Wiadomości z Świętochłowic

190 lat Huty "Florian"

  • Dodano: 2018-06-26 09:15

Dawna Huta „Florian”, a obecnie świętochłowicki oddział ArcelorMittal Poland, hucznie obchodziła 190-lecie istnienia. To jeden z najważniejszych zakładów w mieście i regionie.

W ramach obchodów 190-lecia na scenie OSiRSkałka” pojawiły się zespoły GRAJĄCA SZAFA oraz gwiazda wieczoru The Beatlmen. Był też konkurs wiedzy o Hucie „Florian” oraz biesiada z zespołem Książe Lipin i Przyjaciele. Dla dzieci przygotowano liczne animacje, zabawy sportowe, zamki dmuchane i Kolorową Ulicę Sezamkową.

Hutę założono w 1828 r. jako "Bethlen-Falva". Mogła się poszczycić najnowocześniejszymi na owe czasy urządzeniami na napęd parowy: wielkim piecem, pudlingarnią z walcownią czy żeliwiakiem. W latach 30-tych XX wieku przeszła szereg przeobrażeń i zmieniła nazwę na Hutę „Florian”. Obecnie zakład o bogatej historii należy do największego światowego koncernu stalowego ArcelorMittal, jednak nie stracił swojego lokalnego śląskiego charakteru. Firma aktywnie włącza się w akcje charytatywne. W ciągu ostatnich kilku lat w Świętochłowicach zorganizowała blisko sześćdziesiąt akcji wolontariatu pracowniczego.

Słynący z produkcji najwyższej klasy blach stalowych zakład wielokrotnie był wyróżniany. W 2014 roku otrzymał nagrodę „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. W kolekcji firmy jest także statuetka „TERAZ POLSKA” dla blachówki blaszanej FLORA oraz certyfikat „Czysta Produkcja”.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Mirek

    dzięki naszemu prezydentowi ta huta się tak pięknie rozwija gratulacje

  • Jorg

    Huta "Florian" na zawsze zniknęła z mapy naszego Miasta. Dlatego obchody kolejnej rocznicy Jej istnienia są głębokim nieporozumieniem.

  • Mieszkaniec

    Zaorane przez polska demokracje.A hindus plakal jak dostawal za darmo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również