Wiadomości z Świętochłowic

Cudzoziemiec odpowie za jazdę na "podwójnym gazie"

  • Dodano: 2021-12-07 06:15, aktualizacja: 2021-12-07 06:26

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali 36-letniego cudzoziemca. Mężczyzna, mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę forda.

Teraz obywatelowi Ukrainy grozi do 2 lat za kratami i zakaz prowadzenia pojazdów. Apelujemy o odpowiedzialność i rozwagę ! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu na „podwójnym gazie” stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

W sobotę wieczorem policjanci z miejscowej drogówki w trakcie patrolowania ulic miasta zauważyli osobowego forda. Sposób jazdy kierującego pozostawiał wiele do życzenia. Mając podejrzenie, że mężczyzna może prowadzić pojazd, będąc pod wpływem alkoholu, mundurowi postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Kierującym okazał się 36-letni obywatel Ukrainy, mieszkający w sąsiednim mieście. Badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenie mundurowych, bowiem wykazało w organizmie mężczyzny blisko 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Wkrótce cudzoziemiec usłyszy zarzuty. Mężczyźnie grozi nawet do 2 lat za kratami oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo!

  • Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  • Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
  • Ponadto, przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.
  • Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tysięcy złotych dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
  • Kierowca, który świadomie zmusi Policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Dziwne

    Coś dużo tu Ukraińców Nie powinni być teraz u siebie i bronić ojczyzny gdy zagraża jej Rosja ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.