Wiadomości z Świętochłowic

Dzielnicowi nie zostawili bezdomnego bez pomocy

  • Dodano: 2021-12-24 06:00, aktualizacja: 2021-12-24 06:04

Świętochłowiccy mundurowi nadal kontrolują pustostany i miejsca, w których mogą przebywać osoby szukające schronienia. Na początku tygodnia podjęli interwencję wobec 63-letniego świętochłowiczanina, który był wyraźnie wychłodzony i miał problemy z poruszaniem się. Mundurowi bez wahania udzielili mu pomocy, oferując schronie w miejscowej ogrzewalni. Ty też możesz pomóc, widząc osobę potrzebującą.

Wystarczy zadzwonić na nr alarmowy 112

Temperatura na dworze robi się coraz niższa. Wszystko wskazuje na to, że zima zawitała do nas na dobre. Zimowa aura i skrzypiący pod butami śnieg sprawiają, że dla wielu ten czas jest magiczny ze względu na zbliżające się święta. Jednak nie dla wszystkich. Obniżająca się na dworze temperatura oraz dający się we znaki mróz powodują, że osoby niemające dachu nad głową są szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu. Dla potrzebujących schronienia osób zima nie jest łaskawa, a wręcz stwarza realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Dlatego miejscowi policjanci podczas codziennych patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia i nocować. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki czy prowizoryczne szałasy. Każdego roku mundurowi monitorują sytuację tych osób, kontrolują miejsca, w których próbują przeczekać zimę i oferują im pomoc w postaci przewiezienia ich do ośrodków, gdzie mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek, przespać się w normalnych warunkach.

Na początku tygodnia przed godziną 18.00 dyżurny świętochłowickiej komendy odebrał zgłoszenie dotyczące leżącego pod sklepem mężczyzny. Do dzielnicy Chropaczów pojechali policjanci z Rewiru Dzielnicowych. Na miejscu okazało się, że 63-letni świętochłowiczanin jest wyraźnie wychłodzony i ma problemy z poruszaniem się. Ponadto ubrany był w odzież, całkowicie nieadekwatną do panującej temperatury. Mężczyzna nie posiada własnego kąta, w którym mógłby się schronić przed zimowym chłodem. Podczas rozmowy z mundurowymi, potwierdził, że jest osobą bezdomną. Stróże prawa bez wahania wyciągnęli do niego pomocną dłoń i zaproponowali mu pomoc w postaci ośrodka dla osób bezdomnych, gdzie będzie miał ciepło, fachową opiekę i gorący posiłek. Mężczyzna przyjął oferowaną pomoc. Funkcjonariusze w trosce o życie i zdrowie mężczyzny zapewnili mu komfort termiczny przewożąc go do ogrzewalni znajdującej się na terenie miasta.

Przypominamy, że od 1 października 2021 roku w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia 2022 roku w godzinach 18.00 – 8.00.

Ponadto jak co roku, od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje na temat ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w województwie śląskim.

Policjanci apelują o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Nie zapominajmy również o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, tu każdy może podzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. Jest to również narzędzie, dzięki któremu możemy pomóc osobom bezdomnym, wymagającym pomocy, szczególnie w okresie zimowym. Jedno kliknięcie kategorii „osoba bezdomna wymagająca pomocy” - da sygnał policjantom do działania.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również