Wiadomości z Świętochłowic

Ewakuacja komendy policji w Świętochłowicach. Strażacy przeprowadzali próbną akcję

 • Dodano: 2023-05-26 06:30, aktualizacja: 2023-05-26 06:37

W ramach obowiązków określonych przez Ustawę o ochronie przeciwpożarowej w budynku Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach odbyła się próbna ewakuacja policjantów, pracowników oraz petentów. Akcję ratowniczo-gaśniczą przeprowadzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

24 maja br.., w budynku Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach odbyła się próbna ewakuacja w ramach obowiązków określonych przez Ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Akcja została przeprowadzona według wcześniej przygotowanych założeń, w których przewidziano źródło ognia i sposób ewakuacji.

Ewakuację zarządził Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach mł. insp. Jacek Nowak

Dowódcą akcji ratowniczo- gaśniczej PSP w Świętochłowicach w ramach próbnej ewakuacji był dowódca zastępu, asp. Łukasz Szołtysik. Strażacy podczas akcji sprawdzali wszystkie pomieszczenia techniczne i biurowe, by upewnić się, że wszystkie osoby zdołały się ewakuować.

Przy tej okazji strażacy sprawdzali również funkcjonowanie systemu wykrywania pożarów. W wyniku działań strażacy stwierdzili, że ewakuację przeprowadzono poprawnie, a systemy działały właściwie. Osoby ewakuowane z budynku przebywały w miejscach wyznaczonych zbiórek, zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego.
W tej próbnej akcji wziął udział 1 wóz bojowy i 5 funkcjonariuszy PSP w Świętochłowicach. Strażacy odnaleźli źródło ognia w pomieszczeniu gospodarczym w pomieszczeniu piwnicznym budynku. Z założeń ćwiczebnych wynikało, że przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia w archiwum. Imitacją dymu była świeca dymna przy czujniku dymu.

Policja przypomina!

Każdy, kto zauważy pożar obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz jednostkę ochrony przeciwpożarowej albo Policję pod jednym z bezpłatnych numerów telefonów: 998 lub 112.

W czasie wystąpienia pożaru należy wykonać poniższe czynności:

 •     podjąć działania w celu likwidacji pożaru: niezwłocznie zaalarmować, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia oraz wezwać straż pożarną,
 •     odłączyć spod napięcia urządzenia elektryczne,
 •     wyłączyć instalacje wentylacyjne, transportowe i grzewcze,
 •     zamknąć główny zawór gazu,
 •     przystąpić niezwłocznie, przy użyciu miejscowych środków gaśniczych, do gaszenia pożaru i nieść pomoc osobom zagrożonym, jeżeli będzie taka konieczność – przystąpić do ewakuacji ludzi i mienia,
 •     w razie zadymienia przemieszczać się trzymając głowę na wysokości ok. 1 m (ochrona przed dymem i ciepłem),
 •     podczas ewakuacji nie używać wind.
 •     wszystkie działania należy wykonać w taki sposób, aby nie doszło do powstania paniki, która może być przyczyną niepotrzebnych i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Jak poprawnie gasić pożar?

 • gaśnicę należy trzymać pionowo,
 • gasić strumieniem skierowanym od dołu do góry i od przodu do tyłu,
 • pożary cieczy, które nie znajdują się w ruchu należy pokrywać rozpylonym środkiem
 • gasić wyłącznie za pomocą przeznaczonego do tego celu podręcznego sprzętu gaśniczego,
 • nigdy nie gasić płonącego tłuszczu wodą.
 • Podczas gaszenia pożaru należy pamiętać o typach gaśnic odpowiednich do rodzaju pożaru.

Rodzaje gaśnic:

A do gaszenia ciał stałych.
B do cieczy i ciał stałych topiących się.
C do gaszenia gazów.
D do gaszenia metali.
F do gaszenia olejów i tłuszczów (środków gotujących).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również