Wiadomości z Świętochłowic

Wnętrze w minimalistycznym stylu

  • Dodano: 2019-12-10 14:45, aktualizacja: 2019-12-10 17:35

„Mniej znaczy więcej“ - hasło to, po raz pierwszy użyte przez sławnego architekta funkcjonalizmu Ludwiga Mies van der Rohe (autora willi Tugendhat) doskonale oddaje ducha minimalizmu. Podstawową zasadą tego stylu jest osiągnięcie maksymalnego efektu przy użyciu minimalnych środków i postawienie funkcjonalności wnętrza nad jego dekoracyjnością.

Styl minimalistyczny zakłada minimum niezbędnego wyposażenia. Bez niepotrzebnych mebli i akcesoriów dekoracyjnych wnętrze sprawia wrażenie bardzie przestronnego i przewiewnego. Każdy mebel wybierany jest ze względu na jego funkcjonalność. Nie można przy tym zapomnieć o odpowiedniej ilości szafek i schowków, aby ukryć wszystkie przedmioty, z których nie korzystamy na co dzień.

Minimalistyczne kolory

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że pierwszym wyborem powinna być biel, która kojarzy się z czystością, spokojem, a także optycznie powiększa przestrzeń. W strikte minimalistycznych wnętrzach z pewnością spotkalibyśmy również kontrastową czerń, uzupełnioną o srebrzyste akcesoria wykonane z metalu. Minimalizm rozszerza jednak swoją paletę kolorów i zwraca się w stronę delikatnych neutralnych odcieni szarości i beżu. Postaraj się uniknąć wizualnego chaosu i w jednym pomieszczeniu zastosuj maksymalnie trzy barwy.


źródło: https://favi.pl/produkty/p/stolik-szafka-rtv-deko-2d-140cm-biel-polysk?v=1510070

W minimalistycznym wnętrzu powinno się znaleźć tylko to najbardziej potrzebne wyposażenie. Podczas zakupów postaw na jakość i czysty design. Jeśli chodzi o meble tapicerowane, wybierz kanapę ze skórzanym lub jednokolorowym obiciem z materiału. Wzory są tutaj tabu! Pozostaje jeszcze wspomnieć o kwestii aranżacji pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem są szafy na wymiar. Wbudowane meble powinny być kolorystycznie dopasowane do ścian tak, aby nie naruszyły harmonii wnętrza.

Dekoracje i dodatki? Tak, ale z umiarem

Podczas decydowania o tym, co pozostawić na oczach, a co raczej ukryć, kieruj się regułą funkcjonalności. Ograniczona ilość prostych tkanin (poduszki na kanapie, pled, dywan przy kanapie, serwetki), jedna czy dwie oryginalne wazy oraz parę świeczek, które uzupełnią wieczorne oświetlenie, mają swoje uzasadnienie. Jeden wyraźny akcent w formie nowoczesnego obrazu, wielkoformatowej fotografii w prostej ramie lub innego dzieła sztuki zdecydowanie wystarczy. Doskonałym dodatkiem dekoracyjnym w minimalistycznym wnętrzu są rośliny.

Jeśli chodzi o oświetlenie, postaw na dyskretne punktowe lampy i umieść je w podwieszanym suficie lub wbudowanych szafach. W celu rozdzielenia pomieszczenia na strefy funkcyjne, skieruj naścienne lampy na miejsca lub przedmioty, które chcesz podkreślić. Na spodniej stronie mebli przyklej taśmę LED, która optycznie złagodzi ich linię. Oprócz oświetlenia zapewniającego przytulną atmosferę, zadbaj także o lampy praktyczne – do pracy i do czytania. 

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/nowoczesne-obrazy-do-stylowych-pomieszczen-seria-zlota?v=1023297

Jak urządzić poszczególne pomieszczenia w stylu skandynawskim

Salon i kuchnia. Oba pomieszczenia wymagają praktycznej aranżacji ze względu na konieczność ukrycia sporej ilości przedmiotów i łatwość utrzymania ich w czystości. W obu przypadkach warto postawić na gładkie powierzchnie bez szpar i maksimum przestrzeni do przechowywania. W kuchni świetnie sprawdzą się sprzęty AGD do zabudowy. Blat można „przeciągnąć” na ścianę i w ten sposób uzyskać kompaktową, łatwą w utrzymaniu powierzchnię. W obu przypadkach warto zwalczyć pokusę pozostawiania czegokolwiek na widoku i ukryć wszystkie zbędne przedmioty w szafkach.

W salonie powinna znaleźć się porządna, wielka sofa o prostym geometrycznym kształcie i neutralnym jednokolorowym obiciu. Odpowiednie modele i mnóstwo inspiracji znajdziesz­­ w największej wyszukiwarce mebli FAVI.pl, gdzie możesz filtrować produkty także według stylu.

Niezbędnym elementem salonu jest również stolik kawowy. Przestrzeń przed kanapą możesz jednak pozostawić pustą i zdecydować się na kilka mniejszych stoliczków do odkładania drobnych przedmiotów. Salon możesz wyposażyć jeszcze w jeden lub dwa wygodne fotele. Przestrzeń do przechwywania najlepiej zabezpieczyć decydując się na meble do zabudowy lub geometryczne moduły do zawieszenia na ścianach. Na ścianie powinien się również znaleźć telewizor. W salonie znajdzie się miejsce na jedną lub dwie dekoracje, prosty dywan oraz kilka roślin dla ożywienia pomieszczenia.

W sypialni powinno się znaleźć mimimum mebli: wygodne łóżko oraz dwa proste stoliki nocne. Jeśli masz taką możliwość, zaplanuj garderobę w osobnym pomieszczeniu, a jeśli nie – przeznacz jedną ścianę sypialni na wbudowaną szafę.

A co z pokojem dziecięcym?

Wystarczy, jeśli na początek wybierzesz dla dzieci proste meble i neutralne kolory oraz dobrze zaplanujesz przestrzeń do przechowywania. Wszechobecne zabawki i różnobarwne książki rozweselą wnętrze w wystarczający sposób. Meble i dekoracje w stylu minimalistycznym znajdziesz na www.favi.pl.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Iwona

    Salon pomalowałam na beżowy i kawowy kolor :) Zamówiłam w salonie meblowym modułowy narożnik z Gala Collezione w jasnym kolorze, mąż wybrał w ciemniejszym odcieniu meble i stół z krzesłami. Dekoracjami to już sama się zajęłam, bo mam dusze artystki i dla mnie dodatki są bardzo ważne :) Minimalizm to nie dla mnie :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.