Wiadomości z Świętochłowic

Zawarcie umowy leasingowej - jakich dokumentów potrzebujemy?

  • Dodano: 2019-09-20 08:30, aktualizacja: 2019-09-20 08:42

Co sprawia, że leasing jest tak popularnym rozwiązaniem? Przede wszystkim to wygodna metoda finansowania, pozwalająca na zakup firmowego wyposażenia. W dodatku wszelkie formalności są ograniczone do minimum. Jakich dokumentów wymagają banki udzielające pożyczek leasingowych?

Leasing - kto może skorzystać?

Do kogo konkretnie banki kierują ofertę pożyczek leasingowych? Z takiego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy - zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, małe, średnie przedsiębiorstwa, rolnicy, jak i spółki prawa cywilnego oraz spółki handlowe. Oferta leasingowa ułatwia zakup ruchomości przeznaczonych do eksploatacji w ramach działalności firmy. Korzystając z  leasingu, można nabyć flotę pojazdów, sprzęt biurowy, specjalistyczne urządzenia i narzędzia itp.

Jak to działa?

Dla wielu podmiotów gospodarczych, zwłaszcza tych działających lokalnie, pożyczka leasingowa to szansa na modernizację. Dzięki niej mogą dokonać rozwojowych inwestycji bez potrzeby finansowania całości podczas zakupu. Leasing jest formą nabywania, którą można porównać do dzierżawy. Leasingodawca udostępnia leasingobiorcy konkretną ruchomość, a ten zobowiązany jest do dokonywania regularnych opłat w postaci rat. Gdy okres leasingu dobiegnie końca, sprzęt może zostać wykupiony i przejść na własność strony użytkującej.    

Leasing - jak przebiega procedura?

Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania leasingu jest wybór sprzętu, który chcemy nabyć oraz jego dostawcy. Na tym etapie warto uzgodnić z nim podstawowe kwestie, takie, na które zwrócilibyśmy uwagę podczas zwyczajnego zakupu. Istotna jest również cena – będzie ona miała wpływ na warunki pożyczki leasingowej

Bardzo często warunkiem zastosowania uproszczonej procedury leasingowej (zwanej też lombardową), jest dokonanie opłaty wstępnej (zazwyczaj wynosi ona 10% wartości sprzętu) oraz wartości netto przedmiotu (nie może ona przekroczyć określonej kwoty). 

Jakie dokumenty należy złożyć?

Oczywiście lista dokumentów wymaganych podczas wnioskowania o pożyczkę leasingową może być inna w zależności od banku. Jest jednak kilka dokumentów, bez których skorzystanie z takiej usługi nie będzie możliwe. Jeśli o leasing wnioskuje klient indywidualny, niezbędna będzie jedynie kopia dowodu osobistego.

W przypadku przedsiębiorstw i spółek ta lista jest dłuższa. Niezbędny będzie przede wszystkim wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Do niej należy dołączyć potwierdzenie rejestracji w Urzędzie Skarbowym oraz zaświadczenie o numerze REGON i NIP. Niezbędne będą również kopie odwodów osobistych - leasingobiorcy (ew. wspólników) oraz poręczycieli. 

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.