Wiadomości z Świętochłowic

Uprawa roślin akwariowych Anubias - podstawowe informacje

  • Dodano: 2020-09-22 14:15

Pochodzenie i charakterystyka roślin

Rośliny te należą do rodziny obrazkowatych (Araceae). Charakteryzują się wolnym wzrostem – jeden liść wyrasta nawet kilka tygodni. Kolejną cechą jest wytrzymałość – zazwyczaj nie zostają zniszczone nawet przez najbardziej ciekawskie ryby. Ich ojczyzną jest zachodnia i środkowa Afryka. Występują obficie wzdłuż wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Występują głównie na obrzeżach lasów tropikalnych w wilgotnych miejscach. Kiedy występują deszcze tropikalne, mogą przetrwać przez pewien czas pod wodą, stąd ich zastosowanie w akwarystyce.

Ich kłącza są masywne, pełzające, a także gęsto porośnięte liśćmi i korzeniami. Kłącze wygląda jak korzeń, ale są to wzmocnione pędy roślin. Dodatkowo anubias może zakwitnąć, ale nie jest to częste zjawisko.

Umiejscowienie w akwarium

Uprawa roślin akwariowych w pokoju upraw nie jest skomplikowana. Anubias ma wiele gatunków, a te najbardziej znane to Anubias barteri oraz Anubias barteri nana. Nigdy nie umieszczamy ich bezpośrednio w podłożu, ale mocujemy je do korzeni lub kamieni za pomocą żyłki nylonowej lub specjalnego kleju do roślin. Wymagają umieszczenia kłącza poza powierzchnią podłoża. Zapobiega to ryzyku gnicia.

Rośliny te umieszczamy w zacienionej części akwarium, ponieważ nie tolerują długotrwałego intensywnego oświetlenia. Zapobiegnie to również rozwojowi glonów na ich twardych liściach.

Nawożenie

Rośliny te nie potrzebują nawożenia akwariowego, jednak przu użyciu CO2 oraz intensywnego oświetlenia rosną szybciej. Można to wykorzystać do rozmnażania roślin. Jednak, jak wspomniano powyżej, należy uważać na zwiększone tworzenie się glonów na liściach.

Rozmnażanie

Rozmnażanie roślin jest dość proste. Robimy to dzieląc kłącza, wycinając dojrzałe kłącza lub umieszczając je w wodzie, a następnie dzieląc je. Roślina nie jest nawożona, więc wzrost jest powolny.

Bardziej złożone rozmnażanie odbywa się z nasion, ale przy użyciu CO² i odpowiedniego oświetlenia z pewnością odniesiemy sukces.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.