Wiadomości z Świętochłowic

Wybieramy materac 180x200 – na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2023-10-31 13:45

Materac 180 × 200 to model chętnie wybierany do podwójnych łóżek, bo zapewnia optymalną ilość miejsca dla pary. Jednak wybierając materac, należy rozważyć nie tylko jego długość i szerokość, ale też kilka innych parametrów, które wpływają na jego wytrzymałość i komfort użytkowania. Podpowiadamy, co warto wiedzieć!

Typy materacy 180 × 200

Chociaż najbardziej znanym typem materaca jest model jednostronny, istnieje też alternatywa, czyli model dwustronny. Czym się różnią? Pierwszy można użytkować tylko z jednej strony, to ona jest wyposażona w dodatkową warstwę pianki lub innego materiału, który ma poprawić komfort snu. Wiele osób ceni te materace za lekkość, a co za tym idzie łatwiejszy transport, a także za przystępną cenę.

Z kolei modele dwustronne – jak sama nazwa wskazuje – można używać z obu stron. Często są grubsze od materaców jednostronnych, chociaż nie jest to regułą, bo wszystko zależy od wypełnienia. Materace dwustronne uważa się za trwalsze, bo jeśli odwraca się je regularnie co około pół roku, to tak szybko się nie odkształcają. Ten produkt będzie dobrym wyborem dla osób, które nie mogą się zdecydować, jaka twardość im odpowiada. To także świetne rozwiązanie dla tych, którym zależy na dodatkowym komforcie o każdej porze roku, wtedy ciekawą opcją jest model lato-zima z dwiema powierzchniami – chłodzącą i ocieplającą.

Rodzaje wypełnienia materacy 

Chyba najbardziej rozpowszechnionym rodzajem materaca od lat był model ze sprężynami. Warto jednak zaznaczyć, że powinno się wprowadzić pewne rozróżnienie. Jeśli zdecydujesz się na materac sprężynowy 180 × 200, to może on być dostępny w dwóch wariantach:

  • bonellowym – z połączonymi ze sobą sprężynami w kształcie klepsydry;
  • kieszeniowym – ze sprężynami umieszczonymi w specjalnych kieszonkach.

Materac kieszeniowy 180 × 200 będzie lepszym wyborem do podwójnego łóżka, bo pozwoli zachować stabilizację podczas snu, co nie jest takie proste w przypadku dwóch osób.

Kolejnym bardzo popularnym wypełnieniem materaca jest pianka – to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu elastyczna powierzchnia idealnie dopasowuje się do sylwetki. Niektóre z takich materacy są nawet specjalnie wyprofilowane. Poza tym w takich konstrukcjach często wykorzystuje się kilka modeli pianek – poliuretanową, termoelastyczną, wysokoelastyczną. Popularne są także modele hybrydowe, które łączą powyższe rozwiązania, np. sprężyny i kilka warstw pianki. Taki rodzaj materaca 180 × 200 znajdziesz np. w sklepie internetowym Agata: https://www.agatameble.pl/meble/materace-i-stelaze/materace/180x200cm.

Różne poziomy twardości materacy

Materac musi mieć też odpowiednią twardość, którą dopasowuje się m.in. pod względem wagi użytkownika. Ten parametr określa skala od H1 do H4 – im wyższa cyfra, tym twardsza jest powierzchnia. Miękki materac pod zbyt dużym ciężarem nie będzie prawidłowo podtrzymywać  ciała podczas snu i nie zapewni kręgosłupowi stabilizacji. Jednak zbyt twarda powierzchnia także przyczyni się do dyskomfortu i bólu pleców. 

Dla pary idealny będzie twardy materac 180 × 200 H3 lub H4, jeśli sumaryczna waga obu osób przekracza 110 kg. Warto zaznaczyć, że niektóre materace są produkowane z myślą o parach, w których między osobami jest duża różnica wagi. Takie modele mają różne twardości, np. z lewej strony H2 a z prawej H4. Dzięki temu obie osoby mogą komfortowo się wysypiać i cieszyć spokojnym wypoczynkiem.

Materac 180 × 200 powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji, jednak powyższe wskazówki na pewno ułatwią poszukiwania!

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.