Wiadomości z Świętochłowic

Wizyta adaptacyjna - czyli pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

  • Dodano: 2020-02-19 13:45

Z całą pewnością wielu z nas pamięta czasy dzieciństwa związane z pierwszą wizytą u dentysty, prawda? Ogromny stres, nieprzyjemny zapach, głośny sprzęt i dużo płaczu. Często traumy z dzieciństwa pozostają w nas na całe życie i jako dorośli, wizyty u stomatologa boimy się bardziej, niż czegokolwiek innego. Aby uchronić nasze dzieci przed ,,dziecięcym koszmarem”, z pewnością do tematu pierwszej wizyty u stomatologa należy podejść w pełni profesjonalnie i rozsądnie, a wtedy nasz maluch bez wątpienia wizyty w gabinecie stomatologicznym będzie wspominał z największa przyjemnością.

 

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Na co powinniśmy zwrócić uwagę sadzając w danym miejscu dziecko na fotel? Mamy nadzieję, iż ten artykuł pomoże każdemu rodzicowi odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty z maluchem u dentysty.

Dla wielu rodziców myśl o pierwszej wizycie z dzieckiem w gabinecie dentystycznym stanowi istny koszmar. Obawiamy się tego, jak dziecko zareaguje, jak będzie się zachowywało, czy będzie to dla niego stresujące. Pamiętajmy o jednym, bardzo ważnym aspekcie - od pierwszej wizyty dziecka zależy to, jak będą wyglądały jego każde kolejne wizyty. Jeśli odpowiednio rozsądnie i mądrze podejdziemy do tematu, wizyta u stomatologa nie będzie żadnym problemem. Jeśli spowodujemy traumę, stomatolog warsawdentalacademy.com stanie się lekarzem, którego do końca życia nasze dziecko będzie unikało jak ognia.

Przygotowujemy się do wizyty adaptacyjnej

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty powinna mieć miejsce około 1 roku życia, kiedy u malucha pojawiają się pierwsze ząbki. Bardzo ważne jest to, aby najlepiej był to moment, gdy wszystkie zęby są zdrowe i stomatolog nie będzie musiał wykonywać żadnych zabiegów. Może to bowiem znacząco pogorszyć sytuację i zamiast przyjemnej wizyty, zamieni się ona w koszmar. W żadnym wypadku nie mówmy dziecku o naszych odczuciach i emocjach. Nie może ono odczuć, że my sami się boimy i stresujemy. Nie mówimy o tym, jakie my mamy doświadczenie z dentystą. Nie straszymy go, nie wypowiadamy magicznych słów Jeśli to zjesz, pan doktor.,..... Dla dziecka wizyta u stomatologa ma kojarzyć się z czymś naprawdę przyjemnym.

Decydując się na wizytę adaptacyjną, warto wybrać gabinet, w którym mali pacjenci mają swojego lekarza prowadzącego. To bowiem pozwoli nam mieć pewność, że taki lekarz ma odpowiednie do dziecka podejście, a cały gabinet jest tak przystosowany, by dziecko czuło się w nim dobrze. Na pierwszej wizycie lekarz pokaże dziecku fotel, pozwoli mu zobaczyć wszelkie urządzenia. Jeśli maluszek będzie chciał, zachęci go do pokazania jego pięknych ząbków. Po takiej wizycie obowiązkowo maluch powinien dostać nagrodę, bo dzięki temu będzie wiedział, że taka wizyta przynosi same korzyści i duże przyjemności. Nie można niczego robić na siłę. Nie można dziecka trzymać, rozkazywać mu i zmuszać do czegokolwiek. Jeśli na pierwszej wizycie nie będzie chciał współpracować ze stomatologiem, być może zrobi to na drugiej lub na kolejnej. Grunt to nie zniechęcić malucha, ale pokazać mu, że taka wizyta u dentysty może być prawdziwą przyjemnością.

Jak zachęcić malucha do dbania o ząbki?

Sama wizyta u stomatologa to jedno, ale dbanie o ząbki i higienę jamy ustnej to równie ważny element, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę. I ta rola należy właśnie do nas rodziców. Jeśli chodzi o wizyty w gabinecie, początkowo powinny one odbywać się co 3 - 4 miesiące, tak, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do obecności w tym miejscu i by w przyszłości, gdy pojawi się problem z ząbkami, nie panikowało na widok miejsca, którego nie zna. Kiedy już wszystkie ząbki wyjdą, warto wybierać się na wizytę co sześć miesięcy, tak, aby mieć zdrowe zęby pod kontrolą, a w razie problemu - by móc natychmiast działać!

Co należy robić, by od małego wprowadzić dobre nawyki i odpowiednio dbać o zęby? Na pewno w okresie, gdy zębów jeszcze nie ma, warto czyścić dziąsła maluszka za pomocą gazika lub specjalnego czyścika, który namacza się na palec. Dobrze jest wprowadzić szczoteczkę najwcześniej, jak tylko się da, aby dziecko mogło od małego się z nią zaprzyjaźnić. Nawet, jeśli nie ma zębów lub ma, ale nie potrafi się szczoteczką posługiwać, używanie jej po posiłkach, a także rano i wieczorem pozwoli mu nabrać odpowiednich nawyków. Koniecznie należy stosować pasty przeznaczone dla dzieci, które posiadają fluor i które można połykać, bez obawy, że będą one wpływały na zdrowie dziecka.

Dbajmy o ząbki naszych dzieci

Im mądrzej podejdziemy do tematu dbania o ząbki naszych maluszków, tym z całą pewnością lepsze będą tego efekty. Zdrowe, mocne i piękne zęby to marzenie każdego, a to, ile włożymy w to pracy jako rodzice, będzie miało swoje odzwierciedlenie w przyszłości. Stomatolog powinien być lekarzem, do którego dziecko będzie chodziło z przyjemnością i z chęcią, a dbanie o zęby powinno być nawykiem, które od dziecka będzie w maluchu zakorzenione. Bo zdrowy uśmiech, to szczęśliwy uśmiech - zawsze o tym pamiętajmy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.