Wiadomości z Świętochłowic

Aby ferie były bezpieczne. Cykl spotkań z miejscowymi dzielnicowymi

  • Dodano: 2022-02-07 06:15, aktualizacja: 2022-02-07 06:29

Do tegorocznych ferii zimowych w naszym województwie pozostał jeszcze tydzień oczekiwania. Jednak świętochłowiccy policjanci już rozpoczęli cykl spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą, podczas których będą zwracać szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania oraz poza nim.

Miejscowa policyjna profilaktyk przeprowadziła spotkanie z pierwszoklasistami z SP nr 5

 Wszystko po to, aby przypomnieć najmłodszym o kilku zasadach, które powinni przestrzegać by odpoczynek w trakcie ferii oraz przez cały okres zimowy był dla nich bezpieczny.

14 lutego rozpoczną się ferie zimowe w naszym województwie. Dla wielu dzieci oznacza to wyjazdy na zimowiska, obozy lub półkolonie. Jednak część z nich zimową przerwę spędzi w domach. Dlatego miejscowi policjanci nie zwlekają i już rozpoczęli cykl spotkań z młodymi mieszkańcami miasta, aby przypomnieć dzieciom główne zasady bezpieczeństwa. Jednakowo te związane z poruszaniem się po mieście, zabawą na dworze czy korzystaniem z Internetu. W czasie całego okresu zimowego należy pamiętać o wielu niebezpieczeństwach, które mogą zagrażać najmłodszym.

Wczoraj świętochłowicka policjantka odwiedziła Szkołę Podstawową numer 5 na terenie miasta. Mundurowa spotkała się z pierwszakami, aby przypomnieć im o kilku zasadach, które powinny przestrzegać, by odpoczynek w trakcie zbliżających się ferii, a także przez cały okres zimowy był bezpieczny. W pierwszej kolejności podkreśliła jednak znaczenie obowiązujących obostrzeniach, a w szczególności przypomniała o konieczność dbania o bezpieczeństwo własne i innych stosując między innymi maseczki ochronne. Następnie policjantka poruszyła tematykę związaną z bezpiecznym wypoczynkiem w miejscu zamieszkania. Mundurowa tłumaczyła dzieciom, dlaczego powinny unikać kontaktów z nieznajomymi oraz w jaki sposób mają dbać o swoje bezpieczeństwo, będąc w domu oraz podczas korzystania z Internetu. Uczuliła pierwszoklasistów również na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach, zjeżdżanie na sankach w nieodpowiednich miejscach, a także przypomniała o ostrożności podczas zabaw ze śnieżkami. Prelekcje były idealnym momentem, aby przypomnieć wszystkim, wyjeżdżającym dzieciom do miejscowości, które posiadają oznaczone trasy do zjazdu czy też biegu narciarskiego o zasadach, jakie obowiązują na stokach narciarskich w związku z kampanią „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Wszystkim wręczono kieszonkowy Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Policjantka sprawdziła także, czy w razie potrzeby, dzieci potrafią wezwać pomoc i czy pamiętają numer alarmowy 112. Wszyscy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na zadawane pytania. Na koniec dzieci otrzymały odblaski, do których noszenia zachęcała ich mundurowa.

Przy okazji tej wizyty policjanci zachęcali do udziału w ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym pod tytułem „Śnieżny Dekalog” zorganizowanym przez Biuro Prewencji KGP w ramach kolejnej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Mundurowi zapowiadają, że prelekcje pod kątem „Bezpiecznych ferii”, będą prowadzone do zakończenia ferii zimowych w Świętochłowicach. Poniżej przypominają zasady, które sprawią, że zimowy odpoczynek będzie bezpieczny. Jednocześnie zachęcają do rozmawiania z dziećmi, aby zawczasu przewidzieć i zapobiec zagrożeniom, bowiem więcej czasu wolnego to jednak zawsze okazja do różnych eksperymentów i nie zawsze bezpiecznych pomysłów. Warto się upewnić, że dzieci znają i potrafią stosować zasady bezpieczeństwa.

  • Wychodząc z domu, ubierz się ciepło. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki.
  • Na łyżwach jeździj tylko na lodowisku. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne. Lód pod Twoim ciężarem szybko może się załamać. Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.
  • Na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni i samochodów. Pamiętaj, że przywiązywanie sanek do samochodu jest zabronione.
  • Uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy. Kulki ze zlodowaciałego lodu i kamieni są zabronione.
  • Nie przechodź pod zwisającymi z dachu soplami ani ich nie strącaj.
  • Kiedy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi nieznajomym. Nie nawiązuj kontaktu z obcymi, nie podawaj swojego adresu zamieszkania. Nigdy nie oddalaj się z takimi osobami.
  • Zachowaj zasady bezpieczeństwa w sieci. Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.
  • Nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej czy rozpalanie w piecu pozostaw dorosłym.
  • Nie wbiegaj na jezdnię, ponieważ zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa.
  • Po zmroku noś odblaski, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodź wyłącznie w miejscach oznaczonych.
  • Zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd i z kim idziesz oraz o której godzinie wrócisz do domu.
  • W razie zagrożenia i sytuacji niezwłocznego udzielenia pomocy dzwoń na bezpłatny numer alarmowy 112.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Kasia

    Dziękuję Pani Policjantce. Naprawdę dobra robota .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również