Wiadomości z Świętochłowic

"500 plus" na każde dziecko: Nowa odsłona rządowego programu rusza już za 2 tygodnie!

 • Dodano: 2019-06-17 14:15

„500 plus” na każde dziecko: za dwa tygodnie rusza nowa odsłona rządowego programu. Wnioski można składać od 1 lipca. A kiedy pierwsze wypłaty? Ministerstwo nie podaje dokładnego terminu, ale zapewnia, że może to nastąpić jeszcze w lipcu.


– Dzisiaj inaugurujemy akcję informacyjną poświęconą programowi. Będziemy tłumaczyć wszystkie zmiany, żeby rodziny miały pełną wiedzę na temat tego m.in. jak złożyć wniosek i kiedy trafi do nich wsparcie. Chcemy też powiedzieć o przygotowaniach samorządów do wdrożenia programu – mówi minister Bożena Borys-Szopa.


Za 14 dni rusza nowa odsłona programu Rodzina 500 plus. Tym razem będzie on dedykowany wszystkim dzieciom. Szacuje się, że pieniądze trafią do 4,4 mln rodzin, 6,8 mln dzieci w całej Polsce, w tym do ok. 812 tys. w woj. śląskim. Z tego też powodu przed Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sporo pracy. Minister Bożena Borys-Szopa oraz jej zastępcy: Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz, Marcin Zieleniecki i Kazimierz Kuberski ruszyli w trasę po Polsce. Będą uczestniczyć w spotkaniach podsumowujących stan przygotowań samorządów do realizacji odświeżonego programu. W poniedziałek, 17 czerwca, konferencję prasową zorganizowano w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.


- Jest to program uzupełniający, bo w pierwszych 100 dniach rząd wprowadził „500 plus” od drugiego dziecka. W tej chwili jest on poszerzony o tyle, że po pierwsze idzie na każde dziecko do 18. roku życia i nie ma kryterium dochodowego, więc właściwie pieniądze dotrą do każdej rodziny, w której są dzieci. Do ponad 6,8 mln dzieci, więc mamy co robić - podkreśla minister Bożena Borys-Szopa z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szacuje się, że w województwie śląskim dodatkowe pieniądze trafią do 812 tys. dzieci.

- Mamy na to przygotowane w budżecie ponad 3 miliardy złotych - zapewnia Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.


Wnioski można składać online od 1 lipca 2019 roku za pośrednictwem strony empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną lub PUE ZUS. Z kolei w sierpniu pojawi się możliwość złożenia wniosku w formie papierowej - osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Wypłaty jeszcze w lipcu?


Kiedy nastąpią wypłaty? Podczas poniedziałkowego spotkania minister podkreśliła, że śląskie samorządy są przygotowane do rozpoczęcia wypłat, a te mogą zasilić konta rodziców, którzy poprawnie złożą wnioski prawdopodobnie już w lipcu.


- Rządowi bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej. Osobiście dopilnuję tego, żeby odwiedzić ten samorząd, który pierwszy dokona wypłaty. Mam nadzieję, że to będzie z naszego województwa - dodaje minister Bożena Borys-Szopa.


Ministerstwo usprawniło też proces realizacji programu, tworząc prostsze i krótsze wnioski, składające się z dwóch kartek. Wydano też szczegółowy podręcznik dla samorządów o zmianach w ustawie, materiały informacyjne, i uproszczone kreatory wniosków elektronicznych.

– Nie tylko rozszerzyliśmy formułę programu, ale też uprościliśmy procedury. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Komentarze (8)    dodaj »

 • MieszkanKa

  Ten program miał zwiększyć liczbe urodzeń. Niestety w większości pieniążki poprawiają tylko standard obecnego życia i wcale się nie dziwie. Osobiście nie zdecydowałabym się na kolejne dziecko za 500zł. To nie jest tylko urodzić i brać kase. Trzeba mieć warunki odpowiednie( miejsce na łóżko, kącik do nauki, itp), a nie wszyscy na kupie w jednym pokoju. Dziecko trzeba wychować, wykształcić, opiekować się, przygotować do życia. W międzyczasie trzeba pracować aby zarobić na utrzymanie. Dziecko to nie kolejna sztuka do brania kasy. Rozmawiałam z panią, ładnie ubraną, dzieci też ładnie ubrane, mamusia paznokcie zrobione, rzęsy zrobione, brwi zrobione, starsza córka problemy z matematyką. Mówię,że mogę polecić sprawdzonego korepetytora bo syn czasami korzysta to stwierdziła, że nie bo się dużo płaci. Trudno. Mama ma paznokcie a dziecko dwóje na świadectwie.

 • Karol

  Jedna wielka utopia. Będzie jedną wielką impreza i nieróbstwo nikt do roboty się nie ruszy bo po co. Zagraniczne wakacje teraz są na topie, wstyd na cały świat jak ta holota ruszy w świat. A normalny czlowiek cały rok haruje i po co, po to żeby zwiększał podatki i kasę rozdawał to delikatne mija się z celem. Jakiekolwiek 500+powinno być dla ludzi pracujących, a nie dla tych którzy całe życie nic nie robią i raczej to się nie zmieni.

 • Ja

  Dokładnie do roboty a nie dawać kasę tym co piją,ale niestety takie mamy rządy do bani wstyd nic więcej.Powinni dostawać tylko ci którzy pracują niestety patologia sie cieszy bo nic nie bendą robic tylko hlać i dzieci płodzić bo będzie więcej masakra

 • Prask

  Brawo. Dobra decyzja Panie Danielu

 • Taka prawda

  Super! i od razu żulni przy wypłacie potrącać za zaległy czynsz! A dzieciom żubrowców wykupić posiłki w szkole,bo patola przechleje tą kasę a biedne dziecko nic z tego nie będzie miało.

 • pozdro

  Tak niestety się nie stanie, bo to nie dałoby głosów w jesiennych wyborach. Władzy nie interesuje kto co robi z kasą, a to, że kasa jest wydawana (podatki od zakupionych towarów - a tak przy okazji wiemy jakie podatki są w paliwie, tytoniu i alkoholu), oraz to na kogo oddane zostaną głosy.

 • Taka prawda

  Tu trochę się nie zgodzę,a mianowicie ilu z tych typowych patoli co się praca nie skalało chodzi na wybory? Do brania to są pierwsi do narzekania pierwsi a na wybory? Piwsko w domu wolą wychlać niż ruszyć tyłek na wybory.

 • Xz

  Akurat teraz menelstwo bardzo się zmobilizowalo i wypełniają swój obywatelski obowiązek skrupulatnie, żeby przez przypadek nie stracić tego co dostali.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również