Wiadomości z Świętochłowic

Przedszkole Solantis - wyjątkowe przedszkole na mapie Śląska

  • Dodano: 2022-08-26 07:30, aktualizacja: 2022-08-29 07:03

O historii, wyjątkowej lokalizacji, wykorzystywanych metodach nauczania, warunkach rekrutacji i organizowanych dodatkowych zajęciach opowiedział Maciej Madej, Prezes Zarządu świętochłowickiego Przedszkola Solantis.

Od ilu lat działa przedszkole i skąd pomysł, aby je założyć?

Przedszkole Solantis rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 2022r – zostało zaprojektowane i wybudowane od podstaw. Inicjatywa rozpoczęła się z potrzeby rynkowej – rozglądając się za idealnym przedszkolem dla swojej córki nie znalazłem placówki spełniającej odpowiednie kryteria. Oferta okolicznych przedszkoli była, delikatnie mówiąc, daleka od zadowalającej. Powstał więc pomysł, by stworzyć „przedszkole doskonałe”. Wszystko zaczęło się od upatrzenia porzuconego, zaniedbanego gruntu z ogromnym potencjałem. Nieruchomość, którą do tego celu nabyliśmy spełniała wszystkie kryteria naszym zdaniem niezbędne do stworzenia przedszkola marzeń – mamy prawie 0,5 ha swojego terenu, jesteśmy z każdej strony otoczeni parkową zielenią, znajdujemy się 100m od stawu na Świętochłowickiej „Skałce”. Co najważniejsze – dojazd do naszej placówki jest idealny z niemal każdego zakątka aglomeracji – budynek znajduje się tuż przy węźle DTŚ.

Po nabyciu gruntu, weszliśmy w intensywną fazę projektową. Czerpiąc wzorce z najlepszych przedszkoli na świecie oraz dokładając swoje autorskie pomysły, powstał projekt nowoczesnej placówki, w której wszystkie potrzeby dzieci będą najlepiej spełnione. Stworzywszy koncepcję przedszkola stwierdziliśmy, że w tym miejscu będzie ono doskonale współgrać z innymi funkcjami usługowymi – tak oto powstał kompleks „SOLANTIS PARK”, na który oprócz przedszkola składa się Solantis Beauty (strefa fryzjersko-kosmetyczna), centrum modelowania sylwetki – Studio Figura, natomiast w niedalekiej przyszłości planujemy otwarcie strefy SPA&WELLNESS oraz sali zabaw z kawiarnią i tarasem na zielonym dachu, z którego mamy piękny panoramiczny widok na „Skałkę”. Jesteśmy głęboko przekonani, że zestawienie ze sobą wszystkich powyższych funkcji w tym właśnie wyjątkowym miejscu wygeneruje niesamowite synergie.

Co wyróżnia przedszkole Solantis od innych tego typu placówek?

Przede wszystkim autorski program nauczania. Edukacja przedszkolna to eksplozja potencjału dziecka. My dbamy o harmonijny rozwój każdego z podopiecznych. Uwzględniamy i wspieramy wszystkie aspekty rozwoju dzieci tj. psychiczny, emocjonalny, językowy, komunikacyjny, społeczny, motoryczny. W pracy i zabawie z dziećmi rozwijamy ich talenty muzyczne, plastyczne, teatralne. Pracując metodą projektu proponujemy zdolności techniczne i matematyczne. Stawiamy na naukę przez zabawę i doświadczanie świata. U nas nauka nie jest koniecznością, jest atrakcją. 

W naszej placówce do hasła “zielone przedszkole” podchodzimy praktycznie a nie teoretycznie. Przedszkolaki w Solantis codziennie wychodzą na spacery bez względu na pogodę. Dzieci w szafkach mają pelerynę, kalosze czy zimowe kombinezony. Wychodzimy z założenia, że na dobrą zabawę na świeżym powietrzu nie ma złej pogody. Ogranicza nas jedynie smog. W salach przedszkolnych zminimalizowaliśmy plastikowe zabawki. Dzieci korzystają z pomocy głównie drewnianych lub z materiałów biodegradowalnych, recyclingowalnych i certyfikowanych. Podchodzimy świadomie do edukacji klimatycznej i bierzemy udział w licznych programach rozwojowych oraz konkursach z zakresu zrównoważonej edukacji. Nie chwaląc się, odnieśliśmy na tym polu już pierwsze sukcesy. 

Ale przedszkole Solantis to również piękna, pastelowa przestrzeń. Na 600m2 stworzyliśmy 5-cio oddziałowe przedszkole i klub dziecięcy dla 125 dzieci utrzymane w minimalistycznej i skandynawskiej stylistyce. Postawiliśmy na głęboką więź i połączenie z naturą, która przez zielone tarasy czy ogród niemal wchodzi do naszego przedszkola. Minimalizm i spójność w wystroju przedszkola sprawia, że dzieci nie są przytłoczone i przebodźcowane kolorowymi postaciami straszącymi ze ścian sal. Pastelowe sygnatury leśnych zwierząt pobudzają dziecięcą wyobraźnie i dają przestrzeń na rozwój. 

Jakie metody nauczania wykorzystywane są w przedszkolu Solantis?

Badania naukowe dowodzą, że nie ma jednego skutecznego lekarstwa na wszystko, tak samo nie ma jednej „właściwej” metody nauczania. Dlatego też, zainspirowani metodami Marii Montessori, planem daltońskim czy edukacją projektową, kadra Solantis opracowała własny, autorski program edukacyjny opierający się na realizacji 12 miesięcznych projektów. W naszym przedszkolu dzieci uczą się i bawią w tak zwanych klasach rodzinkowych - wielorocznikowych. Uważamy, że podział dzieci na grupy wiekowe jest sztuczny, a naszym zadaniem jest nauczenie dzieci samodzielności, nawiązywania wzajemnych relacji, współpracy i komunikacji w grupie mieszanej wiekowo. 
Każde dziecko realizuje swój autorski plan edukacyjny. Spośród czterech etapów trudności, wybiera w trakcie zajęć to zadanie, na które jest aktualnie gotowe. Nad rozwojem czuwają doświadczeni nauczyciele i pedagodzy specjalni, którzy poprzez obserwację analizują harmonijność rozwoju dziecka, tempo pracy, dynamikę nawiązywania relacji w grupie. Chcemy, aby nasza placówka przypominała miniaturę społeczeństwa, w którym głos każdej osoby jest tak samo istotny. Tak jak w przypadku prawdziwego Świata, tak i w przedszkolu pracujemy w grupie mieszanej wiekowo, w której każde dziecko ma określoną rolę w procesie grupowym i rozwija swoje indywidualne predyspozycje zgodnie z opracowanym przez nas autorskim programem 4 etapowego stopniowania trudności.

Korzystamy z idei intermentoringu oraz wzajemnego uczenia się. Wykorzystujemy elementy pracy systemów alternatywnych traktując je jak klocki, z których możemy zbudować wieżę na miarę potrzeb dziecka. 

Czy dla przedszkolaków organizowane są dodatkowe warsztaty lub zajęcia tematyczne?

Zarówno w naszym Klubie dziecięcym jak i w przedszkolu, w ramach wspierania rozwoju artystycznego i kulturalnego dzieci - stanowiącego jeden z naszych priorytetów wychowawczych - nawiązaliśmy stałą współpracę z najlepszymi w regionie instytucjami sztuki i kultury. Do naszego przedszkola zapraszamy również przedstawicieli codziennych i niecodziennych zawodów, takich jak: policjanci, lekarze, pszczelarze czy nawet... hodowcy jeży!
Ponadto, w ramach czesnego organizujemy szereg zajęć dodatkowych (od godziny 14:00). Zajęcia te są odpowiedzią na zainteresowania zarówno dzieci, ale i kadry przedszkola. Dzięki temu pokazujemy najmłodszym, jak ważna jest motywacja wewnętrzna, chęć dzielenia się wiedzą i edukacja przez całe życie.  

W roku 2022/2023 mamy dla dzieci następujące propozycje: sensoplastyka, taniec, kodowanie na dywanie, joga z relaksacją, Metoda Dobrego Startu wzbogacona o masaże sensoryczne, rytmika i ruch metodą Batti Strauss, bajkoterapia czy pracownia plastyczna.

Jeżeli chodzi o rozwój językowy, to zarówno w Klubie dziecięcym (dla dzieci w wieku 2-3 lata) jak i w przedszkolu (2,5-6 lat) dzieci mają zajęcia z języka angielskiego codziennie. Realizowany jest plan dydaktyczny opracowany przez naszą certyfikowaną lektorkę ze stażem w Stanach Zjednoczonych.

Jak wygląda rekrutacja dzieci do przedszkola?

Nasz proces rekrutacji to tylko 3 kroki:

  • Krok 1 - wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego tutaj (www.solantis.pl/rekrutacja)
  • Krok 2 - rozmowa telefoniczna z dyrekcją, zaproszenie na spotkanie
  • Krok 3 - spotkanie dyrekcji z przyszłym przedszkolakiem i opiekunami, oprowadzenie po przedszkolu, odpowiedź na pytania i podpisanie umowy. 

Na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice przedszkolaków?

Wszystkie dzieci są objęte treningiem umiejętności społecznych nadzorowanym przez certyfikowanego terapeutę. Na wniosek rodzica, dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju może mieć zorganizowane lub częściowo współorganizowane zajęcia w naszym przedszkolu. Przedszkole Solantis zapewnia pełne wsparcie pedagogów specjalnych, diagnozę gotowości i dojrzałości szkolnej, semestralne diagnozy i obserwacje dziecka wraz z indywidualnymi spotkaniami w trakcie których analizujemy i omawiamy postępy edukacyjne i rozwojowe. Dodatkowo, nasi nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby być w kontakcie z rodzicami. W tym celu wykorzystujemy dedykowaną aplikację mobilną. Rodzic znajdzie w niej zarówno zdjęcia z zajęć dydaktycznych, jadłospis, plan zajęć, rachunki czy powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach. W ramach integracji naszej społeczności, organizujemy cykliczne pikniki, festyny i warsztaty dla całych rodzin. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Halina

    chciałby pracować tutaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.