Wiadomości z Świętochłowic

Drogówka przypominała o konieczności trzymania się prawego pasa

  • Dodano: 2021-08-17 08:00, aktualizacja: 2021-08-17 08:10

Policjanci z miejscowej drogówki przeprowadzili na jednej z głównych tras w Świętochłowicach działania o nazwie „Bezpieczna DTŚ – Kierowco trzymaj się prawego pasa”. Stróże prawa informowali i dyscyplinowali kierowców do przestrzegania obowiązujących przepisów, zobowiązujących ich do jazdy prawą stroną jezdni. Zwracali również uwagę na kierowców tamujących i utrudniających ruch oraz jadących lewym pasem ruchu, pomimo tego, że prawy pas jest wolny.

Bezpieczna DTŚ – Kierowco trzymaj się prawego pasa

Drogowa trasa średnicowa jest jednym z głównych ciągów komunikacyjnych województwa śląskiego. W okresie wakacyjnym, między innymi na odcinku tej drogi, która przebiega przez Świętochłowice aż do Chorzowa, można zauważyć wzmożony ruch pojazdów. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców miasta oraz osób podróżujących, w miniony weekend stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej Policji przeprowadzili działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym „Bezpieczna DTŚ – Kierowco trzymaj się prawego pasa”. Jak sama nazwa wskazuje, działania miały na celu promowanie jazdy zgodnie z przepisami tj. blisko prawej krawędzi drogi. Miały one również na celu poprawę płynności ruchu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także ograniczenie niepożądanych zachowań kierujących. Niejednokrotnie na drogach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku można się spotkać z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa ruchu, pomimo faktu, że prawy pas jest wolny. Zdarzają się także sytuacje, że kierujący tamują/utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno.

Mundurowi w trakcie kontroli pojazdów informowali kierujących o obowiązku ruchu prawostronnego. Z kolei tych, którzy poruszali się lewym pasem, gdy prawy pas ruchu był wolny, dyscyplinowali i edukowali jednocześnie, że służy on np. do wyprzedzania pojazdów lub w sytuacji, gdy chcemy wykonać lewoskręt. Policjanci zwracali także uwagę na kierowców tamujących i utrudniających ruch. Zgodnie z artykułem 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym niestosowanie się do powyższych przepisów to wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Świętochłowicka drogówka przypomina

Kierowco! Masz obowiązek trzymać się prawego pasa!

Lewy pas ruchu służy do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Ta sama praktyka dotyczy wykonywania manewrów omijania. Kierujący, którzy tamują i utrudniają ruch oraz poruszają się lewym pasem pomimo tego, że prawy pas jest wolny, muszą liczyć się z utratą 2 punktów karnych i niemałym mandatem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również