Wiadomości z Świętochłowic

Dworczyk: przewidujemy rozporządzenie regulujące kwestie statusu osoby zaszczepionej

  • Dodano: 2021-01-08 06:00, aktualizacja: 2021-01-08 06:19

Przewidujemy rozporządzenie, które będzie regulowało kwestie dotyczące statusu osoby zaszczepionej, które wymagają uregulowania poza uchwałą Rady Ministrów wprowadzającą Narodowy Program Szczepień - powiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM był pytany na konferencji prasowej w czwartek o praca legislacyjne dotyczące wprowadzenie tzw. statusu osoby zaszczepionej.

W tej chwili jest już wprowadzony status osoby zaszczepionej. On został sformułowany i jest dostępny w Narodowym Programie Szczepień. Natomiast przewidujemy rozporządzenie, a nie ustawę, które będzie regulowało kwestie takie, które wymagają uregulowania poza uchwałą Rady Ministrów - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, Narodowy Program Szczepień został przyjęty uchwałą Rady Ministrów.

To jest prawo obowiązujące rząd, całą administrację, wszystkie jednostki podległe. Natomiast są to przepisy, które trzeba uregulować na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów i tej formie zostaną w najbliższych dniach uregulowane - podkreślił minister.

Zaznaczył, że "nie chodzi o specjalne przywileje, a status osoby zaszczepionej".

Osoba zaszczepiona będzie m.in. zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju. Osoba skutecznie zaszczepiona ma gwarancję nie tylko, że sama się nie zarazi wirusem, ale też nie będzie rozsiewała tej choroby dalej - mówił Dworczyk.

Poinformował, że do chwili obecnej zaszczepiono 177 tys. 863 osoby w Polsce. Do punktów szczepień dostarczono ponad 204 tysiące dawek szczepionki.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • ja

    producent szczepionki nie gwarantuje jej skuteczności.

  • gość

    i co z tego? w czasie zarazy czarnej ospy 1963roku więcej osób umarło od szczepionki niż ospy. był to wielki sukces bo bez szczepionki trupy liczono by w tysiącach. wtedy ruska szczepionka miała skuteczność 60-70% i zatrzymała zarazę we Wrocławiu. zaszczepiono 8 mln w miesiąc, od szczepionki zmarło mniej niż 20 osób, na ospę czarną 7. dzisiaj szczepionki mają min. 90% skuteczność i są dużo bardziej bezpieczne. a poza tym idź bądź płaskoziemcą gdzie indziej.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również