Miasta partnerskie

Poniżej prezentujemy opisy miast partnerskich Świętochłowic.

Heiloo

Pierwszym miastem, z którym Świętochłowice podpisały umowę partnerską, jest holenderskie Heiloo. Stało się to w 1993r, choć już wcześniej rozwinęły się kontakty między obydwoma miastami. Heiloo leży  północnej części Holandii, ma ponad 22 tysiące mieszkańców i zajmuje obszar 9 km2. W miasteczku mają swoja siedzibę przede wszystkim małe i średnie firmy, przemysł koncentruje się w pobliskim Alkmar.Zabytkami Heiloo są Witte Kerkje – stary protestancki kościółek i pałacyk Nijenburg. Kilka kilometrów dalej znajduje się Sanktuarium Maryjne On’s Lieve Vrouw Ter Nood, co znaczy Nasza Kochana Pani Dla Potrzebujących. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z X w. jednak pierwotna kapliczka została spalona. Dziś niewielka figurka Matki Boskiej znajduje się w kaplicy wzniesionej w latach ’50 XXw. Co roku w czerwcu odbywa się tam największe spotkanie polonii holenderskiej. Kontakty Świętochłowice – Heiloo zaowocowały powstaniem partnerskich organizacji. W naszym mieście działa Towarzystwo Przyjaciół Heiloo, w Holandii zaś powołano Fundację Stadeband. Do tradycji przeszły już wzajemne wizyty władz i mieszkańców zaprzyjaźnionych miast.

Heiloo

Heiloo

Heiloo

Heiloo

www.heiloo.nl

Novy Jicin

To drugie chronologicznie miasto  partnerskie Świętochłowic. Leży w Republice Czeskiej , w południowo – zachodniej części kraju morawsko – śląskiego. Od przejścia granicznego w Cieszynie dzieli je 50 km. Novy Jicin ma ok. 26 tysięcy mieszkańców a jego powierzchia to 44 km2 Miasto powstało w XIV w. i szczyt swojej świetności przeżyło w wieku XV. Potem jego znaczenie zaczęło maleć, aż do 1799r, w którym ród Huckelów założył w nim pierwszą fabrykę kapeluszy. Dziś to znak rozpoznawczy Novego Jicina .W mieście jest wiele zabytków, całe centrum otoczone jest ścisłą ochroną architektoniczną. Uwagę zwraca zwłaszcza świetnie zachowany rynek z odchodzącymi od niego małymi uliczkami. Warto też zobaczyć Starą Pocztę a przede wszystkim Zamek Zerotin, postawiony na miejscu starego gotyckiego grodu. Mimo wielu przebudów zachował on swój renesansowy charakter. Niestety, to nie z tego Jicina  pochodził Rumcajs. Ten właściwy dzieli od naszego miasta – partnera ponad 250 km.

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

www.novy-jicin.cz

Tiszaujvaros

Miastem partnerskim Świętochłowic zostało w 2003r. To jedno z najmłodszych węgierskich miast. Zdążyło już jednak zostac obwołane Narodowym Miastem Sportu. Stało się tak dzięki nowoczesnemu centrum Park Sportu, gdzie organizowane SA międzynarodowe zawody w ponad 20 dyscyplinach.  Tiszaujvaros to również kąpielisko termalne zasilane wodami ze źródła o głębokości 1.600 m. Miasto to położone jest w regionie Borsod – Abauj – Zemplen, w środkowo – północnych Węgrzech, nad rzeką Cisa. Ma 17, 5 tysiąca mieszkańców i 46 km2 powierzchni.

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

www.tiszaujvaros.hu

Rimavska Sobota

Najmłodszym miastem partnerskim jest Rimavska Sobota. Umowa o współpracy została  podpisana we wrześniu 2004r. To miasto powiatowe leży w południowej Słowacji, przy granicy z Węgrami.  Zamieszkuje je liczna mniejszość węgierska kultywująca swoje tradycje i zwyczaje. Rimavska Sobota ma ponad 25 tys. mieszkańców a rozciąga się na terenie 42 km2. Pierwsza wzmianka o tym mieście pojawiła się w 1271r i  później już wiele razy pojawiało się w kartach historii Słowacji. Jest także ośrodkiem turystyki w Rudawach Śląskich. W Rimavskiej Sobocie mieści się m.in. Planetarium i jeden z największych kombinatów spożywczych tego kraju – Taurus. Jest jeszcze jeden akcent łączący  Świętochłowice i Rimavską Sobotę – miastem partnerskim obu gmin jest węgierski Tiszaujvaros.

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

www.rimavskasobota.sk

Laa an der Thaya

To południowo austriackie miasto jest partnerem Świętochłowic od 1999r. W Laa an der Thaya znajduje się przejście graniczne z czeskim Hevlin. Laa jest gminą zamieszkałą przez ponad 6 tysięcy osób i mającą ok. 72 km2 powierzchni. Miasto położone jest w regionie znanym z produkcji wysokiej jakości alkoholi. Malownicze widoki zapewniają roztaczające się wokół niego  winnice. Ma też swoje Muzeum Browarnictwa. Laa to także kąpielisko termalne, jedno z najnowocześniejszych w kraju. Stąd liczne w okolicy hotele SPA i mnóstwo basenów, w których temperatura wody sięga nawet 36 stopni Celsjusza. Świętochłowice w swojej współpracy z Laa ad der Thaya kładą nacisk zwłaszcza na kulturę, sport i turystykę.

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

Novy Jicin

www.laa.at