Wiadomości z Świętochłowic

"Bądźmy bezpieczni na drodze" - wspólna akcja plakatowa GZM i KWP

  • Dodano: 2020-12-17 08:15, aktualizacja: 2020-12-17 06:50

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, podejmują kolejne działanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Tym razem w kilkuset witrynach przystanków komunikacji publicznej pojawiły się plakaty, zaprojektowane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. Główny cel prowadzonej akcji, to poprawa bezpieczeństwa pieszych, które, jak już wynika z tegorocznych statystyk, uległo pogorszeniu w stosunku do lat poprzednich...

W ramach akcji „Bądźmy bezpieczni na drodze”, w witrynach przystanków komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty, informujące o zachowaniach będących największymi zagrożeniami dla pieszych na drodze. To efekt wspólnego działania Zespołu Mobilna Metropolia, utworzonego przez Departament Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy Metropolii GZM oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Głównym założeniem akcji, jest uświadomienie pieszym, że w olbrzymiej mierze to właśnie ich zachowanie decyduje o własnym bezpieczeństwie. Pomimo faktu, że w prawie 90% zdarzeń z udziałem pieszych winnymi są kierujący pojazdami, to jednak zwiększona ostrożność niechronionego uczestnika ruchu drogowego, jakim jest pieszy, pozwoliłaby na zmniejszenie liczby potrąceń. Biorąc pod uwagę systematyczną poprawę bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego, której najbardziej widocznym skutkiem jest zmniejszająca się ilość wypadków drogowych, to w kategorii bezpieczeństwa pieszych kończący się 2020 rok nie jest niestety tego potwierdzeniem. Tylko w tym roku na śląskich drogach zginęło już 60 pieszych (49 w całym 2019 roku). Do 24 z wymienionych tragedii doszło na lub w rejonie przejść dla pieszych (21 w 2019 roku).

Zwróćmy uwagę, jak bezpieczeństwo na drodze postrzegają młodzi plastycy. Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, pod przewodnictwem stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pani Aleksandry Klimas, przygotowali sześć prezentowanych projektów. Obrazy te możemy już zobaczyć w wielu witrynach przystanków.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    W ostatnich latach w wypadkach śmiertelnych w komunikacji miejskiej gdzie poszkodowany wtargnął pod pojazd z boku będąc nietrzeźwym to prokurator dopatrywala się winny prowadzącego. Brak słów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również