rachunku standardowego.

Revolut

Innym sposobem na obsługę transakcji jest wirtualny bank Revolut, który wykorzystuje kursy pochodzące z rynku międzybankowego. Dzięki niemu użytkownicy mogą liczyć na stabilne kursy sprzedaży i kupna walut. Dużą zaletą Revoluta jest brak dodatkowych prowizji, jednak trzeba pamiętać, że tylko podczas dni roboczych. W weekend, gdy rynek międzybankowy jest zamknięty, operacje są objęte prowizją w wysokości 1%. Korzystanie z podstawowych funkcji jest darmowe. Bez żadnych kosztów można wymieniać środki czy płacić w zagranicznej walucie przez Internet. Mocną stroną Revoluta jest to, że oferuje dostęp do ponad 150 walut.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.