Akcja szczepień przeciw COVID-19 w stołecznych szkołach odbędzie się między 13 a 19 września - poinformował w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Będą mogli zaszczepić się zarówno uczniowie, jak również członkowie ich rodzin oraz personel placówki.
1 września uczniowie wrócą do szkół, zgodnie z wytycznymi rządowymi zajęcia lekcyjne będą odbywały się w reżimie sanitarnym.
W szkołach będzie można się zaszczepić
Warszawskie szkoły są gotowe na powrót uczniów po wakacyjnej przerwie. Priorytetem jest dla nas zdrowie dzieci w obliczu czwartej fali epidemii. Dlatego dużo wysiłku włożyliśmy w przygotowanie placówek oświatowych do akcji szczepień uczniów powyżej 12 roku życia. Z punktów szczepień w szkołach będą mogli skorzystać również rodzice i nauczyciele - powiedział o akcji szczepień w stolicy prezydent miasta.
Od początku miejskiej akcji +Warszawa szczepi+ podkreślamy, że im więcej osób zaszczepi się przeciw COVID-19, tym szybciej osiągniemy wspólnie odporność populacyjną. Naszym celem jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu zaszczepienia warszawiaków - obecnie w pełni zaszczepionych mamy ponad 65 proc. mieszkańców. Od września w miejskich szkołach będziemy szczepili dzieci i młodzież, a ze względu na skalę przedsięwzięcia przygotowania do akcji rozpoczęliśmy już od lipca – dodała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.
Przypomniano przy tym, że obecnie szczepienia dzieci i młodzieży przeciw COVID-19 odbywają się w przychodniach i punktach szczepień powszechnych. W stolicy dotychczas zaszczepiło się około 70 tys. z 120 tys. uczniów w wieku 12-18 lat uprawnionych do szczepień.
Miasto ma już zaplanowany harmonogramem działań w warszawskich szkołach związanych ze szczepieniami. Od 1 do 5 września odbędą się lekcje wychowawcze oraz spotkania informacyjne i edukacyjne z rodzicami i opiekunami prawnymi dzieci i młodzieży. Od 6 do 12 września wychowawcy klas będą zbierali zgody na szczepienie uczniów, a akcja szczepień przeciw COVID-19 odbędzie się między 13 a 19 września.
To dyrektorzy szkół będą kontaktować się z podmiotem leczniczym i przekażą dane o liczbie chętnych na szczepienia. Informację o terminie podania dawki rodzice uczniów otrzymają bezpośrednio ze szkoły. "Szczepienie poprzedzi wypełnienie kwestionariusza występnego wywiadu przesiewowego, który musi podpisać jednego z rodziców lub opiekunów dziecka" - wyjaśnia ratusz.
Miasto zaplanowało również spotkania online dla rodziców z ekspertami w dziedzinie profilaktyki zakażeń. "Podczas tych spotkań specjaliści będą odpowiadali na przesłane wcześniej pytania dotyczące szczepień dzieci i młodzieży przeciw COVID-19. Seminaria mają charakter otarty i nie obowiązują na nie zapisy" - poinformowała wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska. Dokładne informacje o tych spotkaniach można znaleźć na stronie urzędu miejskiego.
Czarnek: polska szkoła jest nieco poraniona zdalną nauką
Polska szkoła jest nieco poraniona nauką zdalną poprzednich miesięcy; nieco uzdrowiona dzięki powrotowi do szkół na ostatnie cztery, sześć tygodni (przed wakacjami-PAP) i pełna gotowości, by nadrabiać zaległości - stwierdził w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
"Możemy ruszać do nadrabiania zaległości z nauki zdalnej"
"Możemy śmiało ruszać do nauki stacjonarnej, a także do nadrabiania zaległości z okresu nauki zdalnej. Zawsze mówiłem bowiem, że nauka zdalna jest tylko przykrą koniecznością, bo nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej i nigdy nie będzie tak efektywna, jak ona" – powiedział w Telewizji Trwam szef MEiN.
"Stanąć w prawdzie zawsze trzeba. To nic wstydliwego, że w związku z okolicznościami, za które nie odpowiadają ani nauczyciele, ani uczniowie, ani rodzice, efektywność nauki w okresie pandemii była mniejsza, niż w okresie stacjonarnym" – dodał.
Minister akcentował, że ważną częścią wspierania dzieci w nauce będą zajęcia wspomagające – dobrowolne dla uczniów, za które nauczyciele dostaną dodatkowe pieniądze.
"Wyasygnowaliśmy na to 187 mln. Już 90 proc. szkół zapotrzebowało te środki i od pierwszego września, w każdym tygodniu, będzie jedna godzina zajęć wspomagających z przedmiotów, które nauczyciele i dyrekcja uznają za kluczowe, i w których są największe zaległości" – podał Czarnek.
"Krótko mówiąc, szkoła przed pierwszym września jest nieco poraniona nauką zdalną poprzednich miesięcy; nieco uzdrowiona dzięki powrotowi do szkół na ostatnie cztery, sześć tygodni (przed wakacjami-PAP); pełna gotowości, by nadrabiać zaległości" – dodał. (PAP)