Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Praca w domu - jak ją zorganizować?

  • Dodano: 2019-11-15 07:00, aktualizacja: 2019-11-12 14:58

Zalety pracy zdalnej idealnie trafiły w Twoje oczekiwania, a jej wady nie mają znaczenia. Podjąłeś więc decyzję o tym, by zadania służbowe realizować w domu, poza miejscem zatrudnienia i z dala od biurowego zamieszania. Zadbaj o dobrą organizację planu dnia i pracuj nad systematycznością. Pamiętaj, że bez samodyscypliny nawet najlepiej zaplanowany rozkład zajęć nie będzie miał szans na realizację. Jak zorganizować pracę w domu, by była ona efektywna?

Niezależność i elastyczność

Niezależność i elastyczność to główne powody, dla których praca zdalna zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Coraz częściej też pracodawcy oferują taka formę zatrudnienia, o czym można przekonać się przeglądając oferty pracy publikowane w serwisach internetowych, np. Pracuj.pl.

Niezależność osoby pracującej zdalnie polega przede wszystkim na tym, że nie musi ona stawiać się w firmie każdego dnia. Swoje obowiązki służbowe może zabrać ze sobą w każde dowolne miejsce,do którego właśnie się wybiera. Sprzyja temu elastyczność w ustalaniu godzin przeznaczonych na realizację zadania. Pracując zdalnie swój grafik zajęć ustalasz indywidualnie, według własnych upodobań i priorytetów. Musisz jedynie pamiętać o tym, by dotrzymać wyznaczonego terminu i zdążyć przed jego upływem.

Dobre planowanie

Podstawą efektywnej pracy zdalnej jest jej dobra organizacja. Realizację zadania podziel na etapy i zaplanuj ich realizację w kolejnych dniach. Przy długoterminowych projektach konieczne będzie ułożenie planu pracy z uwzględnieniem kolejnych tygodni lub nawet miesięcy.

Planując organizację pracy pamiętaj, by uwzględniać cele możliwe do realizacji. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele i nie narzucaj zbyt dużej ilości obowiązków na jeden termin. Zadziała to zniechęcająco i może odebrać energię do działania.

Dyscyplina, życie prywatne i zawodowe

Miej na uwadze, że nawet najlepiej przygotowany plan pracy spali na panewce, jeśli nie znajdziesz w sobie samodyscypliny potrzebnej przy jego realizacji. Przeszkodą może też być życie prywatne przeplatające się w ciągu dnia ze służbowymi zadaniami. Postaraj się więc rozdzielić od siebie te dwie strefy swojego życia. Codzienne czynności domowe będą Cię rozpraszać i odciągać od pracy.

Pracując w domu postaraj się odciąć od różnego rodzaju rozpraszaczy. Znajdź miejsce, w którym najłatwiej będzie Ci się skupić. Na wykonywanie zadań wybierz czas, w którym pracujesz najefektywniej i nikt nie będzie Ci przeszkadzał.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.