Pozostałości po bramie obozu jenieckiego w Świętochłowicach-Zgodzie mogą trafić do rejestru zabytków naszego województwa. To dobra wiadomość, choć na wynik prac jeszcze trzeba poczekać.
Brama obozu w Zgodzie będzie na liście zabytków wojewódzkich?
Od kilku dni wiemy już, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął działania administracyjne, mające na celu wpisanie do rejestru zabytków województwa bramy obozowej.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach zawiadamia o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego następującego zabytku: brama dawnego obozu w Świętochłowicach-Zgodzie przy ul. Wojska Polskiego, zlokalizowana na działce ewidencyjnej nr 4235, obr. 0003 Świętochłowice, gm. m. pow. Świętochłowice, woj. śląskie (identyfikator działki: 247601_1.0003.4235). - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie urzędu.
Postępowanie wszczęto m.in. dzięki staraniom Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, którego członkowie skierowali do konserwator stosowne pismo.
Tragiczna historia obozu w Zgodzie
Choć dziś znajduje się tu miejsce pamięci, kilka dekad temu tereny te były świadkiem ludzkich tragedii. W latach 1943-45 znajdował się tutaj podobóz KL Auschwitz Birkenau, niemieckiego obozu zagłady. W grudniu 1944 ewakuowano stąd ponad 1000 więźniów, a miesiąc później obiekt został zajęty przez Armię Czerwoną.
Po wojnie przetrzymywano tu między innymi jeńców i mieszkańców Górnego Śląska, których formalnie uznano za ludzi narodowości niemieckiej. W okresie powojennym więziono tu łącznie ponad 5700 osób, z czego około 1850 nie przeżyło z powodu chorób, postrzału lub zakatowania przez strażników (niektóre dane mówią o nawet 2500 ofiar śmiertelnych).
Pozostałości obozu w Zgodzie są dziś miejscem pamięci po jednej z największych tragedii naszego regionu, jednym z symboli tzw. Tragedii Górnośląskiej.
Od 2009 roku pod bramę obozu rusza z Katowic Marsz na Zgodę, upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej (i wcześniejszych ofiar tego miejsca), organizowany przez Ruch Autonomii Śląska.