Wiadomości z Świętochłowic

Chcemy przedstawiać fakty historyczne – Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich

  • Dodano: 2015-01-22 09:30, aktualizacja: 2016-09-30 12:30

Muzeum Powstań Śląskich działa w Świętochłowicach od października ubiegłego roku. O jego przyszłości rozmawiamy z dyrektor Haliną Bieda


Ile osób odwiedziło już muzeum? 
W ciągu kilku tygodni mieliśmy ponad 9 500 zwiedzających. Jedno zwiedzanie to około półtorej godziny. Chcielibyśmy, by każdy mieszkaniec województwa śląskiego przynajmniej raz u nas zagościł. Powstania śląskie, bez względu na ocenę, były faktem, wpisały się w historię naszego regionu oraz historię Polski. 


Rozumiem, że możemy zaprosić również te osoby, którzy niekoniecznie fakty historyczne znają? 
Jak najbardziej. Historia powstań śląskich zostanie im przedstawiona w sposób ciekawy i interesujący. Staraliśmy się, by przedstawiać fakty, a unikać oceny. Przyjęliśmy sposób narracji, gdzie wykorzystujemy multimedia, w aplikacjach zawartych jest sporo treści merytorycznych. Jest to bardzo pozytywnie odbierane zarówno przez młodszych, jak i starszych gości, gdyż ich działanie  jest bardzo intuicyjne. W każdej z sal możemy obejrzeć kilkuminutowy film. 
Cały czas pozyskujemy oryginalne dokumenty i pamiątki. Jest to dla nas bardzo cenne i oczywiście wszystkich do podobnych działań zachęcamy. 


Jakie plany na 2015 rok? 
Plany dotyczą zarówno części statutowej, jak i działań w zakresie popularnonaukowym. 
Mamy w planach stworzenie wykazu miejsc, które związane są z historią powstań śląskich, a w następnej kolejności, otoczyć je opieką. Dotyczy to także miejsc pochówku powstańców. Chcemy, by wszystkie informacje były zebrane u nas. 
Naszym celem jest, by Pracownia Powstań Śląskich prof. Edwarda Długajczyka, działająca w Muzeum Śląskim, została do nas przeniesiona. Planujemy podjąć współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej. Nie mamy zamiaru z nikim konkurować, chcemy współpracować. Jednocześnie naszym celem jest zapewnienie wszechstronnej i kompleksowej wiedzy na temat powstań śląskich każdemu zainteresowanemu.
Mamy pomysł, by w lutym zorganizować konferencję, która być może rozpocznie większą dyskusję, zwiększy naszą wiedzę na temat czasu powstań. 
Zamierzamy być inicjatorem wielu działań. Jako muzeum będziemy organizować eventy – Majówka, Dzień Flagi, gry miejskie, rekonstrukcje. 21 kwietnia odbędzie się projekcja filmu „Gloria i exodus”, dotyczącego szlachty śląskiej, na przykładzie Donnersmarcków. Na ostatni weekend sierpnia zaplanowana jest impreza forteczno-powstańcza, gdzie będzie okazja do zapoznania się z historią w sposób ciekawy.  Będziemy kontynuować Uniwersyteckie Spotkania Świętochłowickie (dwa razy w roku). 
Wznowimy regularne wydawanie Rocznika Świętochłowickiego (nie był wydawany od 2007 roku). Mamy pomysł, by organizować turniej skatowe, być może zostaną wydane w tym celu specjalne karty. 
Planów na pewno jest dużo i będziemy starać się je sukcesywnie realizować. 
 
Zapraszamy do Muzeum. Szczegóły na www.muzeumpowstanslaskich.pl 
 
 
Dziękuję za rozmowę.  
 

Komentarze (4)    dodaj »

  • Pimpuś

    Czyli powtarzamy imprezy z ubieglego roku. Tylko jedne pytanie. Czy dalej będą organizowane imprezy z naruszeniem przepisów jak wcześniej?

  • żal

    dyrektor z politycznego nadania, bez konkursu i bez wiedzy, o czym "eventy" i cała reszta świadczą najdobitniej

  • żal

    dyrektor z politycznego nadania, bez konkursu i bez wiedzy, o czym "eventy" i cała reszta świadczą najdobitniej

  • Mariola

    Ciekawe czy Muzeum Powstań Śląskich podejmie współpracę ze swoim starszym bratem Muzeum Czynu Powstańczego w Leśnicy koło Góry Świętej Anny. Muzeum Czyny Powstańczego powstało w 1961 roku i jako jedyne posiada oryginalne eksponaty pozyskane od żyjących wówczas powstańców. Może warto w ramach współpracy pożyczać niektóre z tych eksponatów i w ramach wystaw czasowych pokazywać je w Świętochłowicach?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również