Wiadomości z Świętochłowic

Początek roku szkolnego - podręczniki niezbędne licealistom

  • Dodano: 2021-08-30 06:00, aktualizacja: 2021-08-31 10:48

Przygotowanie szkolnej wyprawki nie omija licealistów. Program nauczania w szkole ponadpodstawowej przewiduje korzystanie z ćwiczeń i podręczników, które warto kupić wcześniej. Jakie przedmioty będą wymagały nabycia książek i zestawów ćwiczeń? Gdzie zamówić podręczniki, by oszczędzić gotówkę?

Przedmioty ogólnokształcące

Sporym wydatkiem może okazać się zakup podręczników do przedmiotów ogólnokształcących. Będą one konieczne przy nauce matematyki i języka polskiego - bez względu na szkołę, do której uczęszcza dziecko. Zawarte w nich materiały uzupełniają informacje przekazywane przez nauczyciela, a w przypadku książek do matematyki są źródłem zadań i ćwiczeń do samodzielnego rozwiązania. O wyborze konkretnego podręcznika decyduje nauczyciel, niekiedy wcześniej przekazując tę informację do wiadomości uczniów.

Rodzice licealistów powinni nastawić się także na zakup podręczników do nauki języka obcego. W tym wypadku mowa zarówno o książce, jak i zeszycie ćwiczeń. Materiały dodatkowe w postaci m.in. nagrań do odsłuchiwania zapewniane są zwykle przez nauczyciela przedmiotu.

Edukacja dla bezpieczeństwa i religia

To jednak nie wszystkie wydatki, jakie ponieść należy na zakup książek dla licealisty. Program nauczania w szkole ponadpodstawowej przewiduje naukę z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa oraz religii bądź etyki. Zakup książek z tych przedmiotów jest niezbędny do pełnego zapoznania się z omawianą tematyką. 

Przykładem podręcznika wykorzystywanego w liceum jest książka do edukacji dla bezpieczeństwa "Żyję i działam bezpiecznie" dostępna w wersji papierowej i cyfrowej. Dzięki niej młodzież łatwiej opanowuje schematy postępowania w sytuacji zagrożenia. W książce przedstawiono liczne zdjęcia i infografiki umożliwiające szybsze zapamiętanie poszczególnych sposobów postępowania, które w przeciwnym wypadku zostałyby łatwo zapomniane.

Gdzie kupować książki dla licealistów? Można je nabyć w stacjonarnych księgarniach, które specjalizują się w sprzedaży podręczników szkolnych. Rodzice nie będą musieli wówczas sami sprawdzać zgodności danej książki z opisem z listy podręczników. Zrobi to za nich osoba pracująca w księgarni. Kłopotem może okazać się ograniczona dostępność wybranych książek, dlatego alternatywą dla zakupów stacjonarnych będą zamówienia przez Internet. 

W przypadku księgarni online można porównać ceny w kilku punktach sprzedaży i wybrać ofertę najlepszą dla swojego portfela. Za pomocą kilku kliknięć sprawdzić można łączny koszt zamówienia w kilku punktach, decydując się na zamówienie tańszej opcji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.