Wiadomości z Świętochłowic

Alkohol i rower to nie jest dobre połączenie. Pijany rowerzysta zatrzymany

  • Dodano: 2021-04-14 06:30, aktualizacja: 2021-04-14 06:45

Z każdym dniem na ulicach miasta można spotkać coraz więcej fanów dwóch kółek. Rowerzyści poruszający się ulicami muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa. Najwyraźniej zapomnieli o tym dwaj świętochłowiczanie, którzy wpadli w sobotę w ręce stróżów prawa. Obaj mężczyźni podróżowali na rowerze po spożyciu alkoholu.

Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę!

Na drogach Świętochłowic z każdym dniem widać coraz więcej rowerzystów. Dla wielu osób jazda rowerem to sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, dla innych środek komunikacji. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, w jakim celu korzystamy z jednośladu, to musimy to robić z rozsądkiem. Pomimo wielokrotnych apeli ze strony mundurowych, wciąż zdarzają się nieodpowiedzialne osoby, które łączą alkohol z podróżowaniem jednośladem. Często zapominają o tym, że, poruszając się na nim, należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem rzadko kiedy rowerzysta ma szanse na wyjście z tego bez szwanku.

W minioną sobotę w ręce świętochłowickich policjantów wpadł jeden z amatorów jazdy jednośladem po spożyciu alkoholu. Mundurowi podczas patrolowania ulicy Żelaznej zauważyli jadącego slalomem rowerzystę. W trakcie kontroli od mężczyzny wyczuwalna była intensywna woń alkoholu. Jak się okazało, świętochłowiczanin zaczął świętować już na dzień przez swoimi urodzinami. Na 24-latka nałożono mandat karny w wysokości 500 złotych.

Kolejny nieodpowiedzialny rowerzysta wpadł tego samego dnia wieczorem. Na ulicy Metalowców policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli 32-letniego kierowcę jednośladu. Świętochłowiczanin miał w organizmie blisko pół promila alkoholu. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na niego mandat karny.

Przypominamy, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie

Policjanci apeluje o rozwagę i przypomina o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Rowerzyści poruszający się ulicami muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Stróże prawa przypominają o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu i apelują o rozwagę. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi szczególne zagrożenie na drodze, nie tylko dla samego siebie. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego cyklista może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Policjanci przypominają!

W myśl obowiązujących przepisów rowerzyście, który znajduje się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu), grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywna. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (0,5 promila alkoholu i więcej) grozi kara aresztu albo grzywna. Sąd może również orzeczenia wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Marek

    HEDP

  • mieszkaniec

    trochę to śmieszne żeby nie można było dla zabicia pragnienia wypić np piwka

  • Kolarz

    Jeżdżę dość dużo ponad 5000km rocznie i bardzo szybko bywa że wychodzi mi średnia nawet 30km/h.Jestem także odpowiednio przygotowany w ubiór i przede wszystkim bezpieczeństwo czyli kask czyli innymi słowa jestem rowerzysta przez duże 'R'. Pewnego razu ponownie jechałem dość szybko droga ul. Korfantego do drogi ul. Kraśnickiego docelowo jadąc do ul. Uroczysko. Kiedy zbliżylem się aby skręcić w prawo do ul. Uroczysko z ul. Uroczysko właśnie wyjeżdżał radiowóz który zawrócił aby mnie dogonić i sprawdzić stan trzeźwości. Trochę zdziwiony zapytałem czy panowie policjanci naprawdę mogli pomyśleć jadąc tak szybko na rowerze mógłbym być pod wpływem? Nie uzyskałem odpowiedzi jakby panowie policjanci nie zrozumieli.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.