Wiadomości z Świętochłowic

Tatuaże na starość

  • Dodano: 2021-12-16 09:00, aktualizacja: 2023-01-09 12:44

Pomimo tego, że tatuaże w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością, to przez wielu nadal uznawane są za kontrowersyjne. Brak tolerancji w sposób szczególny zauważalny jest w przypadku osób starszych, które nie do końca rozumieją fenomen tego zjawiska. Nadal dość powszechne są nieuzasadnione osądy osób, które zdecydowały się na taką formę zdobienia swojego ciała. Skąd pojawiły się stereotypy na temat tatuaży? Czy w dzisiejszych czasach stereotypy nadal występują? Dlaczego ludzkość tak źle oddziałuje na tatuaże? Czego obawiamy się w tatuażach na starość? Jak mogą wyglądać tatuaże na starość? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Skąd pojawiły się stereotypy na temat tatuaży?

Tatuaże wykonywane są już od wielu lat - z praktycznego punktu widzenia zaczęto je robić już w pierwszych cywilizacjach polinezyjskich. Jest to niemalże nieodłączny element niektórych kultur. Na początku stanowiły obrzęd rytualny. Na taką formą zdobienia ciała mogli pozwolić sobie tylko wojownicy, których poczynania były na tyle szlachetne i imponujące, że po prostu zasługiwali na takie wyróżnianie. W XIX wieku po raz pierwszy dostrzeżono wady w tym kulcie. Wydane zostało kontrowersyjne dzieło "Tatuaż przestępcy". Znaleźć tam można informacje na temat poszczególnych grup ludzi, które decydują się na tatuaże. Na jego podstawie można wywnioskować, że należą do nich niskie warstwy społeczne, osoby z marginesu, wśród których wyróżnić można morderców, złodziei, oszustów, prostytutki, podpalaczy. Naukowiec, który napisał tę książkę twierdził, że tylko jednostki posiadające zboczenia decydują się na przyozdobienie swojego ciała za pomocą tatuaży. Zwrócił również uwagę na niecenzuralność takowych rysunków, które odbiegają od norm społecznych i często powiązane są z sektami. Zawierają wiele podtekstów, ukrytych symboli, które nie są zrozumiałe przez normalnych śmiertelników. Dopiero w XX wieku tatuaże powoli zaczęły stawać się sztuką.

Czy w dzisiejszych czasach stereotypy nadal występują?

W dzisiejszych czasach świadomość na temat tatuaży jest zdecydowanie większa. Problemy ze zrozumieniem tego fenomenu mają jedynie osoby starsze, które nadal uważają, że na takie ozdobienie swojego ciała decydują się jedynie osoby o złym charakterze. Pomimo wszystko bezpośrednia krytyka jest już niemal niespotykana. Niestety część osób nadal spotyka przykre i niezrozumiałe traktowanie. Czy jest to powód do tego, aby nie decydować się na taką usługę? Wręcz przeciwnie! Jest to szansa na to, aby móc umocnić swój charakter, uodpornić się na krytykę, która w tym przypadku jest nieuzasadniona.

Dlaczego ludzkość tak źle oddziałuje na tatuaże?

Wszelkie stereotypy na temat tatuaży wiążą się z niewiedzą w tym zakresie. Kiedy ludzie czegoś się obawiają, wówczas przypisują zjawisku barwne, często abstrakcyjne opowieści, które w rzeczywistości są dalekie od rzeczywistości. Przykładem jest chociażby to, że na tatuaż decydują się jedynie przestępcy. Oczywiście faktem jest, że tatuaże więzienne mają symbolikę, dlaczego jednak nikt nie zwraca uwagi na rysunki artystyczne? Dość popularne jest stwierdzenie, że na tatuaż decydują się osoby, które mają problemy z własną psychiką. Według wielu jest to pewien objaw masochizmu i depresji. Pamiętajmy jednak, że współczesne tatuaże to przede wszystkim sztuka i nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka. Coraz częściej ludzie są chodzącym obrazem, ale czy jest to negatywne zjawisko?

Czego obawiamy się w tatuażach na starość?

Nie da się ukryć, że niekiedy tatuaże nadal oceniane są przez wymiar więziennego rysunku, który nie ma nic wspólnego z higieną pracy i wysoką jakością tuszu. Boimy się nie tylko, że tatuaże na starość będą nieciekawie prezentować się pod względem wizualnym, ale także, że będziemy źle postrzegani w podeszłym wieku. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czasy się zmieniają, w konsekwencji moda na tatuaże jest coraz powszechniejsza. Dla młodych osób widok tatuażu nie jest czymś nadzwyczajnym. Stosowane są tusze o wysokiej jakości, natomiast maszynki działają coraz lepiej. Tatuażyści mają ogromne doświadczenie, a my sami także dbamy o swoją ozdobę na ciele. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że dzisiejsze tatuaże, które wykonane są w profesjonalnym studiu, niczym już nie przypominają więziennych oznaczeń, które są formą przynależności do grup przestępczych.

Jak mogą wyglądać tatuaże na starość?

Zupełnie naturalne jest, że tatuaże na starość będą prezentować się nieco inaczej. Na ciele mogą znajdować się różnokolorowe plamy, które nie do końca przypominają tatuaże. Tego typu zjawisko miało miejsce jednak w przeszłości. W dzisiejszych czasach stosuje się różnorodne specyfiki, które pozwalają na ładne i miłe dla oka "starzenie się" rysunku na ciele. Dodatkowo w każdej chwili istnieje możliwość poprawienia tatuażu, w konsekwencji będzie on ciekawie się prezentował się pod względem wizualnym.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.