Wiadomości z Świętochłowic

Podróż służbowa, a wypadek. Zobacz jak wygląda stanowisko prawne w takich sytuacjach

  • Dodano: 2022-04-15 13:15

Najczęściej pracownicy są narażeni na wypadki przy pracy oraz w drodze lub z pracy. Nie zapominajmy jednak o tym, że zdarzają się branże, gdzie podróże służbowe są codziennością. Wtedy również istnieje ryzyko wypadku, szczególnie kiedy pracownik porusza się samochodem. Mało kto wie ale za wypadki w delegacji również przysługują określone świadczenia. W końcu masz prawo uzyskać rekompensatę za poniesione szkody, szczególnie kiedy pozostajesz do dyspozycji pracodawcy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie za nieszczęśliwe zdarzenie w podróży służbowej. 

Krótkie ABC z kodeksu pracy, czyli czym dokładnie jest wypadek w delegacji

Najważniejszą dla Ciebie informacją jest to, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych zaistniały wypadek w podróży służbowej traktuje się na równi z wypadkiem przy pracy! Już tutaj masz jasne wskazanie, że za takie zdarzenie należy Ci się odszkodowanie. Jest jednak mało ale. Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie: 

  • nagłe, 
  • wywołane przyczyną zewnętrzną, 
  • mające związek z pracą,
  • w wyniku którego doszło do urazu lub śmierci. 

Tylko spełniając te cztery warunki możesz starać się o odszkodowanie. Brak nawet jednego punktu skutkuje odmową wypłacenia świadczenia pieniężnego. Ważne jest również ustalenie co dokładnie kryje się pod pojęciem podróży służbowej. Zgodnie z kodeksem pracy, delegacja występuje wtedy, gdy pracownik wykonuje polecenia pracodawcy poza miejscem, gdzie zlokalizowana jest główna siedziba firmy lub poza stałym miejscem wykonywania obowiązków. 

Odszkodowanie i inne świadczenia pieniężne uzyskasz mając u boku specjalistów

Pamiętaj, że każde polecenie podróży służbowej należy mieć na piśmie. Znacznie łatwiej wtedy dochodzić swoich praw do odszkodowania. Co więcej, nie każdą delegację traktuje się jako podróż służbową. Idealnym przykładem jest wyjazd do innego miasta na szkolenie. Tutaj pracodawca nie daje Ci polecenia, a jedynie zezwolenie i w takim przypadku nie możemy już mówić o podróży służbowej, a tym samym o zrównaniu zdarzenia z wypadkiem przy pracy. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoja sytuacja spełnia wszystkie wymogi prawne skonsultuj się z doświadczonymi prawnikami, których znajdziesz pod tym adresem https://codex.org.pl/odszkodowania/odszkodowanie-wypadek-pracy/. Kancelaria Codex już od wielu lat rozwiązuje sprawy o odszkodowanie za wypadki w pracy. Służą oni pomocą prawną nawet w takich sytuacjach kiedy spotkałeś się z odmową przyznania odszkodowania lub jego wysokość jest rażąco niska. Miej na uwadze, że poza odszkodowaniem przysługują Ci również świadczenia ZUS, rehabilitacyjne, czy np. zasiłek chorobowy. Z pomocą profesjonalistów dostaniesz wszystko co Ci się należy!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.