Wiadomości z Świętochłowic

Żelazko a parownica – czym się różnią, a co je łączy? Wyjaśniamy

  • Dodano: 2025-05-08 10:45

Wielu z nas lubi mieć wyprasowane ubrania. W tym celu najchętniej sięgamy po żelazko lub parownicę. Różnią się one jednak sposobem działania, skutecznością i zastosowaniem. Które z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Dowiesz się o tym z tego artykułu.

Jak działa żelazko?

Żelazko wykorzystuje gorącą stopę, która dociska tkaninę i wygładza zagniecenia pod wpływem wysokiej temperatury. Wiele modeli można używać zarówno na sucho, jak i z użyciem pary. Dzięki temu łatwiej wyprasować zbite materiały. Nowoczesne modele często wyposażone są w regulację temperatury, system zapobiegania kapaniu czy automatyczne wyłączanie się po określonym czasie.

Żelazko najlepiej sprawdza się na grubych tkaninach jak bawełna czy len. Jednak aby korzystać z tego urządzenia, musisz mieć w domu deskę do prasowania. W dodatku należy stosować odpowiedni nacisk, co dla niektórych może okazać się męczące, jeśli do wyprasowania masz dużo ubrań.

Jak działa parownica?

Parownica emituje gorącą parę pod wysokim ciśnieniem. Rozluźnia ona włókna tkaniny i wygładza zagniecenia, nie mając przy tym bezpośredniego kontaktu z materiałem.

Parownica w porównaniu do żelazka działa w pionie, dzięki czemu spokojnie możesz prasować ubrania wiszące na wieszaku, a nawet odświeżać zasłony czy tapicerkę. Takie urządzenie szybko się nagrzewa i jest bardzo delikatne dla tkanin. Jeśli posiadasz w domu np. jedwabne koszule czy wełniane swetry, to parownica wygładzi je i nie poniszczy ich.

Parownica jednak nie sprawdzi się na bardzo grubych materiałach, szczególnie takich, które wymagają mocnego dociśnięcia jak jeansy czy gruba bawełna.

Ekologia a używanie żelazka i parownicy

Pod względem zużycia energii oba urządzenia różnią się od siebie. Żelazko pobiera średnio od 1200 do 13000 W, oczywiście w zależności od modelu i ustawionej temperatury. Parownice są bardziej energooszczędne. Ich moc zazwyczaj mieści się w zakresie 1000 do 1200 W. W dłuższym czasie użytkowania to parownica może generować niższe rachunki za prąd, choć ta różnica w porównaniu do żelazka nie będzie zbyt duża.

W przypadku obu urządzeń poza wodą nie ma konieczności korzystania ze środków chemicznych, co jest dobrą informacją dla tych, którzy chcą ograniczyć zużycie detergentów w domu. Jednak z obu urządzeń to żelazko może wymagać nieco częstszego uzupełniania wody.

Żelazko czy parownica. Co wybrać?

Jeśli szukasz odpowiedniego urządzenia, weź pod uwagę kilka rzeczy. Żelazko będzie lepszym wyborem, jeśli regularnie prasujesz duże ilości odzieży, zwłaszcza z grubych materiałów.

Parownica będzie odpowiednia dla Ciebie, jeśli szukasz szybkiego sposobu na wygładzenie ubrań i nie chcesz używać deski do prasowania. Połączenie obu tych urządzeń to bardzo optymalne rozwiązanie, choć ostatecznie wybór należy do Ciebie.

To, co jednak może mieć wpływ na decyzję o zakupie, to cena obu urządzeń. Podstawowe modele żelazek są przystępne cenowo, a nawet najbardziej zaawansowane modele mieszczą się w granicy kilkuset złotych. Parownice z kolei potrafią być nieco droższe.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zastanów się, dla kogo ma być to urządzenie. Dla osób z ograniczoną siłą w dłoniach parownica może być lepszym wyborem niż żelazko. Jest lżejsza, nie wymaga nacisku i można jej używać na stojąco w pozycji pionowej. Parownica nie obciąża tak nadgarstków. Żelazko choć cięższe, daje bardziej precyzyjne efekty.

Żelazko a parownica. Podsumowanie

Zarówno żelazko, jak i parownica mają swoje zastosowania i najlepiej sprawdzają się w różnych sytuacjach. Jeśli zależy Ci na idealnie wyprasowanych koszulach i ubraniach z grubych tkanin, żelazko będzie lepszym wyborem. Jeśli natomiast cenisz sobie wygodę i szybkie efekty, parownica pozwoli Ci odświeżyć i wygładzić odzież w kilka minut. Decyzja powinna zależeć od Twoich potrzeb i stylu życia.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do wyboru urządzenia, warto sięgać po zestawienia produktów. Sprawdź ranking żelazek i parownic, aby dowiedzieć się nieco więcej o tych urządzeniach.

Artur KristofArtur Kristof
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.