Wiadomości z Świętochłowic

"Bezpieczny Pieszy" z miejscową drogówką

 • Dodano: 2022-03-29 08:45, aktualizacja: 2022-03-29 08:55

Świętochłowicka drogówka przeprowadziła działania o nazwie „Bezpieczny Pieszy”, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi obserwowali zachowanie kierujących wobec pieszych. Ujawnili 20 naruszeń przepisów. Aż 14 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. To właśnie na nich niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien czuć się bezpiecznie, dlatego policjanci apelują do kierowców o rozwagę na drodze.

Działania "Bezpieczny Pieszy"

W połowie minionego tygodnia policjanci ze świętochłowickiej drogówki prowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowi skupili uwagę głównie na zachowaniu kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy oni sami nie łamią zasad przepisów o ruchu drogowym. Podczas działań, stróże prawa ujawnili 20 naruszeń przepisów, z czego aż 19 popełnili kierujący. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami!

Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Niestety tak nie jest, ponieważ kierujący pojazdami, często zapominają o obowiązujących ich przepisach.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, który obowiązuje od początku 2022 roku, wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane i należy liczyć się z grzywną minimum 1500 złotych.
Wyprzedzanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach.

Kierowco, pamiętaj! Zbliżając się do przejścia dla pieszych, jesteś obowiązany:

 • zachować szczególną ostrożność,
 • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe regulacje nie zwalnia również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Komentarze (3)    dodaj »

 • kontrola BSW

  Widzę że piszecie drugi artykuł o tym samym więc ponawiam pytanie. Czy jak wam się statystyki nie będą zgadzać i nie będzie szło wyrobić limitu mandatów dla komedianta, to czy złożycie wniosek o obniżenie prędkości do 20km/h w całym mieście?No i jak tam stosowanie artykułu 13.2 prawa o ruchu drogowym. Dalej robicie z ludzi łosi i wciskacie im nielegalne mandaty?

 • gość

  zapomniałeś o progach na dtśce! a co do rozdziału drugiego to o wiesz , że wymagasz dyscyplinowania wyborców aktualnej wadzy? no i emerytów pisiorów... źle chcesz się bawić

 • kontrola BSW

  Jak bym kandydował na fotel prezydenta Świętochłowic, progi na dtś były by jednym z ważniejszych punktów mojego programu. A w samym mieście oczywiście strefa tempo 3, żeby można było łapać nawet pieszych co się za bardzo śpieszą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również