Wiadomości z Świętochłowic

Początek roku szkolnego - podręczniki niezbędne licealistom

  • Dodano: 2021-08-30 06:00, aktualizacja: 2021-08-31 10:48

Przygotowanie szkolnej wyprawki nie omija licealistów. Program nauczania w szkole ponadpodstawowej przewiduje korzystanie z ćwiczeń i podręczników, które warto kupić wcześniej. Jakie przedmioty będą wymagały nabycia książek i zestawów ćwiczeń? Gdzie zamówić podręczniki, by oszczędzić gotówkę?

Przedmioty ogólnokształcące

Sporym wydatkiem może okazać się zakup podręczników do przedmiotów ogólnokształcących. Będą one konieczne przy nauce matematyki i języka polskiego - bez względu na szkołę, do której uczęszcza dziecko. Zawarte w nich materiały uzupełniają informacje przekazywane przez nauczyciela, a w przypadku książek do matematyki są źródłem zadań i ćwiczeń do samodzielnego rozwiązania. O wyborze konkretnego podręcznika decyduje nauczyciel, niekiedy wcześniej przekazując tę informację do wiadomości uczniów.

Rodzice licealistów powinni nastawić się także na zakup podręczników do nauki języka obcego. W tym wypadku mowa zarówno o książce, jak i zeszycie ćwiczeń. Materiały dodatkowe w postaci m.in. nagrań do odsłuchiwania zapewniane są zwykle przez nauczyciela przedmiotu.

Edukacja dla bezpieczeństwa i religia

To jednak nie wszystkie wydatki, jakie ponieść należy na zakup książek dla licealisty. Program nauczania w szkole ponadpodstawowej przewiduje naukę z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa oraz religii bądź etyki. Zakup książek z tych przedmiotów jest niezbędny do pełnego zapoznania się z omawianą tematyką. 

Przykładem podręcznika wykorzystywanego w liceum jest książka do edukacji dla bezpieczeństwa "Żyję i działam bezpiecznie" dostępna w wersji papierowej i cyfrowej. Dzięki niej młodzież łatwiej opanowuje schematy postępowania w sytuacji zagrożenia. W książce przedstawiono liczne zdjęcia i infografiki umożliwiające szybsze zapamiętanie poszczególnych sposobów postępowania, które w przeciwnym wypadku zostałyby łatwo zapomniane.

Gdzie kupować książki dla licealistów? Można je nabyć w stacjonarnych księgarniach, które specjalizują się w sprzedaży podręczników szkolnych. Rodzice nie będą musieli wówczas sami sprawdzać zgodności danej książki z opisem z listy podręczników. Zrobi to za nich osoba pracująca w księgarni. Kłopotem może okazać się ograniczona dostępność wybranych książek, dlatego alternatywą dla zakupów stacjonarnych będą zamówienia przez Internet. 

W przypadku księgarni online można porównać ceny w kilku punktach sprzedaży i wybrać ofertę najlepszą dla swojego portfela. Za pomocą kilku kliknięć sprawdzić można łączny koszt zamówienia w kilku punktach, decydując się na zamówienie tańszej opcji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.