Wiadomości z Świętochłowic

Rozmowa kwalifikacyjna. Gdy rekruter chce rozmawiać przez telefon

  • Dodano: 2019-11-12 14:30

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi odbywać się w formie spotkania. Często rekruter prowadzi ją przez telefon. Zwłaszcza gdy ma to być rozmowa poprzedzająca ostatni etap rekrutacji. Taka forma pozwala zaoszczędzić nieco czasu zarówno rekrutera, jak i kandydata. Od obu stron wymaga też mniejszego zaangażowania i logistyki – pracodawca nie musi organizować miejsca na spotkanie i zwoływać komisji rekrutacyjnej, a kandydat nie musi martwić się np. o dojazd na rozmowę. Nie oznacza to jednak, że rozmowa o pracę przez telefon nie wymaga odpowiedniego przygotowania.

Rozmowa przez telefon, gdy pracodawca jest daleko

Rozmowa rekrutacyjna prowadzona jest przez telefon w wielu sytuacjach. Najczęstszą jest ta, gdy pracodawca i kandydat znajdują się w odległych od siebie miejscowościach. Ogólnopolskie serwisy internetowe typu Pracuj.pl umożliwiają nawiązywanie takich kontaktów, a praca w innym regionie kraju jest łatwo dostępna dla każdego.

Dzisiaj niczym wyjątkowym są też oferty pracy zdalnej, którą można wykonać we własnym do domu i wysłać do pracodawcy zrealizowany projekt. Taka współpraca opiera się w dużej mierze na korespondencji mailowej i rozmowach telefonicznych. Etap rekrutacji wydaje się być tu testem na to, jak dany kandydat poradzi sobie z relacją na odległość.

Ustal termin rozmowy

Pierwszy kontakt telefoniczny rekruter nawiąże z Tobą prawdopodobnie po to, by ustalić termin rozmowy. Zaproponuj czas, w którym będziesz mógł skupić się na udzieleniu mu niezbędnych informacji i zaprezentowaniu siebie z jak najlepszej strony.

Ustalając termin rozmowy zadbaj o to, by nie był zbyt odległy od momentu, w którym rekruter skontaktował się w Tobą. Dwa dni to najdłuższy czas, na jaki może sobie pozwolić w tej sytuacji.

Wybierz spokojne miejsce

Jak każda rozmowa rekrutacyjna, również ta odbywająca się przez telefon może przebiegać w stresie. Postaraj się odbyć ją w ustronnym miejscu, z dala od codziennego zgiełku i wszelkiego rodzaju rozpraszaczy. Musisz skupić się na tym, co mówi do Ciebie rekruter. Jeśli masz swoje ulubione miejsce sprzyjające koncentracji, skorzystaj z niego w miarę możliwości.

Rozmawiając z domu pamiętaj, by wyciszyć telewizor i radio. Dźwięki z tła mogą zrobić na rekruterze złe wrażenie, a Tobie przypiąć opinię osoby nieprofesjonalnej. Podobnie, jak jakość sprzętu, z którego planujesz rozmawiać. Zadbaj, by działał bez zarzutu i nie zawiódł w kluczowym momencie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.