Świętochłowiccy policjanci zatrzymali 42-letniego mieszkańca Bytomia, który uporczywie nękał swoją byłą partnerkę. Mężczyzna zlekceważył nałożony na niego przez sąd zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną. Na wniosek prokuratora, decyzją sądu, został on tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
42-latek uporczywie nękał swoją byłą partnerkę
W ubiegłym roku świętochłowiccy policjanci pod nadzorem chorzowskiej prokuratury prowadzili postępowanie wobec 42-letniego mieszkańca Bytomia. Mężczyzna przez kilkanaście miesięcy prześladował swoją byłą partnerkę. Sprawa zakończyła się wydaniem przez sąd zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Miało to zapobiec dalszej eskalacji jego zachowania, skutecznie zapewnić bezpieczeństwo kobiecie oraz dalszy prawidłowy tok postępowania.
Pomimo wydawanych przez sądy środków zapobiegawczych, zdarzają się osoby, które lekceważą prawne zakazy. Tak było w przypadku bytomianina. Jak się okazało na przełomie ubiegłego i obecnego roku, stalker kilkukrotnie zlekceważył nałożony na niego przez sąd obowiązek.
Mężczyzna groził kobiecie, wysyłał jej liczne wiadomości oraz nachodził ją i śledził
W związku z powyższym w poniedziałek 14 marca kryminalni zatrzymali 42-latka w związku z wydanym postanowieniem przed chorzowską Prokuraturę Rejonową. Mężczyzna został doprowadzony przed oblicze prokuratora, a następnie sędziego. Chorzowski sąd zastosował wobec 42-latka środek o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania. Najbliższe 3 miesiące spędzi za kratami. Za groźby karalne, uporczywe nękanie oraz złamanie sądowego zakazu zbliżania się grozi mu teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Policja przypomina! Złamanie sądowego zakazu zbliżania się jest przestępstwem. Jeżeli skazany naruszy sądowy zakaz zbliżania się do ofiary, to pokrzywdzony powinien ten fakt zgłosić organom ścigania.
Czym jest stalking?
Objawami stalkingu może być uporczywe śledzenie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie mu wiadomości tekstowych tzw. sms-ów, wysyłanie maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy lub miejscu zamieszkania oraz innego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatności nękanej osoby.
Wszystkie powyższe oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu. Często ignorowanie sprawcy, może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera. Przestępstwo stalkingu jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.