Wiadomości / Atrakcje Śląska Świętochłowice  

Cuda Polski 2024: W województwie śląskim zwyciężyła Bielsko-Biała!

  • Dodano: 2024-06-28 15:08:00

Na Śląsku mamy wiele pięknych miejsc. Jedno z nich zostało ostatnio docenione w plebiscycie Cuda Polski 2024! Dowiedzcie się, co przekonało osoby głosujące do tego, aby wybrać Bielsko-Białą.

Plebiscyt Cuda Polski został rozstrzygnięty

Na początku czerwca poznaliśmy wyniki prestiżowego plebiscytu National Geographic, podczas którego wybierane były najpiękniejsze miejsca z całej Polski. W każdym województwie zwyciężyć mógł tylko jeden „cud Polski”. W naszym regionie zwycięzcom okazała się Bielsko-Biała. O miano cudu ubiegało się 48 niezwykłych miejsc z całego kraju, a laureaci zostali wyłonieni poprzez głosowanie internetowe. Jak przekazują organizatorzy konkursu, w tegorocznej edycji plebiscytu oddano łącznie rekordowe 258 tys. głosów, co oznacza, że Polacy uwielbiają odkrywać nowe perełki na mapie naszego kraju!

– Nie mamy wątpliwości, że „Cuda Polski" to największy w naszym kraju plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. Walka była wyrównana do samego końca, a każdy z ponad 250 tys. głosów oddanych na nominowane miejsca mógł zaważyć o zwycięstwie – przyznaje Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska".

 

Bielsko-Biała – jeden z cudów Polski

Bielsko-Biała jest miejscem, które od dawna przyciąga turystów. Nie ma w tym dziwnego, ponieważ tutaj trudno jest się nudzić! Miejsce jest bogate w różnorodne atrakcje turystyczne, przez co każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie.

Do atrakcji Bielsko-Białej z całą pewnością zaliczają się:

 

Grodzisko

Grodzisko zlokalizowane jest w dzielnicy Stare Bielsko, przy ulicach Pod Grodziskiem i Wał Szwedzki – są to pozostałość średniowiecznej osady rolniczej, produkcyjnej i warownej. Grodzisko powstało najprawdopodobniej w XII w. i jest najstarszym na terenie miasta śladem osadnictwa.

Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek został wzniesiony przez Piastów cieszyńskich w XIV w., a z biegiem czasu był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany przez kolejnych właścicieli. Budowla zyskała nowoczesny, eklektyczny wygląd po przeprowadzonej przez księcia Ludwika Sułkowskiego w połowie XIX w. modernizacji. Obecnie w budynku znajduje się siedziba główna Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, które prezentuje dawne dzieje miasta i okolic.

Rynek

Rynek stanowił centrum średniowiecznego Bielska i miał klasyczny układ miasta, lokowanego na prawie magdeburskim. Pierwotnie posiadał drewnianą zabudowę, jednak po przebytych pożarach oraz zniszczeniu drewnianych konstrukcji zaczęto stawiać murowane kamienice. Obecnie znajdują się tam XVII- i XVIII-wieczne kamieniczki. Od Rynku prowadzą wąskie, brukowane uliczki. W szeregu budynków, przy jednej z nich – podcienia zaliczają się do urokliwszych zakątków miasta.

Kamienica Kałuży

Kamienica Kałuży zlokalizowana jest w pobliżu ul. Podcienie z zabytkowymi arkadami, tuż przy Zamku, i stanowi jedną z najpiękniejszych kamienic w mieście.

Dom Tkacza

Dom Tkacza jest Oddziałem Muzeum przy ul. Jana III Sobieskiego 51 z odtworzonym mieszkaniem i warsztatem pracy bielskiego sukiennika oraz odrębną wystawą etnograficzną, prezentującą stroje ludowe ze śląsko-małopolskiego pogranicza.

Stara Fabryka

Kolejnym oddziałem muzeum jest Stara Fabryka zlokalizowana przy pl. Żwirki i Wigury 8. W muzeum zgromadzono unikatową kolekcję zabytkowych maszyn włókienniczych, a stała wystawa historyczna przypomina o bogatej industrialnej przeszłości Bielska-Białej.

Budynek Teatru Polskiego

Obiektem wartym uwagi w Bielsku-Białej jest także budynek Teatru Polskiego z 1890 r. Zlokalizowany jest on przy ul. 1 Maja 1. Zdobienie posągami Apollina oraz muz Melpomeny i Talii na fasadzie dodaje mu niepodważalnego uroku. Wnętrze zostało pięknie odrestaurowane i jest bogato zdobione. Zabytkowa kurtyna przedstawia taniec nimf. Przed teatrem znajduje się fontanna z 1895 roku.

Poczta Główna

Odwiedzając Bielsko-Białą warto zobaczyć także budynek Poczty Głównej, znajdujący się przy ul. 1 Maja 2. Charakterystycznymi elementami budowli są z całą pewnością kopuła oraz figury Jowisza z orłem i Merkurego z laską.

Ratusz

Neorenesansowy budynek ratusza usytuowany jest przy pl. Ratuszowym. Dawniej stanowił siedzibę Komunalnej Kasy Oszczędności, magistratu i rady miejskiej, a obecnie jest siedzibą władz miasta.

Secesyjne Kamienice

Piękne secesyjne kamienice można zobaczyć przy pl. Wojska Polskiego 12 i 13 Jedna z nich ozdobiona jest elementami imitującymi mur pruski, miniwieżą, nerkowymi oknami i wykuszami nad wejściami. Dawniej w kamienicy znajdowała się winiarnia Rudolfa Nahowskiego. Druga kamienica ma na elewacji wyjątkową dekorację przedstawiającą korony drzew.

Muzeum Fiata 126p

W Muzeum Fiata 126p osoby odwiedzające mogą zobaczyć między innymi zielonego malucha – kabriolet, malucha z silnikiem Diesla, czy malucha na gąsienicach. Muzeum znajduje się w pomieszczeniach nieczynnej fabryki przy ul. Karpackiej.

Wyjątkowe rzeźby tworzące szlak postaci bajkowych - ”Bajkowe Bielsko-Biała”

Rzeźba "Pampalini Łowca Zwierząt" przedstawiająca postaci z serialu „Pampalini łowca zwierząt”. Od 5 grudnia 2019 r. stanowi ozdobę miasta. Zlokalizowana jest w pobliżu bielskiego Ratusza przy ul. Bohaterów Warszawy.

Rzeźba Reksia przedstawiająca popularnego bohatera kreskówek z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych ulokowana została w centrum miasta, na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i ks. Stanisława Stojałowskiego, obok mostu na Białej.

Rzeźba Bolka I Lolka przedstawiająca słynnych bajkowych braci.  Od 2011 r. możemy ją podziwiać w centrum miasta, na dziedzińcu przy ul. Mostowej, przed budynkiem galerii handlowej Sfera II.

Rzeźba „Smok Wawelski i Kucharz Bartolini Bartłomiej” przedstawiająca postaci z powieści Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki” oraz serialu pod tym samym tytułem, nakręconego w Bielskim Studio Filmów Rysunkowych. Kompozycja obejmuje także samochód z ruchomą kierownicą. Rzeźba zlokalizowana jest na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości pl. Wojska Polskiego.

 

Lista wszystkich zwycięzców plebiscytu:

  • Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra;
  • Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku;
  • Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe;
  • Lubuskie – Park Dworski w Iłowej;
  • Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej;
  • Małopolskie – Zamek w Muszynie;
  • Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku;
  • Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej;
  • Podkarpackie – Zamek w Łańcucie;
  • Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach;
  • Pomorskie – Bory Tucholskie;
  • Śląskie – Bielsko-Biała;
  • Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy;
  • Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński;
  • Wielkopolskie – Pyzdry;
  • Zachodniopomorskie – Darłowo.

Zobaczcie w naszej galerii więcej zdjęć z cudu Polski, zlokalizowanego w naszym województwie!