Wiadomości z Świętochłowic

Rodzaje oświetlenia akwarystycznego

  • Dodano: 2021-11-29 06:15, aktualizacja: 2021-12-06 11:03

Zarówno akwaria morskie i słodkowodne potrzebują określonych technikaliów, które pomogą utrzymać podwodne środowiska w należytym stanie. Bardzo często już na samym początku musimy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które zapewni naszym rybom i roślinom spokojny rozwój. Jakie są rodzaje oświetlenia akwarystycznego i czym się charakteryzują? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Światło naturalne

Na początku najlepiej będzie krótko wspomnieć o świetle naturalnym, czyli słońcu. Jeśli nasze akwarium jest umieszczone w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu (np. przy oknach od strony południa) to możemy być prawie zawsze pewni, że otrzyma odpowiednią ilość światła. W takim przypadku nie musimy montować mocniejszego oświetlenia - no chyba, że mamy do czynienia z głębokimi zbiornikami.

Żarówki i świetlówki akwariowe

Prawdą jest, że coraz mniej osób korzysta z klasycznych żarówek jako źródła światła w akwarium. Nie są energooszczędne, dają mało światła i produkują za dużo ciepła - przez co sztucznie nagrzewają nasze akwarium, co w ostateczności może źle wpłynąć na niektóre gatunki ryb i roślin. Zdecydowanie odradza się wybór tego rozwiązania.

Całkowicie inaczej sprawa ma się z świetlówkami, które są prawdopodobnie najbardziej popularnym sposobem na doświetlenie akwarium. Są w miarę energooszczędne, mają przyzwoitą żywotność i nie wyprodukują tyle ciepła co wcześniej wspomniane żarówki. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są z pewnością świetlówki T5 i T8, które są dostępne w renomowanych sklepach akwarystycznych, takich jak chociażby akwarystyczny24.pl.

Lampy rtęciowe oraz jodowe

Lampy rtęciowe to mocne oświetlenie, które może oświetlić całkiem spora akwaria. Wykorzystuje się je głównie do głębokich zbiorników oraz tych umieszczonych w zaciemnionych miejscach - jak np. pokojach bez dostępu do światła naturalnego.

Natomiast lampy jodowe to jeszcze mocniejsze oświetlenie niż wspomniana poprzedniczka. Są przeznaczone do specjalistycznych, ogromnych zbiorników oraz akwariów typu holenderskiego - czyli takiego, który zawiera bujną i gęstą roślinność.

Oświetlenie LED do akwarium

Najprężniej rozwijającym się oświetleniem do akwarium jest prawdopodobnie światło LED. Charakteryzuje się najlepszą żywotnością, energooszczędnością oraz możliwością personalizacji pod względem kolorów i barwy światła. Ich jedynym minusem zdaje się być wysoka cena początkowa, która jednak zwróci się w miarę z tempem używania. Dzięki kolorystyce RGB nadają się świetnie do podkreślenia uroku naszego akwarium.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.