Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Poznaj 6 najważniejszych mitów na temat ubezpieczenia OC

  • Dodano: 2019-10-01 09:00

OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego kierowcy. W związku ze wzrostami cen warto jednak przyjrzeć się tej najpopularniejszej formie ochrony i sprawdzić zasadność kilku najczęstszych stereotypów, z którymi można się spotkać. W tym tekście obalimy 6 mitów związanych z OC. Zaczynamy!

Mit nr 1 - Chcesz zapłacić mało, kupuj online

Często tak właśnie jest, ale na pewno nie można powiedzieć, że to reguła. Bywają sytuacje, w których polisa kupiona online jest nawet droższa od tej nabytej w biurze agenta ubezpieczeniowego. Musisz wiedzieć, że na cenę OC wpływa wiele czynników (wiek pojazdu, marka, pojemność silnika itp.), dlatego korzystnym rozwiązaniem jest indywidualne negocjowanie stawek. W przypadku zakupu internetowego nie masz takiej możliwości.

Mit nr 2 - OC może sprawdzić tylko policja

Nic bardziej mylnego - nie tylko policja jest uprawniona do sprawdzenia ważności polisy OC danego kierowcy. Prawo do kontroli dokumentów mają również przedstawiciele Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz inne organy celne. Istnieje też system “Wirtualny policjant, którego zadaniem jest namierzanie kierowców bez wykupionego ubezpieczenia OC (więcej informacji na ten temat tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/kara-za-brak-oc/). Oprogramowanie ma dostęp do wszystkich dostępnych baz pojazdów, więc bardzo ciężko jest zataić informację o braku polisy.

Mit nr 3 - OC i NNW to jedność

Nie ma w polskim prawie zapisu o tym, że wykupując ubezpieczenie OC, konieczne jest również rozszerzenie go o NNW. Taka opinia może krążyć wśród kierowców zapewne z powodu “wciskania na siłę” NNW przez niemal wszystkich ubezpieczycieli. Samo OC wystarczy, by w razie wypadku odszkodowanie zostało wypłacone zarówno Tobie, jak i Twoim pasażerom.

Mit nr 4 - Przepisowa jazda to brak podwyżek

Nie można dyskutować z faktem, że kierowca „bez wypadku” zapłaci mniej za polisę niż ten, który ma na koncie kilka kolizji. Niestety w sytuacji podwyżek cen każdemu się dostanie. Staż oraz przebieg jazdy nie będzie miał znaczenia. Więcej na temat ubezpieczeń przeczytaj na stronie http://ubezpieczenie24.org/

Mit nr 5 - Nie muszę mieć OC, bo nie jestem właścicielem auta

Prawo mówi jasno, że obowiązek ubezpieczenia samochodu spoczywa na właścicielu. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, a kierowca nie będzie właścicielem pojazdu, którym się porusza i tak zostanie pociągnięty do odpowiedzialności oraz wypłacenia odszkodowania wszystkim ofiarom. Jeśli więc nie masz pewności czy auto, którym jeździsz jest objęte OC - sprawdź to.

Mit nr 6 - Pierwsza oferta jest najlepsza

Praktycznie nigdy tak nie jest. Właśnie z tego powodu powstały specjalne porównywarki ofert, które po wpisaniu kilku podstawowych danych wyszukują dla Ciebie wszystkie najkorzystniejsze oferty. Pamiętaj, że rynek jest obecnie tak zróżnicowany i zmienia się tak dynamicznie, że niemal codziennie pojawiają się nowe ciekawe propozycje.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że obaliliśmy kilka najpopularniejszych mitów, które sprawiały, że miałeś mylne wyobrażenia o branży ubezpieczeniowej. Większość z nich niestety została wykreowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe w celu podniesienia zysków oraz liczby klientów. Właśnie z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność, przy wyborze ubezpieczenie OC. Nie daj się manipulować i zawsze sprawdzaj dokładnie oferty, które Cię interesują. W innym wypadku możesz zdecydować się na niekorzystne rozwiązanie oraz wyższe opłaty.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.