Wiadomości z Świętochłowic

Budżet Obywatelski: Znamy projekty zakwalifikowane do głosowania!

 • Dodano: 2022-09-02 07:00, aktualizacja: 2022-09-01 22:43

17 zadań zostanie poddanych pod głosowanie mieszkańców. Zakończył się proces weryfikacji wniosków do Świętochłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Sprawdźcie, które inwestycje mogą wygrać finansowanie.

8 społecznych i 9 inwestycyjnych zadań dopuszczonych do głosowania w naszym mieście, w tym takie pomysły jak budowa tężni solankowych, zakup Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych czy bezpłatne zajęcia sportowe – to efekt prac komisji sprawdzającej wnioski mieszkańców.

Do Urzędu Miejskiego wpłynęło 21 wniosków mieszkańców z propozycjami działań społecznych lub inwestycyjnych. Po formalnym i merytorycznym ich sprawdzeniu do głosowania dopuszczono 17 wniosków. 57% wniosków zostało złożonych drogą elektroniczną. Aktywni w mieście są zarówno kobiety jak i mężczyźni, gdyż w podziale na płeć, 52% wnioskodawców to mężczyźni, zaś 48% to kobiety – relacjonują członkowie komisji.

Możliwość oddawania głosów ruszy 5 września, a zakończy się 18 września. Swój typ wybrać będzie mógł każdy mieszkaniec miasta. W tym roku wspólnie zadecydujemy, na co wydać 1 630 000 złotych.

Projekty, które pozytywnie przeszły etap wstępnej weryfikacji i zostaną włączone do głosowania to:

Projekty inwestycyjne

 1. “Zdrowy oddech na Świonach” – budowa tężni solankowej w parku Heiloo w Piaśnikach.
 2. Zakup “Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych” występujących w budynkach
 3. “Echoj przygodo!” – rewitalizacja placu zabaw „Echoj” w Lipinach
 4. Nagłośnienie i oświetlenie sceny Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach
 5. Budowa tężni solankowej na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Jodłowej i Stawowej.
 6. Odświeżenie ubikacji publicznych na Mijance i Placu Słowiańskim.
 7. “STREFA SPORTU USTRONIE” – stworzenie wielofunkcyjnych boisk sportowych
 8. Modernizacja korony stadionu piłkarsko-żużlowego na ciąg pieszo-komunikacyjny na terenie OSiR “Skałka”
 9. “Przystanek Zdrowia” – Ogólnodostępny przystanek polisensoryczny w formie parku aktywności w Parku Jordanowskim

Projekty społeczne

 1. “Czytajmy” – zakup książek do księgozbioru MBP w Świętochłowicach.
 2. Bezpłatne zajęcia z piłki nożnej dla dziewcząt i kobiet na obiektach OSiR Skałka.
 3. “KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI” – darmowe zajęcia ogólnorozwojowe z TAEKWON-DO i tańca dla dzieci i młodzieży oraz CROSSFIT i AEROBOKS dla dorosłych.
 4. “Gramy w planszówki” – spotkania z grami w Szkole Podstawowej nr 1.
 5. “Pierwsza pomoc – druga szansa” – cykl szkoleń w Centrum Integracji Społecznej.
 6. “Seniorzy Świętochłowic – aktywni i zintegrowani” – warsztaty, spotkania, wykłady, zajęcia.
 7. “Popołudnie z szachami” – prowadzenie zajęć szachowych dla różnych grup wiekowych w Szkole Podstawowej nr 19.
 8. Zajęcia Judo dla dzieci i młodzieży ze Świętochłowic.

Każda osoba dysponuje dwoma głosami, z czego jeden głos oddaje na zadanie inwestycyjne i jeden głos na zadanie społeczne. Głosy zbierane są na papierowych kartach do głosowania lub poprzez formularz elektroniczny.

Serdecznie zachęcamy do elektronicznego głosowania w Świętochłowickim Budżecie Obywatelskim. Większość wniosków także została złożona poprzez platformę internetową, co nas bardzo cieszy. Specjalnie przygotowana strona www umożliwia każdemu nie tylko oddanie głosu, ale przyjrzenie się każdemu projektowi, przypomnienie sobie zasad działania budżetu czy sprawdzenie harmonogramu jego funkcjonowania – mówią pracownicy Kancelarii Rady Miejskiej.

Budżet Obywatelski: Znamy projekty zakwalifikowane do głosowania! / fot. UM Świętochłowice

Komentarze (11)    dodaj »

 • rodzic

  Przyjrzymy się w tym roku metodzie głosowania. Czas na zieleń, kwiaty, dobrą zabawę a nie sztuki walki na każdym kroku. Kiedyś sport a dziś biznes.....

 • Robią nas w balona

  Wiekszość tych projektów to jest JAWNE ROIENIA Z MIESZKAŃCÓW GŁUPCÓW Gminy mają obowiązek ogłaszania budżetów społecznych i pod tym pretekstem UKRYWAJĄ zadania własne gmin .Dlaczego z budżetu OBYWATELSKIEGO mamy finansować to co pan Beger i spółka są ZOBOWIĄZANI wykonać z kasy GMINY czyli z naszych podatków ?

 • voytek'81

  Projekty społeczne to niemal bezkosztowe i miałkie raczej.

 • Luki

  Niech zgadnę wygra pewnie remont korony stadionu, niestety od paru dobrych lat(za poprzedniej władzy również) budżet obywatelski jest ogłaszany bo jest to obligatoryjne ustawowo. Jest on tak przeprowadzany że i tak wygrywają te inwestycje które powinny być wykonywane z budżetu miasta, ale że musi być przypisany budżet to inicjuje się te projekty w budżecie obywatelskiej. Powoduje to odciążenie budżetu miasta na inwestycje ktore i tak musiały by być zrealizowane.Wystarczy wczytać się kto zgłasza projekty które wygrały.

 • obybatel

  Całkowita racja, choć i tak lepszy remont korony stadionu niż stawianie 10 tężni solankowych. Za nie długo będą na każdym rogu. Demokracja od zamordyzmu różni się tym, że w demokracji wszyscy udają że masz na cokolwiek wpływ.

 • Mieszkaniec

  Remont stadionu?Dla kogo i po co,serio pytam, proszę o jakieś fakty na temat drużyny i SUKCESÓW (DZIĘKI) No chyba żeby zrobić targowisko na stadionie O to było by coś.Garstka fanatyków speedwaya?A może więcej znajdzie się fanatyków F1 to może by tor na uroczysko? Sarkazm? Złośliwość?NIE to fakty.Gdzie jest jakaś tężnia na Świniach że ma powstać 10?Łapki -Czas start :D

 • Świętochłowiczanka

  Projekty nikomu niepotrzebne. Weźcie zróbcie nowy Plac Zabaw na Skałce, bo tam nic dla dzieci nie ma, jakiś złom.

 • ...

  Plac zabaw?Główne dojście do Skałki jeśli chodzi o stan chodnika wola o pomstę do nieba a odcinek na wysokości ado med to już nawet nie można nazwać chodnikiem, dalej główny chodnik z ścieżka rowerowa wokół stawu w miejscach z ubytkami wyłożone nieudolnie smoła z różnica poziomiU a w tym czasie wieśniaKI z żuław panna nikt stawia karmniki a pan alkoholik stawia pełno wymiarowy stadion dla garstki kopaczy za grube miliony nie pytając o zdanie mieszkańców SIC.CZY TO JEST NORMALNE?!

 • Mieszkaniec

  A Ty hejterze pospolity tylko obrażać umiesz?? Masz potrzebę to się wysil, napisz i złóż wniosek, nic trudnego. No tak, lepiej siedzieć na tyłku i obrażać innych. Żałosny jesteś.

 • gość

  chcesz obowiązki gminy finansować z budżetu obywatelskiego? widać nic nie rozumiesz z jego ideii.

 • ...

  To co obecna prezydentura obraża każdego mieszkańca Świętochłowic a jeśli tego nie widzisz to zamilcz!!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również