Organizując wyjazd zagraniczny, warto poświęcić czas na przygotowanie środków finansowych. Nie oznacza to jednak, że należy wybierać gotówkę i wymieniać ją na konkretną walutę już przed podróżą. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem są transakcje bezgotówkowe. Jak można przeprowadzać je za granicą i jakie sposoby są najbardziej opłacalne? Zapraszamy do lektury artykułu.
Płatności kartą złotową
Karta złotowa to standardowa karta płatnicza, którą otrzymujemy w ramach podstawowego rachunku bankowego. Można nią sprawnie posługiwać się w kraju, ale i zagranicą, jednak w praktyce to rozwiązanie mało korzystne. Po pierwsze – każda transakcja jest obciążona kosztem przewalutowaniem, i to zazwyczaj według gorszego kursu niż w kantorze. W dodatku nie wszędzie poza granicami Polski uda się znaleźć miejsce, gdzie taka karta jest honorowana. Trudne jest to w mniejszych miasteczkach, a także na miejscowych targach czy w lokalnych sklepikach z pamiątkami. Dodatkowym minusem używania karty złotowej zagranicą są opłaty związane z wypłatą pieniędzy z bankomatu. Trzeba liczyć się wtedy z prowizją, choć nie zawsze, a ponadto z dodatkowymi opłatami za przewalutowanie transakcji.
Jak widać, podstawowa karta to dobry wybór tylko pod warunkiem, że jest wykorzystywana do transakcji krajowych. W celu wykonywania zagranicznych operacji bezgotówkowych warto zdecydować się na inne rozwiązanie.
Karta wielowalutowa
Karta wielowalutowa umożliwia płatności zagranicą w walucie obowiązującej w danym kraju, a to metoda najbardziej opłacalna. Nie ponosi się wtedy kosztów związanych z przewalutowaniem, które, jeśli korzysta się z karty często, mogą stanowić spory, nadplanowy wydatek. Dodatkowo karta wielowalutowa daje możliwość przeprowadzania transakcji po bardziej atrakcyjnym kursie i najczęściej w wielu walutach. Aby móc jej używać, potrzebne jest otwarcie rachunku walutowego. W bankach znajduje się wiele tego rodzaju ofert. Najczęściej spotykane są dwa rozwiązania: założenie podstawowego konta a następnie otwarcie rachunku walutowego lub stworzenie całkowicie osobnego konta walutowego.
Wiele osób decyduje się na kartę wielowalutową, kiedy planuje dłuższą podróż za granicę. Aby obniżyć koszty wyjazdu i nie dać „złapać się” na dodatkowe obciążenia w postaci opłat za prowadzenie rachunku czy obsługę karty, warto zorientować się w aktualnych propozycjach kont walutowych. Narzędziem, które ułatwia nam analizę ofert, jest porównywarka Rankomat dostępna na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/. Dzięki niej zestawisz najbardziej porównasz i wybierzesz najlepsze konto. Analiza warunków przed otwarciem rachunku osobistego jest niezbędna, ponieważ może okazać się, że konto walutowe otwierane w ramach konta podstawowego jest bardzo opłacalne, ale za to większe koszty powiązano z obsługą rachunku standardowego.
Revolut
Innym sposobem na obsługę transakcji jest wirtualny bank Revolut, który wykorzystuje kursy pochodzące z rynku międzybankowego. Dzięki niemu użytkownicy mogą liczyć na stabilne kursy sprzedaży i kupna walut. Dużą zaletą Revoluta jest brak dodatkowych prowizji, jednak trzeba pamiętać, że tylko podczas dni roboczych. W weekend, gdy rynek międzybankowy jest zamknięty, operacje są objęte prowizją w wysokości 1%. Korzystanie z podstawowych funkcji jest darmowe. Bez żadnych kosztów można wymieniać środki czy płacić w zagranicznej walucie przez Internet. Mocną stroną Revoluta jest to, że oferuje dostęp do ponad 150 walut.