Wiadomości z Świętochłowic

Afery na Średniej ciąg dalszy. Trwają negocjacje z lokatorami

 • Dodano: 2022-08-30 14:00

W lipcu tego roku najemcy mieszkań przy ulicy Średniej, którzy odmówili podłączenia do centralnej sieci ciepłowniczej, otrzymali wypowiedzenia najmu. Sytuacja wzbudziła sporo emocji, ponieważ lokatorom grozi wylądowanie na ulicy. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej opublikowało obszerne oświadczenie w tej sprawie.

Mieszkańcy dostali wypowiedzenia umowy najmu

W zeszłym roku rozpoczęto proces podłączania świętochłowickich budynków do sieci ciepłowniczej. Kilku mieszkańców ulicy Średniej, gdzie także prowadzono prace związane z podłączeniem instalacji, nie zgodziło się na podłączenie ich mieszkań do sieci. Powód jest prosty – zaledwie kilka lat wcześniej samodzielnie sfinansowali modernizację systemu ogrzewania w swoich mieszkaniach, na bazie wytycznych w zakresie polityki ekologicznej.

Na początku lipca tego roku najemcy, którzy nie zgodzili się na zainstalowanie systemu ogrzewania w swoich lokalach, otrzymali od MPGL wypowiedzenie umowy najmu. Rozwiązanie umów ma nastąpić z dniem 31 sierpnia 2022 roku. Informację o przesłaniu do mieszkańców wypowiedzeń potwierdził Daniel Beger. Tłumaczy, iż upór najemców może zatrzymać realizację niezwykle ważnego i kosztownego dla Świętochłowic projektu, dlatego MPGL wypowiedział im umowy najmu.

Przekonuje, że ani miasto ,ani MPGL nie chcą pozbawiać najemców dachu nad głową, ale muszą dbać o dobro wszystkich mieszkańców, dlatego zdecydowali się na tak radykalny krok.

-Współpraca zakłada również kontynuowanie rozbudowy sieci ciepłowniczej w mieście w kolejnych latach, dlatego jest tak ważna z punktu widzenia rozwoju Świętochłowic i zapewnienia komfortu życia mieszkańcom. Brak współpracy ze strony tylko siedmiu osób może sprawić, że spółka Tauron Ciepło nie będzie chciała realizować pozostałych inwestycji na terenie Lipin i centrum miasta. Na to sobie pozwolić nie możemy – mówi prezydent miasta.

Sprzeciw mieszkańców

Sprawą zainteresowali się świętochłowiccy działacze i politycy. Głos w sprawie zabrał Radny Marcin Bawej, który wezwał do anulowania wypowiedzeń umów najmu dla mieszkańców ulicy Średniej. Zareagował także Adam Trzebinczyk, który dziwi się, dlaczego wcześniej nie rozpoczęto rozmów z mieszkańcami na temat podłączenia do sieci ciepłowniczej.

-O ile sama kwestia podłączenia budynków do sieci jest i w moim przekonaniu czynnikiem pozytywnym, o tyle mam wrażenie, że zapomniano o najważniejszym czynniku, czyli o dobru mieszkańców. Dziwi mnie bardzo, że sprawa wyszła dopiero niedawno, przecież od początku planowania tej inwestycji wiadomo było, że w części mieszkań są własne instalacje. Dlaczego nie podejmowano rozmów z tymi najemcami na początku, tylko teraz straszy się ich eksmisjami? Kolejne pytanie, dlaczego Gmina i MPGL wiedząc - jak mniemam, iż w pewnych przypadkach mieszkańcy będą próbować pozostawić swoje własne inwestycje, nie podjęła się negocjacji, proponując im coś w zamian? – czytamy w poście Adama Trzebinczyka.

Tłumaczy, że nic dziwnego, że mieszkańcy chcą korzystać ze sposobu ogrzewania, za który kilka lat temu sporo zapłacili. Dodaje, że możliwe jest, iż podłączenie do centralnego ogrzewania będzie dla nich droższe niż przy korzystaniu z własnych instalacji.

Jest oświadczenie MPGL

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej, które jest odpowiedzialne za przesłanie mieszkańcom wypowiedzeń umowy najmu, ustosunkowało się do całej sytuacji w mediach społecznościowych. Na samym początku oświadczenia zapewniają, że są w stałym kontakcie z tymi 7 najemcami, którzy nie wyrazili zgody na instalację centralnego ogrzewania w swoich mieszkaniach.

MPGL dodaje, że 2 lokatorów zdecydowało się na podpięcie do sieci po spotkaniu najemców z prezydentem Begerem, które odbyło się 10 sierpnia. Na kolejnym spotkaniu, Daniel Beger i Tomasz Lemański będą próbowali dojść do porozumienia z pozostałymi 5 najemcami. MPGL zaznacza, że celem jest wyłącznie kontynuowanie współpracy z Tauronem, a nie walka z lokatorami.

-Intencją MPGL nie jest wypowiadanie umów i eksmisja, a realizacja projektu uciepłownienia budynków z sieci Tauron Ciepło oraz dalsza współpraca w zakresie ciepła systemowego w naszym mieście. [Ś] Rozwiązanie zaistniałej sytuacji jest tym ważniejsze, że to pierwsza taka inwestycja w historii miasta,  w ślad za którą idą kolejne. Realizacja takich zadań jest możliwa wyłącznie przy założeniu, że do sieci podłączane są wszystkie mieszkania w każdym z budynków. Umowa, którą spółka MPGL zawarła  z Tauron Ciepło, zakłada odbiór określonej mocy grzewczej skalkulowanej dla wszystkich lokali. To właśnie na tej podstawie Tauron kalkuluje opłacalność poprowadzenia swojej sieci. Niespełnienie zapisów umowy dotyczącej ul. Średniej naraża MPGL nie tylko na przyszłe roszczenia ze strony dostawcy ciepła sieciowego, ale też na wycofanie się z przyszłych projektów ciepłowniczych  w Świętochłowicach, co wiązałoby się ze szkodą dla wszystkich mieszkańców.

MPGL zaznacza, że podłączenie do sieci ciepłowniczej nie tylko podniesie komfort życia mieszkańców, ale również ograniczy niekorzystny wpływ przedostawania się szkodliwych substancji do atmosfery.

Docieplanie Świętochłowic trwa

Akcja podłączania budynków do sieci ciepłowniczej trwa w najlepsze. Liczba budynków komunalnych, które mają być podpięte do ciepła sieciowego, stale rośnie. Proces tworzenia instalacji rozpoczął się także w Centrum, gdzie do sieci podłączono 39 mieszkań i jeden lokal użytkowy przy ulicy Strzelców Bytomskich. Już niebawem podłączanie obejmie kolejne budynki w Centrum i Lipinach. 

-Dzięki dobrej współpracy miasta ze spółką Tauron Ciepło oraz Śląsko-Dąbrowską Spółką Mieszkaniową łącznie w latach 2022-2024 będzie to ponad tysiąc lokalizacji, w tym długo oczekujące na ogrzewanie z prawdziwego zdarzenia Dom Sportu i CIS. Stawką jest więc nie tylko poprawa środowiska, ale przede wszystkim jakość życia mieszkańców. – zapewnia MPGL.

Jaki będzie finał afery na Średniej? Czy mieszkańcy będą mogli zostać w najmowanych mieszkaniach? Przekonamy się już niebawem!

Komentarze (11)    dodaj »

 • Wika

  Adam to mamlas do potęgi.

 • an

  to sie nadaje do uwagi albo interwencji:D:D jak sie samemu zrobilo centralne i to za pozwoleniem mplg to z jakiej paki maja sie podlaczac do taurona niech im oddadza polowe kosztow to sie reszta zgodzi

 • Żaba

  Najpierw niech uregulują wieloletnie zaległości czynszowe a potem niech dyskutują albo proponuję zakup mieszkania na wolnym rynku. Za darmo nie mieszka się nigdzie na świecie chyba że w celi.

 • dziki

  Panie Trzebińczyk skoro pan taki zainteresowany dobrem mieszkańców to do uczciwej roboty a nie skakać po partiach i zbierać fuchy

 • Jacek

  Zasadność podłączenia budynków i wszystkich mieszkań do miejskiej sieci grzewczej jest oczywista i najemcy mieszkań nie mogą w tym przeszkadzać. Istotą jest czy indywidualne instalacje grzewcze w spornych mieszkaniach były wykonane za zgodą MPGL. Jeśli tak to na jakich warunkach? Jeśli były to inwestycje nieuzgodnione to wypowiedzenie umów najmu jest zasadne.

 • Hugon

  Pod przykrywką sympatycznego gościa trzebińczyk to największa chorągiewka

 • dno dna

  Tak pitu, pitu a na Zgodzie gdzie nitka ciepłownicza przebiega pod nosem to jakoś chęci do podłączenia brak! Z pewnością dlatego że tam chciał to zrobić Kostempski a wszystko co on wymyślił to dla obecnego jest fe. Ciekawe tylko kto odda pieniądze za wykonane ekspertyzy którymi teraz można sobie wytrzeć cztery litery,tak zarządza budynkami mpgl! I taka tam gospodarność panuje jeżeli chodzi o środki finansowe, a potem pierniczą że pieniędzy niema. Ta spółka służy tylko dla kolesi i dobrze płatnych stołków bo na pewno nie dla wspólnot i najemców.

 • średnia

  Trzebińczyk to aparatczyk w dodatku wyjątkowo nieudolny. Były na szczęście wiceprezydent teraz wielce wszystkim chce pomagać, na nic nie ma pomysłu tylko wrzuca wytarte slogany i żadnych konkretów, z nadania partii skacze po stanowiskach.

 • gość

  kto to jest ten trzybrzynczik? barska mu nie wystarcza? a poza tym nieźle się zapętlili! to w ogóle jest akcja jak u kawki.

 • Mieszkaniec

  Tam nikt latami nie płaci za mieszkanie , eksmitować bez pardonu

 • fafik

  Jasne i dlatego postanowiono im podłączyć centralne ogrzewanie co? Piszesz bzdury mieszkaniec bo w du...e byłeś i g...o widziałeś i tyle samo wiesz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również